Четвер, 25 Липня, 2024

AirPods руйнують слух. Чому не допомагають функції піклування про здоров’я?

Середній користувач слухає музику протягом 32 годин на тиждень – це майже 4,5 години на день. Часто при цьому люди не усвідомлюють, що виставлений рівень гучності зависокий. Для цього сучасні гаджети виводять попередження про максимальний рівень звуку, але виявляється, що вони неправдиві.

У чому вимірюється гучність

Суб’єктивно сприйнята людиною гучність – це тиск повітря на її барабанну перетинку. Для зручності вимірюють співвідношення тисків, яке конвертують у величину під назвою децибели. Так, шепіт – це близько 20 децибел, тихе приміщення – це 40 децибел. Середня гучність на вулиці – 60 децибел.

Шкала нелінійна, кожні 3 децибели – це зростання гучності вдвічі.

Не рекомендується перевищувати гучність понад 85 децибел. Гучність понад 120 децибел майже миттєво позбавляє слуху.

Небезпека гучного звуку в тому, що деформуються крихітні 15 000 клітин у вусі. Суб’єктивно це відчувається як тінітус – пищання у вухах, якого насправді не існує. Клітинам потрібно кілька годин або навіть днів, щоб відновити своє нормальне положення. У крайніх випадках гучний звук може назавжди пошкодити ці клітини.

Спокусливі AirPods

Дослідження показують, що люди в навушниках у середньому встановлюють гучність на 13 децибел більше, ніж навколишній шум. Це майже в 5 разів гучніше. Тобто якщо слухати музику в метро (80 дБ), рівень гучності в навушниках виявиться 93 дБ.

У нових AirPods Pro є функція вбудованого зменшення шуму, яка «давить» близько 20 дБ. Це дозволяє встановлювати менший рівень гучності відтворення музики. Але конструкція AirPods така, що динаміки «стріляють» прямо в слуховий канал. Через це гучність подібних навушників у середньому збільшується на 10 дБ, оскільки звук не втрачає енергію на проходження вушної раковини.

Смартфони дурять про безпечну гучність

У смартфонах стандартно є попередження, яке з’являється при збільшенні гучності. У деяких Android воно активується, просто коли користувач встановлює гучність понад 70% шкали. Від такого попередження немає ніякого сенсу, оскільки воно ніяк не прив’язане до поточного відтворення.

Мобільники Apple трохи більш інтелектуальні та аналізують поточний трек. Однак у iPhone немає можливості реально виміряти звуковий тиск, який створюють навушники. Замість цього телефон аналізує амплітуду звукового сигналу, яка доступна в MP3 чи іншому форматі. Проблема в тому, що звук однакової амплітуди, але різної частоти має зовсім різну гучність.

Користувачі проаналізували похибку розрахунку гучності програмним забезпеченням Apple. Коли додаток Health App показує, що гучність не перевищує 85 дБ, навушники в цей момент видають 90 дБ.

Висновки

За даними ВООЗ, у світі втрата слуху загрожує майже 1 млрд людей. Приблизно 20% молодих людей страждають від проблем зі слухом.

Гаджети та їхні «розумні» алгоритми не здатні утримувати гучність музики нижче допустимого рівня. Самостійно контролюйте час від часу гучність своєї музики та не перевищуйте 85 дБ.

Позбудьтеся внутрішньоканальних навушників. Переходьте на великі повнорозмірні навушники.

За матеріалами: UX Collectives.

Євген
Євген
Євген пише для TechToday з 2012 року. Інженер за освітою. Захоплюється реставрацією старих автомобілів.

Vodafone

Залишайтеся з нами

10,052Фанитак
1,445Послідовникислідувати
105Абонентипідписуватися