Як стати митцем на чужих фотографіях

Популярне застереження про те, що не варто викладати у соцмережі знімки, які не захочеться показувати потенційному роботодавцеві, відтепер можна розширити. Не варто також публікувати кадри, які не захочеться побачити у мистецькій галереї та приватних колекціях шанувальників сучасного мистецтва. А це досить прибутковий бізнес – чужі знімки з Instagram митці продають у вигляді власних робіт по $90 тисяч.

Ідею продавати чужі фотографії шанувальникам мистецтва втілив фотограф Річард Прінс. Він організував у Нью-Йорку виставку Frieze Art Fair, експонатами якої стали гігантські 2-метрові скриншоти фотографій користувачів Instagram, які він роздрукував на принтері. Дозволу на використання фотографій власники акаунтів не давали, а кожна така картина обходиться покупцям у суму з чотирма нулями, пише Washington Post.

Подібну діяльність – фотографувати чужі роботи та видавати їх за свої – Прінс веде ще з 70-х років. Використання матеріалів без дозволу обурює авторів оригінальних фотографій, і в 2008 році французький фотограф Патрік Каріо подав на Прінса до суду і виграв справу. Але перемога тривала недовго: апеляційний суд постановив, що роботи Прінса не є плагіатом. Невелика зміна оригіналу, і робота вважається творчим переосмисленням – встановив суд.

Саме так зробив Прінс і з фотографіями користувачів Instagram. Він не редагував імена чи фотографії. Він лише прибрав підписи до знімків, а потім до кожного додав власний коментарій.