Четвер, 13 Червня, 2024

Обличчя у ролі паспорту: перша в світі країна розпізнає обличчя як документ

Сінгапур став першою в світі країною, яка почала використовувати технологію розпізнавання облич в ролі альтернативи офіційним документам. Показавши своє обличчя громадяни зможуть отримувати доступ до приватних та державних сервісів. Влада країни каже, що нововведення є фундаментальним для цифрової економіки.

Розробники нової системи кажуть, що технологія не лише ідентифікує особу, а й забезпечує впевненість, що людина дійсно присутня. «Ви повинні бути певними, що людина дійсно присутня при ідентифікації, що ви не дивитесь на фотографію чи відео або діпфейк», – говорить директор компанії iProov Ендрю Бад. Його фірма постачає технологію.

Систему розпізнавання облич інтегрують в уже існуюче в Сінгапурі рішення цифрової особистості SingPass.

Верифікація або розпізнавання?

З обличчям користувача технології дозволяють робити дві речі – верифікацію та розпізнавання. Обидві базуються на скануванні об’єкту та порівнянні отриманого зображення з існуючою базою еталонних зображень. Ключова різниця в тому, що верифікація потребує свідомої згоди користувача і в обмін юзер щось отримує, наприклад, доступ в свій смартфон або комп’ютер. Розпізнавання облич означає сканування усіх, хто проходить повз сканер та сповіщення відповідальних осіб, коли перед камерою опиняється шукана людина.

«Розпізнавання обличчя має усі види соціальних наслідків. Верифікація обличчя надзвичайно позитивна», – каже Бад.

З такою позицією не згодні захисники прав користувачів, які вважають, що згода є низьким порогом, коли мова йде про чутливу біометричну інформацію.

«Згода не працює, коли є дисбаланс влади між контролерами та користувачам, що спостерігається у взаєминах між державою та громадянином!, – каже юрист Privacy International Іоанніс Кувакас.

Бізнес або влада?

В США та Китаї технологічні компанії почали активно використовувати технології сканування облич. Наприклад, через своє обличчя за допомогою систем Apple Face ID та Google Face Unlock можна отримати доступ до банків та платіжних системи.

Низка державних установ також використовує сканування обличчя, але обличчя не є альтернативою офіційному посвідченню особи. В Китаї, наприклад, для покупки мобільного телефону необхідно відсканувати своє обличчя і знімок порівняють із офіційним документом.

В аеропортах сьогодні дуже поширена технологія розпізнавання обличчя.

Як її використовуватимуть

Запроваджену в Сінгапурі технологію вже використовують у відділеннях податкової інспекції країни, головному банку та кількох інших сервісах. Громадяни можуть, наприклад, за допомогою свого обличчя відкрити новий банківський рахунок. Також систему планується використовувати при доступі до зон з обмеженим доступом та ідентифікації студентів на екзаменах.

Технологія доступна для будь-якого бізнесу, потрібно лише відповідати висунутим державою критеріям.

«Ми не дуже обмежуємо використання цифрової верифікації обличчя допоки вона відповідає нашим вимогам, – каже старший директор проекту цифрової ідентифікації GovTech Singapore Квок Кек Сін. – Базова вимога, щоб це виконувалося зі згодою та усвідомленням користувача».

У GovTech Singapore вважають, що технологія буде хорошим рішенням для бізнесу, дозволивши компаніям застосовувати її без необхідності будувати необхідну інфраструктуру самостійно. Також буде краще ситуація з приватністю, оскільки компаніям не потрібно збирати біометричні дані, які знаходитимуться під контролем держави.

За матеріалами: BBC

Євген
Євген
Євген пише для TechToday з 2012 року. Інженер за освітою. Захоплюється реставрацією старих автомобілів.

Vodafone

Залишайтеся з нами

10,052Фанитак
1,445Послідовникислідувати
105Абонентипідписуватися