Середа, 17 Липня, 2024

Як упізнати фальшиву новину: 9 практичних порад

news-paper-novini-novosti-g

У гонитві за лайками та глядачами журналісти та блогери не лише шукають «смажені» історії, а й самі їх вигадують. Усе б нічого, але новинам в інтернеті високо довіряють, наприклад, українці довіряють цьому джерелу найбільше. Фейкові новини вже стали настільки великою проблемою, що ними зайнялися найбільші новинні платформи планети – Google та Facebook. Проте до абсолютної перемоги цих гігантів над фальшивими новинами ще далеко, і варто вміти самостійно визначати подібні вигадані історії. Ось кілька практичних порад, які допоможуть це робити.

  1. Прочитайте новину далі заголовка

Один із способів поширення неправдивих історій полягає в тому, що мало хто читає сам матеріал до того, як лайкнути чи поділитися статтею. Автори фейкових новин користуються цим: вони пишуть перші фрази так, щоб все виглядало нормально. Далі матеріал доповнюється вже вигаданою та сфабрикованою інформацією. Також часто буває, що історія в самій новині взагалі не відповідає тому, про що йшлося в заголовку.

  1. Перевірте видання

Маловідомі сайти з купою реклами повинні відразу насторожувати. У цьому випадку варто пошукати, які матеріали публікував цей сайт у минулому, та скільки серед них виявилося фальшивок.

В інтернеті також існують сайти, які спеціалізуються на «смажених», але фейкових новинах. Проте їх легко виокремити – необхідно лише відірватися від гучного заголовка та прочитати, що сайт є сатиричним і не містить правдивих розповідей. Проте часто буває так, що в інтернеті з’являються сайти, які максимально схожі на довірені новинні ресурси, але вони навмисне публікують неправдиву інформацію.

  1. Подивіться на дату публікації

Інший типовий елемент фальшивих новин – час публікації. Журналісти та блогери, які хочуть «смаженого», просто повторно публікують гучні матеріали минулого. Якщо не подивитися на дату, може скластися враження, що події в новині відбулися нещодавно. Ретельні автори, звісно, можуть змінити дату публікації на актуальну. Їх видадуть гіперпосилання всередині статті.

  1. Поцікавтеся, хто автор

Важливо дивитися не лише на видання, яке опублікувало новину, а й на автора публікації. Пошук за його попередніми матеріалами може багато чого сказати про його надійність.

  1. Подивіться на використані джерела

Реальна стаття підтверджується реальними фактами, про які могли бути окремі публікації. Відсутність таких посилань всередині новини може говорити про неправдивість матеріалу.

  1. Шукайте цитати та фотографії

Улюблена справа фальшивоновинників – вигадувати цитати та видавати їх за висловлювання відомих людей. Якщо ви побачили шокуючу або підозрілу цитату – погугліть її. Якщо хтось дійсно говорив подібні слова, про них повідомлять інші новинні ЗМІ.

Те саме стосується фотографій – для ілюстрації часто беруть кадри з однієї події та заявляють, що вона належить іншій. Застосуйте пошук за картинками, і ви дізнаєтеся правду про походження зображення і в яких новинах воно раніше використовувалося.

  1. Знайте про схильність до підтвердження

Люди часто звертають більше уваги до тих історій, які підтверджують їхню точку зору на питання. Фальшиві новини не є виключенням, і багато з них розраховані саме на те, щоб викликати емоції у певної групи людей, яка має схожу точку зору. Перш ніж ділитися подібним матеріалом, перевірте, чи базується новина на фактах, а не емоціях.

  1. Пошукайте в інших ЗМІ

Коли історія здається підозрілою, варто подивитися, що про це пишуть інші видання. Коли пошуковик видає лише одне джерело – вмикайте внутрішнього скептика на повну.

  1. Думайте до того, як поділитися

Головне завдання фальшивої новини – поширитися якомога більше. Іноді це призводить до реальних негативних наслідків. Описані в фальшивці заклади та люди можуть економічно та фізично постраждати. Так, наприклад, сталося з одним із ресторанів Comet Ping Pong у Вашингтоні. Про нього написали, що він є місцем, де торгують дітьми. Історія виявилася фальшивою, але персонал та власник закладу досі отримують листи з погрозами.

За матеріалами: Huffington Post

Євген
Євген
Євген пише для TechToday з 2012 року. Інженер за освітою. Захоплюється реставрацією старих автомобілів.

Vodafone

Залишайтеся з нами

10,052Фанитак
1,445Послідовникислідувати
105Абонентипідписуватися