Apple змінила свої правила на вимогу Росії, інші країни теж хочуть так

Apple вдалося знайти часткове рішення – обов’язкові російські додатки не знаходяться в пам’яті смартфона, а лише пропонуються для завантаження

Apple поступилася своїми правилами щодо вбудованих в iPhone додатків. Починаючи з квітня покупці iPhone в Росії отримуватимуть при першому включенні гаджета пропозицію встановити російські додатки. Це встановлює прецедент, яким можуть скористатися інші країни.

В 2019 році в Російській Федерації прийняли закон, який зобов’язує на усіх гаджетах – комп’ютерах, смартфонах, смарт-телевізорах тощо – вбудовувати затверджені державною владою додатки. У список таких програм входять браузери, месенджери, антивіруси та інші.

Хоча Apple вдалося знайти часткове рішення – обов’язкові російські додатки не знаходяться в пам’яті смартфона, а лише пропонуються для завантаження – це створило прецедент. Інші країни можуть почати вимагати такого ж на своїй території або навіть втручатися ще більше.

«Це відбувається в контексті років нарощування регуляторного тиску на технологічні компанії, – каже Адріан Шахбаз, директор відділу демократії та технології неприбуткової організації захисту прав людини Freedom House. – Вони повинні зберігати дані на локальних серверах, надавати ключі шифрування силовим відомствам, видаляти контент, що порушує російські закони. Тепер їх змушують на своїх платформах просувати затверджені державою додатки. Це частина більш широкого тренду, який ми спостерігаємо в таких країнах як Іран, Туреччина, Індія».

Закон щодо обов’язкових додатків також став відомим як «закон проти Apple», оскільки ця компанія погрожувала повністю піти з російського ринку, аніж змінити свої правила.

Виконавчий директор російської недержавної організації Internet Protection Society Михайло Клімарьов каже, що закон про попередньо встановлені додатки несе подвійну функцію для Кремля. Він створює можливість просувати додатки, які держава може контролювати та одночасно дозволяє маніпулювати технологічним ринком. Закон карає будь-якого торговця, який продає несумісні комп’ютери чи смартфони. Apple напряму продає свої гаджети в Росії, тому він її також торкається.

«Факт в тому, що відповідальність за порушення накладається не на виробника, а на продавця, – каже Клімарьов. – В такому разі закон використовуватиметься для знищення невеликих продавців. Після цього великі дистриб’ютори піднімуть ціни».

Ситуація в Росії не є першою, коли Apple довелося підкоритися владі. Щоб залишитися в Китаї Apple погодилася перенести дані китайських користувачів iPhone на розміщені в Китаї сервери iCloud. Компанія також передала ключі шифрування. Ще Apple видаляє додатки з китайського відділу магазину додатків iOS App Store на вимогу влади.

З точки зору економічної та національної безпеки мотиви країн у просуванні домашніх додатків зрозумілі. Однак на практиці це призводить до розколу інтернету, зникненню свободи в онлайні та підриву всієї концепції глобальної павутини.

За матеріалами: Wired