П’ятниця, 12 Липня, 2024

Не лише координати: 5 функцій, на які ще здатен GPS

Навігаційна система GPS сьогодні стала критично важливим елементом цивілізації. Від неї залежить майже все: автомобілі, громадський транспорт, смартфони тощо. Однак ця система здатна не лише показувати точні координати якогось об’єкта. Ось ще 5 функцій, на які вона здатна.

  1. Відчувати землетруси

Десятиліттями основним джерелом інформації про землетруси були сейсмографи. За допомогою GPS відстежують повільніші геологічні процеси, наприклад, рух тектонічних плит. Знання цієї інформації дозволяє передбачити, коли та в якому регіоні можна очікувати наступний землетрус.

Сучасний GPS високої точності також дозволяє стежити за подіями в реальному часі. Для цього використовується короткохвильовий несучий сигнал супутників GPS, а також можливість оновлювати координати близько 20 разів на секунду.

Таким чином у 2003 році вивчали землетрус на Алясці магнітудою 7,9 бала. У 2011 році GPS допоміг отримати дані про спустошливий землетрус в Японії магнітудою 9,1 бала. Під час тієї події океанське дно переміщувалося на 60 метрів.

  1. Моніторинг вулканів

GPS також є інструментом для відстеження активності вулканів. Під час їхнього виверження відбувається такий собі локальний землетрус.

Сигнал GPS також проходить через пил та уламки, які виверження викидає в повітря. Спотворення цих радіохвиль дозволяє оцінити обсяги викинутої породи та її переміщення.

  1. Аналіз снігу

Віддзеркалений від поверхні планети сигнал GPS є радіошумом, але його вдалося застосувати до аналізу якості поверхні, від якої відбиваються радіохвилі. Так науковці отримали інструмент, який показує кількість вологи в ґрунті або скільки снігу лежить на землі.

  1. Моніторинг затоплення

Із глобальним потеплінням значна площа територій може опинитися під водою. Моніторити підняття рівня океану GPS дозволяє завдяки можливості вимірювання висоти розміщення об’єкта над рівнем моря.

  1. Аналіз атмосфери

Сигнал GPS також дозволяє відстежувати кількість вологи в повітрі, електричний заряд атмосфери тощо. Ці фактори спотворюють сигнал, і так можна аналізувати параметри атмосфери.

Євген
Євген
Євген пише для TechToday з 2012 року. Інженер за освітою. Захоплюється реставрацією старих автомобілів.

Vodafone

Залишайтеся з нами

10,052Фанитак
1,445Послідовникислідувати
105Абонентипідписуватися