Неділя, 3 Грудня, 2023

Меми стали джерелом фінансування української боротьби у війні

Картинки як українські тягачі буксирують російський танк і гелікоптер не лише допомогають піднімати бойовий дух. Вони також допомагають купувати необхідні припаси і підтримувати українських військових. Меми з відомими епізодами українсько-російської війни стали неочікуваним джерелом фінанскування української боротьби у цій війні.

Крістіан Борис був вдома в Торонто в лютому, намагаючись знайти спосіб допомогти українцям, яким загрожує війна, і вирішив надрукувати кілька наклейок з інтернет-мему: Діва Марія піднімає протитанкову ракету.

Борис сказав, що створив веб-сайт за півгодини, сподіваючись зібрати гроші, щоб відправити їх у благодійну організацію для українських сиріт. Тієї ночі він заробив на продажах 88 канадських доларів. На той час, коли він додав футболки наприкінці лютого, загроза війни перетворилася на повномасштабне вторгнення, і він сказав, що продажі зросли до 170 000 канадських доларів на день — більшість із Сполучених Штатів.

«Інтернет розмовляє мемами, і це просто стало шаленою, вірусною сенсацією, — сказав він. – Я думаю, що це тому, що люди шукали символ підтримки, спосіб підтримати Україну, тому що вони бачили всю несправедливість».

Продажі товарів з мемами про війну в Україні, дивують, враховуючи, що багато людей, які купують футболки, наклейки, кавові гуртки та шоколадні батончики в Сполучених Штатах та інших країнах, ніколи б не подумали про Україну до конфлікту.

Сайт Бориса Saint Javelin зібрав майже 1,5 мільйона доларів, щоб допомогти українській благодійній організації Help Us Help. Вона поділилася на кілька сервісів, і забезпечує захисне спорядження для журналістів, які висвітлюють війну.

«Я вважаю, що це безпрецедентно, – сказав Пітер Дікінсон, редактор служби UkraineAlert в Atlantic Council, говорячи про інтернет-підтримку. – Ми повинні мати на увазі, що це також технологічна річ, що ми на місці, де інструменти».

Коли Росія вторглася та анексувала Кримський півострів у 2014 році, вторгнення приділяло набагато менше уваги на Заході. Цього разу попередження президента Джо Байдена в середині лютого про те, що Росія гоутє за кілька днів вторгнення в Україну, привело тисячі журналістів, і ці новини домінували в заголовках.

«Росія була дуже успішною в минулому в оприлюдненні різного роду інформації про Україну, тому що ніхто насправді не знав багато про Україну, – сказав Дікінсон. – Це було як чиста дошка».

Ситуація швидко змінилася, починаючи з лютого, коли Україну вважали явним аутсайдером проти набагато могутнішого загарбника. Зусилля з краудфандингу — збирання мільйонів доларів для українських військових, у тому числі за допомогою криптовалюти — почалися, коли європейські союзники ще не надсилали зброї в країну, щоб уникнути розпалу бойових дій.

Тепер переважний суспільний імідж України, посилений мемами та товарами, – це відважна країна, яка, незважаючи на все, перевертає хід війни.

«Це про дух нашої боротьби та нашої боротьби, – сказав Тарас Маселко, директор з маркетингу швейної компанії «Авіація Галичини», яка продає футболки за категорією «Бійся як українці». – Ви знаєте, якщо ви носите футболку, якщо ви читаєте щось у соцмережах, це підводить вас до реальності того, що відбувається в Україні». За словами Маселка, 20% замовлень надійшло з-за меж України.

Найбільший продавець бренду одягу — футболка з нині відомою, вульгарною відповіддю, яку українські прикордонники на Зміїному острові в Чорному морі, дали російському військовому кораблю.

Інший приклад підтримки України надала марка з тим самим військовим кораблем, яку випустила Укрпошта. Цікаво, що це сталося майже водночас із тим, як флагман російського флоту «Москва» затонув після потраплянь українських ракет «Нептун».

Керівник української пошти назвав марку «символом мужності та незламності українського народу в боротьбі з Росією». Поштовий оператор друкує 1 мільйон марок і продає їх за номінальною вартістю, що становить менше $1 кожна, повідомив її директор Ігор Смелянський.

За його словами, деякі люди, які перепродували марки за набагато більшу суму, пообіцяли передати виручені кошти українській армії. Але Смелянський, який є українцем, сказав, що можливість деморалізувати Росію безцінна.

«Як поштова служба, ми завжди раді, коли адресат отримує повідомлення», – сказав він.

Гумор серед негараздів глибоко проникає в українську культуру. До обрання президентом три роки тому президент Володимир Зеленський був коміком. На знаменитій російській картині із запорізькими козаками вони бурхливо сміються, коли готують нецензурний лист до султана Османської імперії 17-го століття, який вимагав, щоб козаки підкорилися йому.

Швейна компанія «Авіація Галичини» продовжує випуск футболок у Львові. Прибуток від лінійки футболок направляється в українські ВПС, за словами Маселка, наразі зібрано близько 70 тис. доларів.

Три тижні тому Борис перетворив Saint Javelin із повністю волонтерської роботи на штат із чотирьох осіб, щоб не відставати від попиту. Його веб-сайт розширився від Діви Марії до інших святих: святий Карл Густав носить протигаз, а «Свята Ольга, київська королева-войовниця, носить корону і закидає базуку на закамуфльовані плечі.

«Люди в Instagram вимагають, щоб ми в основному все робили, – сказав Борис. – Ми отримуємо повідомлення від людей в Іспанії, які кажуть: «ми щойно відправили C-90, реактивний переносний гранатомет з плеча», і вони скажуть «ми хочемо святого для Іспанії або святого, характерного для такого типу системи».

Діва Марія, одягнена в синьо-золотий одяг і тримає спис, — це зображення, адаптоване з картини американського художника Кріса Шоу. Шоу створив цю картину на основі попередньої роботи 2012 року з Мадонною з автоматом Калашникова.

Борис визнає, що комусь цей образ може здатися блюзнірським.

«Люди безперечно ображаються, але переважна більшість людей бачать, що це насправді означає, – сказав він. – Релігійна символіка використовувалася на війні протягом сотень років. Сказати, що це блюзнірство, означає не розуміти реальність війни і те, як люди шукають символи підтримки».

За матеріалами: Indianexpress

Євген
Євген
Євген пише для TechToday з 2012 року. Інженер за освітою. Захоплюється реставрацією старих автомобілів.

Vodafone

Залишайтеся з нами

10,052Фанитак
1,445Послідовникислідувати
105Абонентипідписуватися