Четвер, 20 Червня, 2024

Чому особисті смартфони російських солдат стали ахілесовою п’ятою армії РФ

Це кошмарний сценарій для армійського командира: група крадеться до своєї мети, але один безрозсудний солдат використовує особистий мобільний телефон, щоб перевірити Facebook, чим «засвічує» позицію ворогові. Сигнал мобільного телефону можна швидко виявити і на позицію прилітають снаряди. Російські війська в Україні показали, що персональні телефони в руках солдат стають вразливою точкою у сучасних зонах бойових дій.

Українські посадовці стверджують, що з кінця лютого вбили 12 російських генералів, частково тому, що росіяни використовували звичайні мобільні телефони, коли їхні військові системи зв’язку не працювали.

«Неважко знайти когось по телефону, який розмовляє по відкритому каналу», — сказав New York Times генерал армії у відставці Бен Ходжес, колишній командувач армії США в Європі.

Коли російські війська переходять на територію України, їхні мобільні телефони переходять у роумінг, і підключаються до українських мобільних операторів. Це дозволяє українцям визначити, де перебувають росіяни, використовуючи метод тріангуляції по трьом вежам стільникового зв’язку, сказав Артем Старосєк, генеральний директор Molfar (відкритої розвідувальної спільноти в Києві).

«Отже, українські спецслужби автоматично отримують інформацію з ідентифікаційним номером пристрою, номером роумінгу і, звісно, місцезнаходженням людини, – каже Старосєк. – На щастя, росіяни досить наївні та необізнані щодо користування мобільними пристроями, тому часто телефонують додому, вмикають телефони та підключаються до українських станцій».

Росіяни також викрили свої позиції, викравши українські айфони, які можна відстежити за допомогою програми Find My iPhone, навіть коли телефони вимкнені, сказав Старосек.

Один українець зміг використати функцію «Знайди мене» на продуктах Apple, щоб відстежити російських військових, які вкрали його AirPods, повідомляє The Times of London. Віталій Семенець опублікував у Instagram шлях росіян, коли вони відступили з Києва до Білорусі, а потім перемістилися в російське місто Білгород, що поблизу східного кордону України.

Чому російська армія не знищила українські мобільні мережі

На тлі численних повідомлень про те, що українці можуть відстежувати й націлюватися на російські війська, використовуючи координати їхніх мобільних телефонів, залишається одне запитання: чому росіяни не знищують стільникову мережу України?

Відповідь: їм вона потрібна, – сказав Джеймс Льюїс, експерт з технологій з Центру стратегічних і міжнародних досліджень аналітичного центру у Вашингтоні, округ Колумбія.

«Це смішно, але це так, — каже Льюїс. – Росіянам потрібні 3G і 4G, щоб їхні комунікації працювали. Вони не створили незалежних комунікаційних мереж, які могли створити американці чи китайці».

За словами Льюїса, росіяни розробили зашифровані телефони зв’язку для своїх сил спеціальних операцій, але до останнього вторгнення в Україну ці телефони не були широко поширені серед російських військ.

За його словами, корупція може стати ще одним фактором, який вплинув на те, чому російські військові виявилися такими слабкими у використанні безпечних комунікацій.

«Є хороші приклади — не завжди публічні — коли росіяни визначали мету безпеки, а потім виділили на неї, в одному випадку, 10 мільярдів доларів. З них 5 мільярдів доларів опинилися в Швейцарії», – сказав Льюїс.

За його словами, росіяни також не планували вторгнення належним чином, оскільки чесно думали, що українці приймуть їх як визволителів. Сукупними наслідками корупції, поганого планування та пов’язаних із цим проблем із матеріально-технічним забезпеченням є те, що зараз в інтернеті є багато зображень, які показують, як російські війська користуються мобільними телефонами або навіть незашифрованими раціями, які можна придбати в магазинах іграшок.

Члени НАТО припустилися б такої ж помилки

Дивлячись на поточні невдачі Росії в Україні, є спокуса подумати, що військові члени НАТО не зробили б такої ж помилки, але вони зробили. У листопаді польські солдати, яких розгорнули на кордоні з Білоруссю, вкористовували на своїх мобільних телефонах додатки для онлайн-знайомств. Завдяки цьому білоруси точно знали, як далеко знаходяться польські війська.

Американські війська також не застраховані від ненавмисного розкриття своїх позицій за допомогою мобільних пристроїв. У 2018 році компанія, яка збирає дані з фітнес-пристроїв, таких як FitBits, виявила, що американські військовослужбовці, по суті, малювали GPS-карти своїх баз на Близькому Сході та в Афганістані щоразу, коли бігали.

Пізніше того ж року Міністерство оборони заборонило військовим використовувати мобільні телефони, фітнес-трекери та інші пристрої, які використовують функції геолокації, і тепер багато офісів Пентагону вимагають від людей залишати свої мобільні телефони в шафках на вулиці.

У 2020 році нудьгуючий ефрейтор морської піхоти «вбив» увесь свій артилерійський підрозділ під час навчань у повітряно-наземному бойовому центрі морської піхоти Твентінайн-Палмс, Каліфорнія, коли він використав свій мобільний телефон, щоб зробити селфі, повідомляє Military.com.

Військові вчаться, що смартфони – це загроза

«Пасивний спосіб позбавити супротивника важливої інформації — вибірково змінювати або придушувати візуальні, електромагнітні та цифрові сигнатури, що виходять від дружніх сил, — сказав речник морської піхоти майор Грегорі Керролл. – Це включає впровадження заходів безпеки операцій, дисципліну зв’язку, маскування, контррозвідку та управління сигнатурами».

Солдати також навчені вимикати Bluetooth і Wi-Fi, коли вони не користуються ними, шифрувати конфіденційні файли та завантажувати лише надійні програми, сказав майор Ендрю Харшбаргер, речник Командування з підготовки та доктрини армії. У разі потреби мобільні пристрої солдатів також можна вимкнути та конфіскувати.

Американські військові стурбовані тим, що війська ненавмисно розкривають свої позиції за допомогою мобільних телефонів. Командири роками знали, що американські війська втратили навички польової роботи з приховування своїх електронних, теплових, інфрачервоних та видимих сигнатур, сказав генерал у відставці Роберт Неллер, колишній комендант морської піхоти.

«Нам потрібно змусити супротивника працювати, щоб знайти нас – ми не можемо зробити так, щоб їм було легко знайти нас», – сказав Неллер.

Неллер згадав, як морські піхотинці залишалися на зв’язку зі своїми сім’ями, перебуваючи в польових умовах і під час розгортання, надсилаючи та отримуючи пошту. Хоча сучасні технології полегшили для військових задачу залишатися на зв’язку з близькими людьми, вони також створили нову низку проблем.

Кілька років тому Перший морський експедиційний корпус провів навчання, щоб з’ясувати, яка частина бази має найбільшу електромагнітну сигнатуру, сказав він.

«Найбільш очевидною річчю з високих надходжень була зона розміщення, де жили люди, тому що всі вони користувалися своїми телефонами», – сказав Неллер.

Незважаючи на те, що морські піхотинці вдосконалили приховування своїх електронних сигнатур, вони мають турбуватися про ненавмисне розкриття своїх позицій, сказав Неллер. Він зазначив, що навіть PlayStation можуть бути виявлені супротивниками, оскільки вони підключені до мережі.

«Я не розумію, чому люди цього не розуміють, — сказав Неллер. – Якщо я зможу вас знайти, я можу націлитися на вас; і якщо я зможу націлитися на вас, я можу вистрілити. І якщо я зможу стріляти в тебе, я можу тебе вбити. Це досить просто».

За матеріалами: Task and purpose

Євген
Євген
Євген пише для TechToday з 2012 року. Інженер за освітою. Захоплюється реставрацією старих автомобілів.

Vodafone

Залишайтеся з нами

10,052Фанитак
1,445Послідовникислідувати
105Абонентипідписуватися