Вівторок, 16 Квітня, 2024

Авіація хоче добувати пальне з повітря: надія чи обман?

Нова технологія може зробити літаки значно більш екологічними, і деякі експерти називають її майбутнім авіації. Адже вона дозволить видобувати пальне для реактивних двигунів буквально з повітря. Енергію для цього отримуватимуть з відновлюваних джерел – вітряків, сонячних електростанцій тощо.

Основа нової технології – виробництво пального з двоокису вуглецю. Цей газ вважається одним з головних чинників глобального потепління, що відбувається останніми десятиліттями і загрожує суттєвими змінами біологічного світу, разом з можливим зникненням людської цивілізації.

Технологія хоча й нова, але вже готова до комерційного використання – поблизу аеропорту Роттердама відкрився завод компанії SkyNRG. Він захоплюватиме вихлоп CO2 від літаків і змішуватиме його з воднем. Водень отримуватимуть розкладанням води, а електрику для цього витратного процесу надаватимуть відновлювані джерела. Реакція CO2 з воднем дає так званий сингаз, який можна трансформувати в реактивне пальне. Пілотний завод вироблятиме близько 1000 літрів палива на день, перші комерційні поставки почнуться у 2021 році.

У SkyNRG кажуть, що основна проблема традиційного реактивного пального з нафти – його невисока ціна. Захоплення CO2 з повітря та перетворення його на пальне є складним та дорогим процесом. Це піднімає питання ринкових перспектив нового палива.

Також є проблема продуктивності фабрики з переробки CO2 в гас. «Це звучить чудово. Це ніби рішення всіх наших проблем, хоча це не так, – говорить еколог з організації «Друзі Землі» Жоріен де Леже. – Пілотний завод виробляє тисячу літрів за день. Це приблизно п’ять хвилин польоту Boeing 747. Помилково думати, що ми зможемо літати, як раніше, на пальному з повітря. Цього ніколи не трапиться. Це буде нішево».

Інші експерти кажуть, що є простіші способи видобування пального, наприклад, з рослин. Подібні технології вже багато років досліджуються та тестуються. Для цього підходять цукрові рослини, трава, пальмова олія, також можна використовувати відходи тваринництва. Підходить усе, що містить вуглець, – його можна переробити та використати.

Старший лектор аерокосмічного факультету Університету Делфта Йоріс Мелкерт каже, що ці альтернативи можуть замінити паливо з нафти, питання лише, коли. «Дуже складно встановити часові рамки, – говорить він. – Усе залежатиме від соціального тиску, але технічних причин немає. Фактично, якщо ви подивитеся на типи транспорту, авіацію найважче зробити екологічною».

За підрахунками, авіаційна галузь відповідає за 3-5% викидів CO2, і ця цифра швидко зростає. Керівний орган авіації IATA наказав до 2050 року знизити викиди на 50%. Авіакомпанії вже починають тестувати різні альтернативи для виконання цього наказу. Скандинавський авіаперевізник SAS використовує біопаливо й очікує знизити власні викиди на 25% протягом наступного десятиліття. У KLM просто заохочують людей припинити літати і використати інший транспорт, наприклад, потяг, або провести конференцію по інтернету. Датський лоукостер Transavia почав зважувати пасажирів, щоб точніше обраховувати потребу в паливі. Ця компанія також буде першою, хто використає пальне від SkyNRG.

За матеріалами: BBC

1 коментар

  1. Поки є дешева нафта, ця техннологія нікому не потрібна. 1000 літрів це молекула в порівнянні з тим, скільки палива щоденно споживає авіація.

Comments are closed.

Євген
Євген
Євген пише для TechToday з 2012 року. Інженер за освітою. Захоплюється реставрацією старих автомобілів.

Vodafone

Залишайтеся з нами

10,052Фанитак
1,445Послідовникислідувати
105Абонентипідписуватися