П’ятниця, 21 Червня, 2024

Чи може Microsoft відмовитися від Windows на користь Linux?

Microsoft останніми роками планомірно додає компоненти Linux у свою операційну систему Windows. Деякі експерти вважають, що компанія знаходиться на шляху відмови від «вікон» та планує перейти на «пінгвіна» (логотип Linux). На їхню думку поява Microsoft Linux вигідно як самій Microsoft, так і ІТ-професіоналам, користувачам та спільноті Linux.

Ерік С. Раймонд є одним із засновників концепції програмного забезпечення з відкритим вихідним кодом. Він вважає, що майбутнє Windows полягає у відмові від власного ядра на користь ядра Linux.

Microsoft зближає Windows та Linux

Уже сьогодні Microsoft розробила систему WSL (Windows Subsystem for Linux), яка дозволяє запускати у Windows 10 без додаткових модифікацій програми для Linux. Жодної емуляції чи інших типових в комп’ютерному світі способів сумістити несумісне.

Завдяки WSL2 на комп’ютері з Windows без проблем можна запускати Linux-дистрибутиви Ubuntu, Red Hat Fedora, SUSE Linux Enterprise Desktop (SLED). Раніше використовувалася WSL1, яка конвертувала виклики ядра Linux у виклики ядра Windows. З WSL2 програмісти Microsoft запустили власне ядро у віртуальній машині з використанням гіпервізора Hyper-V.

Інтеграція Windows та Linux продовжується і у тестовій збірці Windows 10 Insider Preview build 20211 користувачі отримали можливість доступу до стандартних файлових систем Linux, таких як ext4. Доступ виконується із «Провідника» або через командний рядок PowerShell. Також Microsoft полегшила запуск графічних додатків Linux на Windows.

Linux товаришує з Windows

Окрім роботи Microsoft над тим, щоб «подружити» Windows та Linux сторонні розробники працюють над спрощенням використання Windows-додатків на Linux. Наприклад, ігробудівний гігант Valve випустив програмний компонент Proton. Він використовує відомий додаток Wine і спрощує запуск ігор Windows Steam на Linux.

«Річ у тому, що ігри є найбільш вимогливим стрес-тестом для посередника емуляції у Windows, – каже Раймонд. – Якщо ви можете запускати ігри Windows у Linux, чому б не запускати бізнес-додатки Windows?».

Windows уже не гроші

Експерт також пригадав, що Microsoft вже не заробляє такі як раніше гроші на Windows. Сьогодні головні прибутки компанії генерують хмарні сервіси Azure. Вони також, здебільшого, використовують сервери на Linux, а не Windows Server.

Windows приносить проблеми

Хоча Windows вже не генерує такі обсяги прибутків як раніше, але Microsoft змушена витрачати кошти на виправлення багів. У компанії навіть є день під назвою «Patch Tuesday» – кожного першого вівторка місяця випускається пакет із виправленням. У вересні в нього увійшли близько 50 патчів суттєвих вразливостей.

Класичні Windows-додатки для роботи Microsoft сьогодні активно замінює хмарними службами, які розповсюджуються на моделі послуги, наприклад, Office 365. Також Microsoft заохочує користувачів переносити свої відео, голосові та текстові комунікації на хмарні сервіси Azure Communication Services (ACS). Це стосується навіть тих юзерів, які не використовують комунікатор Microsoft Teams.

Завдяки додаткам у «хмарі» стає неважливо яка операційна система використовується на комп’ютері. Вся робота виконується через браузер по інтернету. Завдяки цьому офісний пакет Office 365 доступний також на малопопулярній платформі Google Chromebook.

Два шляхи для Windows

Експерт бачить два можливих майбутніх для Windows. Перше – це Windows на базі Linux. Друге – це заміна Windows на Windows Virtual Desktop чи інший сервіс по моделі робочого місця як послуги Desktop-as-a-Service (DaaS).

Якщо Microsoft обере підхід DaaS, що вважається Раймонду найбільш ймовірним, все одно знадобиться якась загальна операційна система для запуску браузера. Це може бути мінімальна ОС, щоб лише дозволяла запуск веб-навігатора.

За матеріалами: www.zdnet.com

Євген
Євген
Євген пише для TechToday з 2012 року. Інженер за освітою. Захоплюється реставрацією старих автомобілів.

Vodafone

Залишайтеся з нами

10,052Фанитак
1,445Послідовникислідувати
105Абонентипідписуватися