Субота, 13 Липня, 2024

Бульбашка стартапів почала здуватися, техносфера завмерла в очікуванні

Скорочення, закриття, невизначеність. Після десятиліття процвітання багато молодих компаній стикнулися із суттєвими фінансовими складнощами. Індустрія, яка останніми роками була головним творцем робочих місць в постіндустріальних країнах, почала зменшуватися. Найбільше розплачуватися доводиться тим компаніям, які свого часу опинилися серед найбільшого хайпу.

«Відчувається як ніби розплата», – каже венчурний капіталіст з компанії Lux Capital Джош Вулф.

Двигуном бурхливого розвитку найрізноманітніших стартапів були гроші інвесторів. Лише в США вони за останнє десятиліття вклали $763 млрд. Це дозволяло стартапам не піклуватися про свої доходи, вони могли витрачати гроші, купуючи активи, руйнуючи конкурентів, які не мають інвесторських вливань.

Сьогодні ж за останні чотири місяці близько 30 стартапів глобально скоротили понад 8 тисяч працівників. Інвестиції в молоді компанії знизилися до рівня 2016 року. Стартапи, які вже працюють, скорочують доступність своїх сервісів та послуг. Наприклад, сервіс оренди електросамокатів Lime полишив деякі міста. Такі компанії, як Brandless, HQ Trivia, Essential Products, на межі закриття.

«Трапляються легкі моменти паніки, коли одне трапляється за іншим, – говорить інвестор Bloomberg Рой Бахат. – У деякий момент один камінець за іншим впаде з обриву, і ми зрозуміємо в багатьох компаніях, що не стоїмо на чомусь».

Проблеми почали відчуватися ще у 2019 році, коли багато «єдинорогів» (так називають компанії, які оцінюються від $1 млрд) не показали росту на Волл-Стріт. Наприклад, Uber та Lyft, які втрачають мільярди доларів щороку, показали низькі результати початкового розміщення акцій. Стартап WeWork взагалі відкликав розміщення своїх акцій та зменшив свою грошову оцінку на 80%.

Великий японський інвестор SoftBank відзвітував, що його інвестиційний фонд Vision Fund та інші інвестиції сукупно призвели до $2 млрд операційних втрат в останньому кварталі 2019 року.

Експерти прогнозують, що бульбашка стартапів не вибухне, як це сталося з бульбашкою доткомів в 2000-х. Тоді закрилися десятки неприбуткових інтернет-компаній, а інвестори втратили значні обсяги грошей.

Сьогодні інвестори мають ще багато вільних грошей, які потрібно кудись вкласти. Однак уже не буде ірраціонального оптимізму. Стартапам доведеться показувати, що вони можуть бути прибутковими вже сьогодні.

За матеріалами: New York Times

Євген
Євген
Євген пише для TechToday з 2012 року. Інженер за освітою. Захоплюється реставрацією старих автомобілів.

Vodafone

Залишайтеся з нами

10,052Фанитак
1,445Послідовникислідувати
105Абонентипідписуватися