Понеділок, 22 Липня, 2024

Як Росія наймала досвідчених хакерів для кібервійни

hacker

Для багатьох людей кібервійни все ще залишаються якоюсь віддаленою фантастикою. Однак бойові дії у віртуальному просторі вже тривають, і хоча вони покриті таємницею, до нас доходять певні уривки відомостей. Як, наприклад, про найм Росією програмістів за кілька місяців до президентських виборів у США. Деталі тієї операції пролили світло на плани Кремля створити групи комп’ютерних хакерів.

Одним з таких перспективних найманців був Олександр Вяря – 33-річний програміст, який вважав своїм завданням захищати людей від кібератак. Але одного разу, каже він, йому раптово запропонували стати військовим. Адже, за новою військовою доктриною Росії, війна вже не є змаганням лише сталі та пороху. Одним з ключових її елементів стає кібервійна.

Вяря відхилив пропозицію рекрутингового агентства, але його злякали можливі наслідки відмови, і він швидко виїхав до Фінляндії. «Це проти моїх принципів, – каже він. – Це також незаконно».

Утім, російські бойові хакери вже працюють, звітує американська розвідка. За її даними, російські кібервійськові під час президентської кампанії вкрали дані Демократичного національного комітету. За це адміністрація Барака Обами ввела додаткові санкції проти Росії.

Пошук хакерів та формування команд російські військові почали ще у 2013 році. Тодішній міністр оборони Сергій Шойгу сказав ректорам університетів під час зустрічі в Москві, що він «полює» на програмістів у позитивному змісті цього слова. Міністерство оборони також купувало рекламу «ВКонтакте» – найбільшій російській соцмережі. Про набір у російське кібервійсько, яке називається «Наукова рота РЕБ», розповідали також федеральні телеканали. Ось ролик, у якому ведучий прямо каже, що рекрути атакуватимуть ворожі мережі:

Оголошення про набір військових кіберсолдатів, як дізналося російське новинне видання «Медуза», давали ще у 2014 році. Тоді були необхідні комп’ютерні фахівці зі знанням патчів, вразливостей та експлоїтів. Без цих слів не обходиться жоден злом комп’ютера або мережі.

Однак фахівці з таким досвідом – це, швидше за все, злочинці. І тому в «Російській газеті» у статті «Шукається хакер» генерал Олег Остапенко сказав, що до наукових рот можуть входити хакери з кримінальним минулим. «З точки зору використання наукового потенціалу це є питання для дискусії», – сказав він у 2013 році.

«Були випадки, коли кіберзлочинців арештовували, але вони не опинялися в тюрмі», – каже співзасновник компанії з кібербезпеки CrowdStrike Дмітрій Алперович. Саме його компанія викрила групу Fancy Bear як таку, що зламала Демократичний національний комітет.

Росія не одна така

«Майже всі розвинуті країни світу, на жаль, створюють методи нападу, і багато з них підтверджують це, – говорить віце-президент «Лабораторії Касперського» Антон Шингарьов. – Ви або я можемо сердитися з цього приводу, але це просто реальність. Багато країн це роблять. Це реальність».

Американські розвідувальні агентства, з Національним агентством безпеки (NSA) включно, вже десятиліття рекрутують по студмістечках. У 2015 році NSA запропонувала безплатну літню практику 1400 випускникам старшої та середньої школи. Там їх навчали основам хакерства, злому та кіберзахисту.

За матеріалами: NY Times

Євген
Євген
Євген пише для TechToday з 2012 року. Інженер за освітою. Захоплюється реставрацією старих автомобілів.

Vodafone

Залишайтеся з нами

10,052Фанитак
1,445Послідовникислідувати
105Абонентипідписуватися