Дітей уже генетично редагують, але правил немає навіть рік потому

Генетичне редагування людей стане більш поширеним, коли доведуть його ефективність

У листопаді минув рік, як людство, а точніше китайський вчений Хе Цянкуй, досягло нової віхи свого розвитку. Мова йде про редагування генома дітей, щоб вони гарантовано були здоровими та сильними. Учений безслідно зник, коли оголосив про народження двох дівчаток, у генах яких розмістили імунітет до ВІЛ. Хвиля публікацій у ЗМІ та бурхлива реакція чиновників та науковців пройшла без практичних результатів: правила редагування генома людей досі не прийняли.

Торік Хе Цянкуй на Міжнародному саміті з редагування людського генома в Гонконзі шокував світ. Він розповів, як використав технологію CRISPR-Cas9 та відредагував геном двох ембріонів, на все життя захистивши їх від зараження ВІЛ. Цянкуй не встиг розповісти багато про свою роботу – у січні він безслідно зник. Нічого також невідомо про долю народжених дівчаток. Роботи науковця теж не публікуються.

Попри технологічний успіх, виявилося багато обурених такою можливістю впливових людей, серед яких є, наприклад, і одна з винахідниць технології CRISPR Джейн Дудна. Вона називає поліпшення дітей, щоб вони не хворіли на важкі захворювання чи не мали фізичних дефектів, медично непотрібною та неетичною процедурою.

Противники редагування людського генома звернулися до регуляторних органів з проханням заборонити подібне. Їм поки що це не вдалося, однак не через політику чиновників у відповідних кабінетах. Правил використання CRISPR на людських ембріонах ще не створили через внутрішні суперечки, хто повинен приймати рішення.

«Нічого не змінилося, – каже генетик Університету Пенсильванії Кіран Мусунуру. Він опублікував книгу про редагування генома та випадок використання CRISPR на дітях. – Я думаю, сьогодні ми знаходимося далі від управління цим, ніж були рік тому».

Навіть деякі противники редагування людського генома вважають, що було докладено надто багато зусиль на демонізацію цієї технології. Хоча було б варто не відволікатися та вивчати її реальні можливості та обмеження.

Генетичне редагування людей вже давно випробовують на людях та дітях. Воно не викликає таких великих суперечок, бо можливі наслідки обмежені тілом носія. При редагуванні ембріонів штучно внесені генетичні зміни можуть передаватися його нащадкам.

Учені вважають, що генетичне редагування людей стане більш поширеним, коли доведуть його ефективність. «Технологія просувається повільно через те, що все робиться відповідально», – каже Мусунуру.

За матеріалами: Associated Press

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

Коментуйте, будь-ласка!
Будь ласка введіть ваше ім'я