Субота, 9 Грудня, 2023

Євросоюз змусить Google, Amazon, Facebook та інші корпорації платити

Минулого року Apple потрапила у скандал, який розкрив одну з популярних фінансових схем великих корпорацій. Тоді Євросоюз звинуватив компанію у тому, що вона платить лише 0,005% з прибутку, хоча повинна була б платити у кілька тисяч разів більше. Нині європейські чиновники вирішили покласти край подібній схемі ухилення від податків з новим законом про оподаткування.

Євросоюз

Історія Apple стала відомою тому, що компанія заробляла у всіх країнах Євросоюзу, а ось податки сплачувала лише в Ірландії. Цей регіон пропонує спеціальні умови, тому Apple платила в різні роки від 0,005% до 1%. Стандартна ставка при цьому складає 12,5%, а в деяких країнах ЄС навіть вище. У Франції податок на прибуток досягає 33%, у Німеччині – 30%, Швеції – 22%. Таким чином Apple вдалося заплатити 344 млн євро податків замість 130 000 млн євро.

За новим законом мультинаціональні компанії, які працюють в Євросоюзі, тепер будуть звітувати про фінанси і податки щодо кожної країни окремо. Це завадить їм перекидати доходи в зони з пільговим оподаткуванням, щоб платити податки там.

Зараз такі компанії подають загальний звіт, що дає їм можливість платити податки за законодавством тих держав, де податки нижчі. Для цього дохід просто перекладається з однієї країни в іншу.

За словами віце-президента Єврокомісії Валдіса Домбровскіса, країни Євросоюзу щорічно недоотримують від таких корпорацій від 50 до 70 млрд євро.

За новою директивою, корпорації з річним оборотом 750 млн євро і більше зобов’язані будуть надавати інформацію про виручку, прибуток, сплату податків і кількості співробітників окремо для кожної країни.

Однак з метою захисту чесної конкуренції нова директива допускає деякі винятки. Наприклад, компаніям дозволяється подати заяву, щоб їх на нетривалий термін звільнили від необхідності надавати делікатну фінансову інформацію, розкриття якої зіграє на руку конкурентам. При цьому закон не уточнює, що можна вважати такою делікатною інформацією.

Експерти антикорупційної групи Transparency International вже назвали цей виняток величезною лазівкою для мультинаціональних компаній. Вона може звести нанівець ефективність нової директиви. Організація з боротьби з бідністю Oxfam також вважає, що європейське законодавство в цьому питанні поступилося великому бізнесу.

Євген
Євген
Євген пише для TechToday з 2012 року. Інженер за освітою. Захоплюється реставрацією старих автомобілів.

Vodafone

Залишайтеся з нами

10,052Фанитак
1,445Послідовникислідувати
105Абонентипідписуватися