Неділя, 21 Квітня, 2024

Створили децентралізований браузер Blockstack, який працює на новому принципі

Існуючі веб-навігатори сьогодні для своєї роботи використовують потужну інфраструктуру. Сервери та «широкі» інтернет-канали потрібні для магазину плагінів, розповсюдження нових версій, випуску апдейтів та багато іншого. Але Blockstack показує, що можна обійтися без інфраструктури взагалі. Подібне дехто називає переходом на Web 3.0.

Blockstack

Для своєї роботи Blockstack використовує технологію блокчейна. Вона стала відома завдяки поширенню криптовалют, таких як Bitcoin. Це фактично база даних, яка зберігається у кожного користувача та не має центрального сервера. У системі, що використовує блокчейн, немає центрального вузла, який диктує іншим свої правила. Учасники обмінюються транзакціями через рівнозначну мережу, і кожен має повний список усіх дій інших. Періодично поточні записи підсумовуються та додаються до загального списку. Такі блоки мають додатково хеш – унікальне число, яке відповідає лише одному блоку. Якщо змінити дані у записах блоків, це змінить хеш, що одразу помітно.

Blockstack поки не є повноцінним веб-навігатором – це розширення для Chrome, Firefox та Safari. Завдяки децентралізованому принципу роботи він дозволяє завантажувати сайти від інших користувачів, а не з серверів цих веб-сайтів. Це, на думку експертів, підвищує приватність та безпеку. Використання блокчейну також дозволяє швидше випускати апдейти та додатки для Blockstack. Розробникові необхідно лише підключитися до його децентралізованої мережі.

«Я не можу згадати якогось іншого браузера, який робить всі ці речі та дозволяє розробнику просто підключитися, щоб почати створювати свої додатки. Без необхідності хвилюватися про бази даних, сервери, систему ідентифікації, – говорять автори Blockstack. – Всього 400 рядків коду, і ви вже маєте децентралізований Twitter».

Зараз Blockstack готовий працювати, але він «сирий» і більше підійде програмістам. Користувацьку версію автори планують випустити за півроку. Зараз доступні версії для Linux та OSX. Варіант для Windows з’явиться пізніше. Завантажити усі версії можна на офіційному сайті https://blockstack.org/.

Сьогодні інтернет нагадує мереживо з багатьох вузлів, які контролюють приватні організації. Вони можуть заблокувати доступ до вузлів з фінансових чи політичних причин, а також може статися технічний збій, і тоді бажаний сайт буде недоступним. Blockstack не є єдиною спробою зробити Павутину децентралізованою. Інший проект – Interplanetary File System (IPFS, планетарна файлова система) працює над системою Filecoin, яка також використовує блокчейн для розподіленого зберігання даних. Перша версія цієї програми має з’явитися найближчими тижнями.

Євген
Євген
Євген пише для TechToday з 2012 року. Інженер за освітою. Захоплюється реставрацією старих автомобілів.

Vodafone

Залишайтеся з нами

10,052Фанитак
1,445Послідовникислідувати
105Абонентипідписуватися