Японці відкрили свій квантовий комп’ютер для всіх бажаючих

Для експлуатації своєї квантової обчислювальної системи розробники з NTT створили відповідну хмарну систему на базі власної технології «квантової нейронної мережі»

Японська компанія Nippon Telegraph and Telephone Company (NTT) відкрила доступ до власного квантового комп’ютера. Скористатися ним можна за хмарним принципом через інтернет. Доступ до квантової машини надали в рамках удосконалення прототипу перед комерційним запуском.

Система квантових обчислень NTT є проектом з державним фінансуванням. Розробкою займалися фахівці Національного інституту інформатики, Університету Токіо, Університету Осаки та інших закладів.

Для обчислень у квантовому комп’ютері NTT використовується технологія лінійних оптичних квантових обчислень (Linear Optical Quantum Computing, LOQC). Вона відрізняється від конкуруючої кубітної архітектури тим, що не потребує наднизьких температур, працює у кімнатних умовах та споживає суттєво менше енергії завдяки тому, що носіями інформації є фотони. Для роботи з ними використовуються лінійні оптичні елементи – роздільники променів, фазообертачі і дзеркала. Інформація обробляється і записується з допомогою фотонних детекторів і квантових пристроїв.

Завдяки роботі при кімнатній температурі система NTT споживає лише близько 1 кВт енергії. При тих же обчисленнях традиційний суперкомп’ютер буде споживати близько 10 тис. кВт.

Хоча потенціал квантових систем дуже багатообіцяльний, сьогодні існують складності з алгоритмами для них. Саме це, кажуть у NTT, стало причиною публічних і безплатних випробувань розробленої фірмою квантової системи. Творці сподіваються, що її відкрите і всебічне тестування дозволить розширити її потенційні галузі застосування, а також допоможе налагодити контакти з розробниками відповідного програмного забезпечення.

Для експлуатації своєї квантової обчислювальної системи розробники з NTT створили відповідну хмарну систему на базі власної технології «квантової нейронної мережі» (Quantum Neural Network, QNN). Комерційна реалізація квантової обчислювальної системи запланована на березень 2020 року.