Субота, 2 Грудня, 2023

Цифрові примірники підручників

Якщо електронний рідер може замінити багато книжок у шкільному портфелі, то потрібно знайти й контент для нього. Це насправді не так складно – цифрових версій підручників в інтернеті повно.

Наскільки легально

Щоб знайти електронну версію підручника, перш за все треба відвідати сайт видавництва, що його надрукувало. Нерідко цифрові варіанти можна знайти там. Наприклад, видавництво «Освіта» пропонує для безплатного завантаження 12 різних підручників. Також свої підручники безплатно викладає «Генеза», але там є далеко не всі класи та предмети. Така кількість, звісно, недостатня, тому можна звернути увагу на різноманітні майданчики в інтернеті, де підручників значно більше.

Тут є декілька проблем. Шкільна програма в Україні змінюється досить часто, отже, велика кількість підручників, навіть виданих нещодавно (1-3 роки тому), може вже бути застарілою. Також виникає питання легальності такого контенту. З одного боку, відповідно до ст. 59 Конституції та Закону України «Про освіту», кожен громадянин має право на освіту, і держава зобов’язується це право забезпечити. Саме тому доступ до всіх підручників, рекомендованих Міністерством освіти та науки України, жодним чином не може обмежуватись. Отже, підручники (теоретично), з електронними включно, мають бути безоплатними. З іншого – видавництва мають авторські права на свої видання. У деяких країнах ця проблема вирішується просто. Видавництва мають розміщувати на своєму сайті електронні версії всіх підручників, що входять до шкільної програми. В Україні ж це роблять лише деякі, та й то, як зазначалось вище, не в повному обсязі. Ну а про можливість легальної покупки цифрових варіантів підручників мова поки не йде. Зараз на сайтах видавництв можна лише замовити книжки у звичному паперовому варіанті.

Де можна завантажити

Онлайн-бібліотека Pidruchniki.net містить багато підручників з найрізноманітніших дисциплін. Усього їх налічується більше 30. Тут є підручники різних видавництв, в основному у форматі PDF. Проте зустрічаються й інші, наприклад DJVU, який підтримують не так багато рідерів. Проте це не повинно бути проблемою – незрозумілий електронній книзі файл можна легко конвертувати в зрозумілий формат. В інтернеті подібних сервісів досхочу.

Користуватися цим ресурсом дуже легко. Його каталог має чітку структуру. Наприклад, вибравши предмет, користувач не буде завалений повним списком наявної літератури, а зможе спочатку обрати клас учня. Також на сайті є пошук, де підручники можна шукати за назвою, предметами, авторами, видавництвами та іншими параметрами. Там є й актуальні збірки завдань із зовнішнього незалежного оцінювання, що допоможе школярам підготуватись для підсумкового тестування наприкінці навчального року.

Ще один великий майданчик називається «Велика шкільна бібліотека» http://schoolbooks.org.ua/. Він наповнюється силами волонтерів, тож заповнений ще не до кінця. Наприклад, у розділі «Інформатика» є лише три книги для другого класу. Проте й наявна бібліотека здатна задовольнити багато потреб у книжках з різних предметів. Усього на сайті представлені 29 дисциплін з 1 по 11 класи.  Тут також є декілька посібників для вчителів і трошки літератури зі шкільної програми, а ще додаткові матеріали, робочі зошити та інше.

Усі матеріали мають власні фільтри-теги, тож знайти їх як через каталог, так і через звичайний пошук буде легко. Більшість підручників доступні у форматі PDF. Завантажувати їх можна безпосередньо із сайту, вони не заархівовані та не запаролені.

Бібліотека «Портфель» надає вичерпну інформацію про завантажувані книги, з міжнародним стандартним номером ISBN включно. Тим пак дивно, що на цьому сайті, де зібрані серед інших і найновіші шкільні книги, взагалі немає пошуку – користуватися можна лише каталогом. Щодо асортименту книг, то він середній. Підручники тут діляться на категорії найпопулярніших, найновіших, та за класами. У перших двох знайти можна небагато книжок. А ось якщо вибирати за класом, то відкривається повний список книг для цього навчального рівня з усіх дисциплін.

Відсутність пошуку – то найбільший недолік сайту. В іншому ж він дуже зручний. Для більшості книг тут доступний зміст, також є попередній огляд сторінок та можливість ділитися інформацією в соцмережах (що зручно, наприклад, для учнівських груп у них). Книги в основному подані у форматі PDF.

Велика кількість новинок є в бібліотеці «Школьные учебники». Це підручники 2013-2014 рр. випуску. Окрім цього, на сайті є дуже зручна система пошуку: можна виводити на екран книжки за заданими критеріями: мовою, класом, предметом, типом і, звісно, просто шукати за назвою.

Кожна книга тут має детальні характеристики, а от попереднього перегляду нема. Завантажувати підручники можна у форматах PDF та DJVU.Резюме

Це, звісно, далеко не повний перелік ресурсів, де можна завантажити шкільні підручники в електронному форматі, проте, на наш погляд, одні з найзручніших. Але головне, що знайти електронні варіанти підручників зовсім не складно, тож у цьому плані використовувати рідери в навчанні особливо нічого не заважає.

1 коментар

  1. Існує проект під назвою “Електронний підручник” який полягає у створенні плакатів формату А1 для кожного класу, на якому розміщено піктограми книг, відповідно до класу, на яких розміщені QR коди для завантажень електронних версій цих підручників. Плакати вільні для завантажень та розміщені за цим посиланням: http://magneticone.org/all-project-list/electronnyi-pidrychnuk/

Comments are closed.

TechToday
TechTodayhttps://techtoday.in.ua
TechToday – це офіційний акаунт, яким користується редакція ресурсу

Vodafone

Залишайтеся з нами

10,052Фанитак
1,445Послідовникислідувати
105Абонентипідписуватися