Субота, 2 Березня, 2024

Смартфони схожі на автомобілі. Чому б нам не підтримувати мобільники, як автівки?

Смартфон нічим не відрізняється від автомобіля. Коли батьки вважають своїх дітей достатньо дорослими та відповідальними, вони можуть дати їм його. Як і автомобілі, моделі телефонів майже не відрізняються від року до року. І все ж є одна велика відмінність між автомобілями та телефонами: у ставленні людей до них. Власники автомобілів відвозять свій автомобіль до автосервісу для обслуговування та ремонту. Але коли щось нескладне трапляється зі смартфоном, люди зазвичай просто змінюють увесь девайс на новий.

«Усі знають, що шини на вашому автомобілі зношуються, і вам потрібно їх замінити, — сказав Кайл Вінс, виконавчий директор iFixit, сайту, який публікує інструкції з ремонту електроніки. – Існує психологічна омана щодо того, що не потрібно проводити технічне обслуговування електроніки, як ми це робимо з автомобілями».

Як наслідок, середня кількість часу, протягом якого люди володіють автомобілем до заміни, становить приблизно вісім років. Це менше, ніж ми володіємо смартфоном – його замінюють приблизно кожні три з половиною роки. Але при певній обережності термін служби хорошого телефону можна розтягнути до шести років.

Часта заміна телефонів дорого обходиться нашим гаманцям. Наприклад, справжня ціна купівлі нового смартфона щороку – ваша пенсія.

Але ще більше часта купівля гаджетів шкодить довкіллю. Виробництво телефону, який складається щонайменше з 70 матеріалів, є енергоємним і часто відбувається в країнах, де виробництво електроенергії призводить до високих викидів вуглецю.

Виявляється, є багато досліджень стосовно того, чому ми оновлюємо наші телефони, перш ніж вони дійсно перетворяться на мотлох. Деякі елементи, як-от висока вартість ремонту, знаходяться поза нашим контролем. Але серйозна причина — суто поведінкова. Розуміння психології того, чому ми за замовчуванням замінюємо телефони, може мати велике значення для зміни наших звичок, щоб заощадити гроші та зменшити наше споживання, кажуть науковці.

Дослідження Делфтського технологічного університету 2021 року опитало 617 людей у Західній Європі, які нещодавно замінили свої смартфони та інші продукти. Їх запитували, як довго вони тримали свій останній телефон, перш ніж замінити його, і причину оновлення. Людей зі зламаними або несправними телефонами запитували, чи розглядали вони можливість ремонту.

Найпоширенішою причиною заміни телефону була втрата продуктивності, наприклад повільніше програмне забезпечення або зношена батарея. Лише 30 відсотків тих, хто сказав, що у них частково несправний телефон (наприклад, акумулятор, який швидко розряджається), сказали, що розглядали його ремонт.

Другою найпоширенішою причиною для заміни телефону було просто відчуття, що настав час купити новий.

Рут Мугге, професор дизайну в Делфті та автор дослідження, каже, що серед людей існує помилкова думка, що три з половиною роки – це те, скільки може прослужити телефон, навіть серед людей, чиї телефони все ще працюють поза цим терміном.

Ця віра, за її словами, сформована середовищем, яке викликає бажання оновлюватися. Одна з них – маркетинговий поштовх операторів телефонного зв’язку, які надсилають електронні листи з нагадуваннями про обмін старого телефону на кредит на новий. Інший – тиск з боку однолітків, оскільки друзі та колеги кожні кілька років замінюють свої телефони.

«Якщо ви зберігаєте його протягом тривалого часу, люди можуть вважати вас трохи дивним», — сказав доктор Мугге.

Важче боротися з іншим рушієм оновлення: у людей мало стимулів робити ремонт. Це тому, що телефони, щільно склеєні і мають крихітні гвинтики – звичайній людині важко полагодити такий девайс, а деталі можуть бути дорогими.

Дослідження Consumer Reports показало, що люди хочуть ремонтувати свої телефони, коли вони ламаються, але стикаються з перешкодами. Серед людей, які сказали, що їхній телефон почав ламатися за останні п’ять років, 25 відсотків намагалися відремонтувати телефон, але врешті-решт замінили його, тоді як лише 16 відсотків відремонтували телефон. Решта продовжували користуватися телефоном, не намагаючись його відремонтувати або просто замінили.

Так що робити? Для початку ви можете поводитися зі своїм телефоном так, ніби він більше схожий на ваш автомобіль. Якщо ваш телефон досі працює, ви можете подбати про нього, виконавши базове технічне обслуговування, як-от замінивши акумулятор.

У телефонах немає корисних нагадувань, які механіки надають власникам автомобілів, як-от наклейка з датою наступної заміни масла, але ви можете зробити це самостійно. Налаштуйте подію в календарі, щоб кожні три роки приносити свій телефон до ремонтної майстерні для заміни батареї.

Ви також можете створити щорічне календарне нагадування про перевірку телефону. Це може включати такі прості кроки, як видалення додатків і фотографій, які вам більше не потрібні, щоб звільнити місце в пам’яті телефону.

Іншим мотиватором може бути економічний. Приблизно за 70 доларів ви можете замінити батарею телефону в ремонтній майстерні, що робить це відносно економічно ефективним виправленням. Припустімо, що через два роки ви обміняєте свій телефон вартістю 800 доларів на 300 доларів кредиту на нову модель вартістю 800 доларів. Це означає, що ви витрачаєте 500 доларів на телефон кожні два роки; за вісім років ви витратите 2800 доларів на телефони. Навпаки, якщо ви тримаєте телефон вартістю 800 доларів і заміните дві батареї по 70 доларів кожна, ви витратите 940 доларів за той самий період. Для багатьох, особливо сімей з кількома телефонами, це значно заощаджує бюджет.

Ви також можете нагадати собі про стриманість, коли на телебаченні або у вашій скриньці показуватиметься нова телефонна реклама, сказав Лі Вінсел, автор книги «Інноваційна омана» про те, як наша одержимість новим вбила мистецтво обслуговування. Це також включає опір бажанням засуджувати інших, які не мають найновіших гаджетів.

«Повинен відбутися культурний зсув, — сказав Вінсел. – Нам потрібно перестати спокушатися галасом і просто думати про ширшу картину, включаючи навколишнє середовище».

Однак варто зазначити, що деякі типові проблеми з телефоном можуть бути непрактичними для вирішення. Наприклад, розбитий екран. На iPhone 12, заміна від Apple коштує близько 300 доларів. Якщо вартість ремонту наближається до ціни нового пристрою, купівля нового може мати сенс.

Але ситуація з ремонтом телефонів покращується. У результаті регуляторного руху ремонт поступово стає простішим. Далі потрібно змінити наш світогляд.

За матеріалами: New York Times

Євген
Євген
Євген пише для TechToday з 2012 року. Інженер за освітою. Захоплюється реставрацією старих автомобілів.

Vodafone

Залишайтеся з нами

10,052Фанитак
1,445Послідовникислідувати
105Абонентипідписуватися