Середа, 29 Травня, 2024

Можливо, найбільший науковий обман століття: ITER реактор не стане джерелом енергії

Організація ІТЕР підтвердила, що Міжнародний експериментальний термоядерний реактор не призначений для виробництва електричної енергії на користь споживачів. Його можливостей вистачить лише на покриття власних потреб.

ITER є найбільшим науковий довгобуд людства, який створюють з 1992 року і запустять лише в 2035 році, а загальна вартість проєкту перевищує 18 млрд євро. ITER вважається однією з найскладніших установок, які коли-небудь створювалися людиною, загальна маса реактора оцінюється в 23 тисячі тонн. Його будують експерти США, Євросоюзу, Китаю, Індії, Південної Кореї, Росії, Японії.

«Протягом багатьох років стверджувалося, що реактор буде генерувати в десять разів більше введеної в нього потужності. Це абсолютно неправильно. Американський журналіст Стівен Крівіт показав, що ITER буде споживати стільки енергії, скільки буде генерувати, – сказав колишній представник організації ІТЕР Мішель Клаессенс у статті у французькій газеті Le Canard Enchaine. – Тепер ми знаємо, що чистий баланс потужності буде близький до нуля».

Газета звернулася за офіційним коментарем в організацію ITER. Організація направила офіційну, але непідписану відповідь, надану під керівництвом нинішнього представника ITER Лабана Кобленца.

«Очевидно, що всі системи установки ITER будуть споживати більше енергії, ніж виробляється плазмою», – заявили в організації ITER.

Довга історія помилки ITER

Помилкове уявлення про те, що реактор ITER призначений для виробництва більшої кількості енергії, ніж він споживає, існує вже кілька десятиліть. Знімок веб-сайту організації від 21 січня 1998 року (Archive.org) показує, що організація заявила, що ІТЕР стане першим термоядерним реактором для виробництва теплової енергії на рівні комерційної електростанції.

Помилкові твердження, зроблені організацією ITER, були опубліковані на її веб-сайті до 6 жовтня 2017 року.

JET, об’єднаний Європейський термоядерний реактор Torus, виробляв 16 мегават теплової потужності протягом десятої частки секунди з 24 мегават теплової потужності, що впорскується в реакційну камеру для нагріву палива. Для його роботи також була потрібна додаткова потужність – в цілому 700 мегават електроенергії. Цей факт був публічно невідомий до того, як журналісти зв’язалися з Управлінням з атомної енергії Великобританії в 2014 році.

ІТЕР призначений для виробництва реакцій термоядерного синтезу з 500 мегаваттами теплової потужності, які він мав надавати при витрачанні з 50 мегават теплової потужності на нагрів палива в реакційній камері.

Для досягнення цієї мети реактору потрібно 500 мегават електроенергії для ініціювання реакцій термоядерного синтезу. Реактору потрібно від 300 до 400 мегават електроенергії протягом усього експерименту для виробництва реакцій термоядерного синтезу. Якщо реактор досягне своєї наукової мети, весь реактор не буде виробляти ніякої чистої потужності або демонструвати приріст потужності.

ІТЕР – це конструкція реактора з нульовою потужністю. Ці факти, як правило, були невідомі та нерозкриті для громадськості до публікації в 2017 році матеріалу New Energy Times ITER Power Research and Analysis.

Чому спільнота розробників термоядерних реакторів не оприлюднила повні вимоги до споживаної потужності для цих реакторів? Чому вчені-термоядерники не забезпечили, щоб публічні заяви їхніх організацій були точними і чесними? Чому вчені, що займаються термоядерним синтезом, дозволяли цим розбіжностям і непорозумінням тривати десятиліття за десятиліттям? Документальний фільм New Energy Times «ІТЕР, велика ілюзія: судово-медичне розслідування претензій на владу» відповідає на ці питання.

До цього дня на веб-сайті організації ІТЕР продовжують публікуватися оманливі заяви про головну вимірювану мету проекту, маючи на увазі, що сам реактор розрахований на десятикратне збільшення потужності.

Ніякого непорозуміння?

Журналіст Грант Хілл запитав Кобленца на початку цього року про невірні заяви значення потужності реактора ІТЕР. Кобленц сказав, що, на його думку, більшість людей розуміють, що реактор ITER призначений для отримання вигоди, пов’язаної тільки з фізичними реакціями, а не з реактором в цілому.

«Я не думаю, що існує гігантський громадський обман або неправильне уявлення», – сказав Кобленц.

Протягом більшої частини останнього десятиліття відомі новинні організації, включаючи Guardian, журнал Nature, науковий журнал і New York Times, публікували невірні заяви про очікуваний результат реактора ITER. У більшості випадків новинні організації писали, що реактор розрахований видавати в десять разів більше енергії, ніж споживатиме.

Під час слухань в Конгресі по ITER в 2014 році представник Каліфорнії Ерік Своллуелл сказав: «ITER спроектований так, щоб виробляти як мінімум в 10 разів більше енергії, ніж споживає».

Представник Техасу Едді Берніс Джонсон заявив, що вчені, що займаються термоядерним синтезом, «впевнені, що тепер дійсно можливо побудувати повномасштабний випробувальний реактор, який виробляє набагато більше енергії, ніж використовує».

Кобленц сказав Хіллу, що він впевнений, що законодавці правильно зрозуміли цілі проекту, але навмисно зробили спрощення, коли виступали під час слухань.

ITER спантеличив

Незважаючи на те, що минулого тижня організація ITER повідомила Le Canard Enchain?, що «очевидно» реактор ITER не буде виробляти більше потужності, ніж споживає, заява Алена Бекуле, голови інженерного відділу організації ITER, в науковому журналі Science&Vie дещо суперечила цьому.

Бекуле сказав, що машина ITER призначена для демонстрації десятикратного збільшення потужності, забезпечуючи вихід 500 мегават при введенні 50 мегават:

«Ця експериментальна машина дозволить продемонструвати, що можливе безперервне виробництво потужністю 500 МВт», – сказав Ален Бекуле.

Всупереч твердженню Бекуле, машина, якщо вона досягне своєї наукової мети, в кінцевому підсумку отримає нульову чисту потужність і нульовий виграш.

Невірна інформація від старших співробітників організації ІТЕР не є чимось новим. Рік тому Тім Люс, головний науковий співробітник організації ITER, регулярно говорив журналістам: »Ми плануємо виробляти 500 мегават при споживанні 50 мегават».

Коли журналісти влітку 2017 року представили розбіжності між фактами потужності та твердженнями про потужність на веб-сайті ITER Девіду Кемпбеллу, попередньому головному вченому організації, через місяць він подав заяву про відставку.

Лише тоді, як Le Canard Enchain? опублікував підтвердження організації ITER про те, що ITER являє собою конструкцію реактора з нульовою потужністю, директор ITER з 2015 року Бернард Бігот виступив перед комітетом Сенату Франції з економічних питань, повідомивши, що реактор ITER, як очікується, продемонструє приріст в три-п’ять разів в порівнянні з потужністю, яку він буде споживати.

За матеріалами: New Energy Times

Євген
Євген
Євген пише для TechToday з 2012 року. Інженер за освітою. Захоплюється реставрацією старих автомобілів.

Vodafone

Залишайтеся з нами

10,052Фанитак
1,445Послідовникислідувати
105Абонентипідписуватися