Програмісти в нинішньому вигляді можуть зникнути до 2030 року

Автоматизація не знищить роботу програмістів, вона її проапгрейдить

В 1930 році економіст Джон Кейнс прогнозував, що до кінця 20 століття люди матимуть 15-годинний робочий тиждень. У 2020 році стало зрозуміло, що щось не так: люди глобально почали працювати довше на 48,5 хвилин через коронавірус, а в деяких країнах, включаючи Україну, розмірковують над тим, щоб робочий тиждень став шестиденним. Однак при цьому спостерігається інший тренд – автоматизація знищує робочі місця. Програмісти поки вважаються найбільш захищеними, але вже до кінця 2030 року вони можуть зникнути в тому вигляді, як є сьогодні.

Від логіки до розуму

В сфері програмного забезпечення все змінюється дуже швидко і щойно якась задача стає затребуваною одразу починають з’являтися інструменти її автоматизації.

Сьогодні програмісти створюють логічні блоки, але з розвитком штучного інтелекту вони перетворюються на тренерів, які навчають нейромережі. Все більше розробників програмного забезпечення починають виконувати задачі з обробки даних.

Світ очима комп’ютера

Майже кожен вважає, що його не замінить робот і програмісти мають у цьому більшу упевненість, ніж представники інших професій. Адже в програмуванні потрібні креативність, співпраця, критичне мислення. Однак поглянувши на будь-який великий проект можна побачити, що він складається з багатьох невеликих частин. Їхнє створення можна автоматизувати.

Один з керівників по розробці штучного інтелекту DeepMind Річард Саттон каже: «Дослідники хочуть опиратися на свої знання в певній галузі, але в довгій перспективі важливі обчислювальні потужності».

Яскравим прикладом того, що люди перевищують значення своїх умінь та здібностей є машинне бачення. Багато років навіть науковці вважали, що комп’ютер не зможе розпізнати кота чи собаку на фото. Сьогодні ж це по силам будь-якому смартфону.

Вперед до більшої масштабності

Комп’ютери мають вагому перевагу перед людьми: вони здатні обробляти гігантські задачі з однаковою якістю та досить швидко. Спробуйте самі написати 200 разів фразу «Добрий день». А потім роздрукуйте цю фразу стільки ж разів на принтері. Людина виснажиться і їй знадобиться багато годин, а комп’ютер за кілька хвилин буде готовий до наступної задачі.

Комп’ютери також краще людини здатні оброблювати складні речі. Наприклад, комп’ютерний код, людську мову та навіть емоції. Уже сьогодні комп’ютери розпізнають слова краще людини. А на людський рівень розуміння розмовної мови машини вийшли ще в 2016 році.

Програмістів витісняє автоматизація

Уже ведуться розробки рішень, які можуть відправити в минуле аналіз коду та дебагінг. Швейцарська компанія DeepCode розробляє засіб автоматичного пошуку багів. Штучний інтелект Google DeepMind може рекомендувати кращий код. Штучний інтелект Facebook Aroma може самостійно доповнювати невеликі програми.

Розробники системи Machine Inferred Code Similarity System (MISIM) говорять, що вона здатна розуміти комп’ютерний код на тому ж рівні як Alexa чи Siri розуміють людську мову. Така система дозволить автоматизувати, наприклад, відправку коду в «хмару» чи впровадження процесів сумісності.

Засоби автоматизації в розробці програмного забезпечення добре працюють на невеликих проектах, але мало допомагають у складних. Наприклад, система пошуку багів часто видає фальшиво-позитивні результати, а автодоповнення не працює, якщо проект займається чимось зовсім новим.

Додатки найближчого майбутнього

Сьогодні програмістам легше відмовитися від існуючої програми, ніж адаптувати її до сучасного середовища. Тому великі системи (банки, транспорт, енергетика) часто працюють на системах десятилітньої давнини, написаних на майже забутих мовах програмування. Наприклад, банки в США повертають програмістів-пенсіонерів, оскільки не можуть знайти фахівців з мови COBOL, на якій написані їхні системи.

Якщо MISIM виявиться такою як обіцяють, її можна буде використати для переписування старих додатків на сучасні мови програмування.

Програмісти стануть креативщиками

Зі зростанням ролі штучного інтелекту та інших автоматизацій у створенні програм все менше ставатиме задач рутинного написання коду. Натомість від програмістів вимагатимуть креативності та нових ідей.

Близько п’яти років назад директор Microsoft Сатья Наделла сказав: «кожен бізнес буде бізнесом програмного забезпечення». Програми вже давно стали головною рушійною силою і їхня значимість лише збільшилася в часи коронавірусної пандемії.

Автоматизація не знищить роботу програмістів, вона її проапгрейдить. Програмісти перестануть вважатися людьми з іншої планети, вони швидше стануть лідерами, за ким йтимуть інші.

За матеріалами: thenextweb.com

1 коментар

  1. Да, я и сыну сказал, что это наиболее перспективное направление для выбора будущей профессии. Сам никогда не думал, что буду зарабатывать в сео, никак не был связан с этим всем раньше, а карантин вынудил переобучаться и искать новые способы заработка. Ну да это всегда хорошо, когда новому учишься и это приносит денег. Я сначала на подработку рассчитывал и получал заработанное на телефон, а потом у киевстара перестал работать сервис для обналички и стал искать, как их снять, как впрочем и многие этой весной. Единственным работающим сервисом из всех возможных я тогда нашел приложение Global24 и через него выводил с киевстара на карту да и сейчас тоже так, хотя теперь чаще с кошелька вывожу на Qiwi или Payeey и еще изредка на Perfect Money, мне так нужнее

Comments are closed.