Безготівкове майбутнє: Швеція перейшла і стикнулась з ризиками

У Швеції кількість готівки найменша в світі і її обсяг складає близько 1% ВВП

Оплата товарів телефоном чи годинником, розрахунки за допомогою майже невагомого шматка пластику платіжної картки – сучасні технології подарували можливість відмовитися від необхідності носити з собою готівку. Деякі країни зайшли так далеко, що у них фактично зникла готівка, а на вітринах магазинів є написи, що готівку не приймають. Одна з таких країн – Швеція, – і її досвід показує, що відсутність готівки несе великі ризики.

У Швеції кількість готівки найменша в світі і її обсяг складає близько 1% ВВП, пише Bloomberg. У час пандемії коронавірусу це число може ще більше знизитися, поставивши купюри та монети на межу зникнення.

Шведська молодь, каже керівник центрального банку Riksbank Стефан Інгвес, вже не знає, що таке реальні гроші. За його словами, законодавці повинні втрутитися перш, ніж стане запізно.

Безготівковий світ вважався безхмарним майбутнім, який дозволить забути про проблеми готівки. Це прозорість коштів, повний контроль влади над рухом фінансів, ускладнення відмивання грошей.

Але практичний досвід Швеції показав, що відмова від готівки несе значно більші ризики. Інфраструктура цифрових грошей – це звичайні комп’ютери та мережі, які можуть дати збій, їх можуть атакувати хакери. Масштабність таких подій і кількість постраждалих буде значно більшою, ніж при звичайному пограбуванні банку.

«Ми повинні мати достатню кількість фізичної готівки в країні, щоб ми могли повернутися до її використання у разі серйозної проблеми», – каже Ігвес.

Влада Швеції намагається знайти спосіб повернути популярність готівці в очах громадян, але це в розпал пандемії це складно, так як готівку багато хто вважає ризиком для здоров’я і громадяни воліють розплачуватися безконтактними методами.

Шведський банк Klarna AB оцінює, що нині 73% усіх платежів його клієнтів безконтактні. До пандемії цифра складала 63%. «Люди не хочуть торкатися монет та купюр або нажимати кнопки, – каже менеджер банку Вівека Содербек. – Коронавірус прискорив цей тренд».

Інгвес також каже, що безготівковий світ піднімає питання практичної цінності центробанків. У Riksbank вже розмірковують як залишитися релевантною установою, а також як зробити, щоб користувачі в одну мить не залишилися без грошей.

Тренд на популяризацію безконтактних платежів спостерігається по всьому світу. Особливо далеко в цьому зайшли нордичні країни – цього року у Швеції кількість таких оплат виросла на 30%, у Норвегії – на 114%. Глобально понад 60% транзакцій у Visa відбувається безконтактно.

За матеріалами: Bloomberg

Популярні записи:

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

Коментуйте, будь-ласка!
Будь ласка введіть ваше ім'я