Європа хоче заборонити шифрування у месенджерах? Деталі ініціативи

Приводом до появи такої ініціативи став нещодавній теракт у Відні

Кінцеве шифрування у месенджерах вважається захистом комунікацій, навіть попри те, що доступ до ключів шифрування зберігається на сторонніх серверах. Однак владним органам часто не просто змусити комерційні компанії надати доступ до комунікації. У Раді Європейського союзу запропонували повністю заборонити кінцеве шифрування в месенджерах.

Приводом до появи такої ініціативи став нещодавній теракт у Відні. Хоча члени Ради Європейського союзу обговорюють заборону шифрування у месенджерах вже кілька років. Рада Євросоюзу відповідає за вибір політичного напрямку руху цього блоку.

Реальні закони Євросоюзу приймає Єврокомісія і там, за неперевіреними чутками, ініціативу Ради Євросоюзу сприйняли як пустий політичний жест.

Документ Ради Євросоюзу починається досить традиційно і розповідає про сприяння та поліпшення, у даному випадку – шифрування в комунікаціях. Далі текст торкається проблем публічної безпеки, які виникають через доступ зловмисників до сучасних технологій, включаючи шифрування комунікації.

В документі йдеться, що законний доступ до комунікацій зловмисників є надзвичайно складним або практично неможливим. документ закликає до балансу, тобто доступу владних органів до комунікації користувачів.

«Компетентні органи повинні мати змогу отримати доступ до даних законним шляхом, повністю поважаючи фундаментальні права та режим захисту даних, у той же час підтримуючи кібербезпеку. Технічні рішення для доступу до шифрованих даних повинні відповідати принципам легальності, прозорості, необхідності, пропорційності», – йдеться в документі.

Документ Ради Євросоюзу є поки чернеткою і його формулювання можуть змінитися.

Журналісти TechCrunch попрохали незалежного кібердослідника Лукаша Олейніка прокоментувати ініціативу. Він розповів, що в документі немає заборони шифрування. Він примустив, що Рада Євросоюзу не знає, що робити і прохає допомоги в інших.

«Навіть близько не торкається заборони кінцевого шифрування. Схоже, вони не знають, що треба робити. Тому серед ідей документ пропонує створити експертну групу. Цей процес Рада Євросоюзу іноді ініціює, щоб отримати рекомендації, як можуть бути, а можуть не бути використані в політичному процесі», – каже експерт.

Поки що все виглядає так, що шифрування в месенджерах не заборонять. Про це також свідчить нещодавній провал законодавчих ініціатив про загальноєвропейське стеження.