Понеділок, 15 Квітня, 2024

Як Starlink намагався зберегти Україну онлайн

Місто Ірпінь зустріло визвольні українські війська зруйнованими вулицями, почорнілими уламками та трупами. Всі 24 вежі стільникового зв’язку міста були відключені, тому мешканці, які вижили, не могли повідомити друзям і родичам, що вони в безпеці. Тоді вперше в історії української мобільної галузі мобільний оператор Vodafone підключив стільникову мережу через супутник, надавши зв’язок сотням людей у Ірпені. Всього через два дні після звільнення, за допомогою супутникового інтернету Starlink від Ілона Маска, місто знову було онлайн.

«Більшість із цих базових станцій зазнали значних руйнувань», – каже Костянтин Науменко, керівник планування та розвитку мережі радіодоступу стільникової мережі Vodafone Україна.

Зв’язок у Ірпіні відновили 31 березня після того, як інженери Vodafone Україна прибули з круглою білою супутниковою антеною, відомою як Dishy McFlatface. Це термінал для супутникового інтернету Starlink.

Інженери змонтували приймач на мобільній базовій станції на околиці Ірпіня та підключили генератор. За кілька годин місто знову було онлайн, як і його інші жителі. «Перше, що вони роблять, це телефонують рідним, щоб сказати, що вони живі та здорові», – каже Науменко.

Швидкість, з якою Ірпінь повернули в інтернет, свідчить про винахідливість залучених інженерів і спритність, з якою український уряд використовував термінали Starlink.

Країна отримала понад 10 000 пристроїв після вторгнення Росії, частково завдяки фінансуванню та іншій допомозі уряду США. Термінали вже стали центральним елементом для реагування країни на війну, знайшовши як цивільне, так і військове використання.

Успішний експеримент під час війни

Швидке й широке впровадження Starlink в Україні також стало незапланованим експериментом щодо потенційної геополітичної сили супутникових інтернет-сервісів наступного покоління. Якщо SpaceX або подібні провайдери захочуть, високошвидкісний інтернет з неба може стати потужним способом забезпечення зв’язку людям, які страждають від війни або авторитарного уряду.

«В Україні ви відразу побачили, що Starlink та інші означають, що у вас є можливість мати стійку систему, захищену від традиційних наземних атак або контролю», – каже Роуз Крошєр, науковий співробітник Центру глобального розвитку

SpaceX запустила понад 2000 супутників Starlink з 2019 року і пропонує інтернет-послуги більшій частині Європи, частинах Центральної та Південної Америки, Нової Зеландії та Південної Австралії. Це найзріліший із трьох проектів, у тому числі один від Amazon, який створює нове покоління високошвидкісних інтернет-сервісів із використанням рою невеликих супутників на низькій орбіті Землі.

Але не війна привела Starlink в Україну — це був потенційний сервіс для покращення зв’язку в країні з величезними сільськими регіонами. Міністерство цифрової трансформації України вперше вступило в контакт із SpaceX за кілька місяців до початку війни, каже радник департаменту Антон Мельник.

Керівники Starlink розмовляли з міністром цифрових технологій України Михайлом Федоровим про активацію послуги наприкінці лютого. Через кілька днів Росія вторглася, і служба Маска стала привабливою з іншої причини.

Через два дні після вторгнення Росії Федоров написав у Твіттері запит на термінали Starlink. Через десять годин генеральний директор SpaceX підтвердив, що сервіс Starlink «активний» в Україні. Всього через два дні, 28 лютого, Федоров опублікував фотографії вантажівки з коробками Starlink та як сам розпаковує Dishy.

За лаштунками SpaceX намагалася оновити свій сервіс для використання на полі бою. Оновлення прошивки дозволило живити термінали від автомобільного прикурювача. Компанії також довелося адаптуватися до спроб росіян перешкоджати сигналам між терміналами та супутниками.

Дейв Тремпер, директор відділу радіоелектронної боротьби в Пентагоні, високо оцінив швидкість, з якою SpaceX боролася з перешкодами за допомогою оновлення програмного забезпечення. «Мені сльозило очі, як вони це зробили, — сказав він на конференції з оборонних технологій, нарікаючи, що військова техніка США не така гнучка. – Ми повинні мати таку спритність».

Робота Starlink в Україні також отримала поштовх від уряду США. Агентство США з міжнародного розвитку почало переговори з SpaceX про підтримку розповсюдження своїх терміналів на початку березня, повідомляє прес-секретар агентства Ешлі Єл.

USAID заплатив за перевезення вантажу з 5000 терміналів до Польщі та співпрацював з урядом України, щоб організувати їх останній перехід через кордон. Уряд США заплатив за 1333 термінали, а SpaceX забирає рахунок за решту.

Агентство оприлюднило проект на початку квітня в заяві, в якій пояснювалося, що термінали дозволять посадовцям і громадянам спілкуватися один з одним і світом, «навіть якщо жорстока агресія Путіна розірве інфраструктуру оптоволоконного або стільникового зв’язку України».

До кінця квітня в Україні налічувалося понад 10 тисяч терміналів Starlink, повідомив Федоров у дописі в Telegram. Він написав 2 травня у Twitter, що близько 150 тисяч українців користуються послугою щодня.

Техніка, яка використовувалася, щоб повернути Ірпінь онлайн, тепер є стандартним протоколом для території, звільненої українськими військами. Nokia також оновила програмне забезпечення, яке використовується на її обладнанні для веж стільникового зв’язку, щоб краще підтримувати Starlink, каже Науменко.

У Чернігівській області на північний схід від Києва в результаті бойових дій було знищено 10 кілометрів кабелю, в результаті чого низка сіл з близько 400 абонентами інтернету залишилася без мережі, каже Федоров. Місцевий провайдер зміг повернути їх усіх в інтернет за допомогою одного Starlink.

Також Starlink відновив зв’язок з містом Бородянка, яке було звільнено через три дні після Ірпіня – 1 квітня. Рано вранці працівники українського оператора «Київстар» привезли пересувну базову станцію мобільного зв’язку з підключеним приймачем Starlink. «Київстар» уже кілька разів впроваджував це рішення, каже технологічний директор Володимир Лутченко.

Лутченко каже, що вежа стільникового зв’язку, підключена через Starlink, не може працювати зі швидкістю оптичного волокна, але вона все одно може підтримувати дзвінки та мобільні дані, необхідні людям, щоб повернутися в інтернет.

Не зрозуміло, як термінали Starlink допомогли українським військовим. На запитання, яка частка пристроїв використовується в збройних силах країни, Федоров відповідає, що «більшість із них використовується в цивільних цілях». Серед них — відновлення підключення лікарень, інтернет-провайдерів та деяких технологічних компаній, які мають іноземних клієнтів.

Інші джерела показують, що термінали Starlink функціонують як потужний інструмент українських військових. У березні газета The Times повідомила, що українські сили використовували розвідувальні безпілотники, пов’язані з терміналами Starlink, для надсилання інформації про цілі до артилерії.

Супутниковий інтернет дає свободу

Успіх Starlink в Україні свідчить про те, що це та інші супутникові послуги нового покоління можуть бути потужним інструментом у конфліктах та катастрофах в інших частинах світу або способом допомогти людям, які живуть у місцях з надмірним контролем інтернету, каже Майкл Швілле, який працює над політикою інформаційної війни в Rand Corporation.

Швілле стверджує, що уряд США має довгу історію підтримки технологій, які допомагають отримувати нефільтровану або важливу інформацію людям, які потребують її. Зокрема, Radio Free Europe та гранти, які фінансували службу анонімності Tor і додаток для шифрування Signal.

«USAID вже тривалий час займається просуванням демократії, – додає він. – Я впевнений, що вони думають про те, де ще можна використовувати подібні технології».

Останні події в Херсоні, окупованому Росією, підкреслюють потенціал Starlink протистояти обмеженням в інтернеті. Минулого тижня українські чиновники повідомили Financial Times, що волоконно-оптичний кабель, який раніше використовували українські провайдери, перенаправили на пов’язаного з Росією провайдера в окупованому Криму. Це може заблокувати мешканців всередині все більш агресивної онлайн-цензури Кремля.

Карта покриття SpaceX показує, що Херсон знаходиться в зоні обслуговування в Україні, припускаючи, що термінали Starlink там можуть надати альтернативу без цензури.

Дмитро Рогозін, голова російського космічного агентства, протягом останніх місяців неодноразово критикував SpaceX і Маска, а раніше стверджував, що Starlink функціонує як рука Пентагону, а не комерційна служба.

Україна була прикладом для Starlink, що відкриває очі, але використання супутникового інтернету як інструменту звільнення в інших частинах світу, ймовірно, було б складнішим. Україна запросила Starlink, але багато країн цього не роблять.

Крошєр з Центру глобального розвитку не очікує, що Starlink буде надано в Ефіопії, наприклад, де люди не мають інтернету в результаті громадянської війни.

«Це складніша ситуація, яка безпосередньо не відповідає інтересам США», – каже вона. Крім того, Маску було б непросто надати Starlink у Китаї, де його автовиробник Tesla має завод, який може стати жертвою відповіді китайської влади, каже Крошєр.

Ці складнощі, схоже, не переконали Росію чи Китай, що їм нема чого боятися Starlink. Чиновники обох країн розкритикували дії компанії в Україні. У двох країн також є плани щодо власних супутникових сузір’їв інтернету, які майже напевно будуть під контролем уряду.

За матеріалами: Wired

Євген
Євген
Євген пише для TechToday з 2012 року. Інженер за освітою. Захоплюється реставрацією старих автомобілів.

Vodafone

Залишайтеся з нами

10,052Фанитак
1,445Послідовникислідувати
105Абонентипідписуватися