«Ми наче втратили зір»: як мільйони людей у М’янмі два роки живуть із заблокованим інтернетом

З відключенням інтернету жителі втратили звичні способи комунікації та заробітку

Жителі кількох міст Республіки Союзу М’янма (раніше – Бірма) цього року встановили світовий рекорд. Вони два роки живуть із заблокованим інтернетом. Це найдовше відключення інтернету в історії.

Два роки тому влада М’янми заблокувала інтернет у двох сусідніх штатах – Рахін та Чін. У них загалом проживає більше мільйона людей. Блокуванням влада хотіла зупинити зростання протестних настроїв.

З відключенням інтернету жителі втратили звичні способи комунікації та заробітку. Щоб вийти онлайн, їм доводиться нині долати чималу відстань до кордону сусідніх штатів, ризикуючи собою. Своє життя після відключення місцеві описують як інформаційне заморожування, яке зашкодило економіці та залишило їх без інформації про конфлікт у країні та коронавірус.

«Це наче ми втратили зір», – каже 22-річна мешканка одного із восьми міст без інтернету. Після відключення їй довелося закрити свій інтернет-магазин, і вона втратила дохід для оплати навчання свого брата.

Влада регіону каже, що блокування інтернету залишиться принаймні до 1 серпня. Його знімуть, якщо безпека в регіоні поліпшиться.

«Інтернет може підштовхнути нестабільність та руйнівну активність», – розповів міністр транспорту та комунікацій Муо Све журналістам Reuters. Це за його наказом відбулося блокування інтернету.

Порушені життя

Рахін – регіон, який у 2017 році залишили сотні тисяч мусульман етнічної групи Рохіднжа після втручання військових. Влада залучила війська у відповідь на атаки, які були націлені на збільшення автономності регіону. Конфлікт не затих, і сотні тисяч належних до цієї етнічної групи людей перебувають у таборах та селищах і не мають права на вільне пересування та позбавлені деяких інших прав.

Інтернет рохінджійцям допомагав навчатися та будувати своє життя, але нині вони позбавлені цього. Один молодий чоловік, який прохає не розкривати свою особистість, розповів, що з допомогою YouTube навчався англійської мови. Також він має досвід медика і давав людям медичні поради онлайн. Нині він не може цього робити.

Резиденти кажуть, що їм стало важче дізнаватися про перебіг конфлікту. Вони не можуть визначати, чи безпечно пересуватися дорогами.

Колишній представник ООН з прав людини Янгі Лі каже, що відключення інтернету може використовуватися для приховування військових злочинів. Правозахисники групи Amnesty International кажуть, що громадяни почуваються ізольованими та мають обмежені можливості жалітися щодо знущань.

Кризова група International Crisis Group каже, що блокування вплинуло на цифрові платежі, пересилання грошей та ринкову інформацію для фермерів.

За матеріалами: Reuters

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

Коментуйте, будь-ласка!
Будь ласка введіть ваше ім'я