Понеділок, 24 Червня, 2024

«Розумні» будинки: які бувають і як керувати

Яку користь і комфорт приносить автоматизація домашніх інженерних систем, ми вже писали, а тепер розповімо, що робити, якщо захотілося зробити собі таку ж.

Перебудова для «розумнішання»

Спочатку нам доведеться засмутити власників нещодавно відремонтованих осель: «розумний» будинок вимагає нового ремонту, бажано капітального. Фахівці компанії, які «навчають» приміщення, кажуть, що вони заходять у нього першими (до обробки, а то й до побудови) і йдуть останніми перед замовником. Інженери створюють макет проекту (хоч ніхто не забороняє приходити зі своїм), координують роботу інших майстрів, встановлюють систему, а коли ремонт закінчено – тестують її і налаштовують під замовника. У готовому ж приміщенні без проведення ремонтних робіт можна впровадити лише маленьку частину того, що «розумні» будинки дозволяють.

Хоча багато залежить від конкретного випадку, говорить комерційний директор MimiSystems Станіслав Ткач. «У нас є і рішення для готової квартири, коли замовник дзвонить і каже, що, коли робив ремонт, не знав про «розумний» будинок, а зараз йому захотілося. Усе залежить від замовника. Одні кажуть, що у мене, мовляв, тут позолота, я заплатив дурні гроші за ремонт, і я не дам чіпати жодну стінку. Тоді ми не можемо допомогти, тому що ця система, як і будь-яка інженерна система, вимагає проводів, якогось монтажу. Це не повітря, яке раптом стало інтелектуальним, коли ти погрюкав проводами, і ввімкнулося світло», – пояснює він.

Якщо ж ви якраз робите ремонт, то тоді сміливо можна до них звертатися, але спочатку добре б було дізнатися, які типи систем бувають і у скільки що обійдеться.

Америка чи Європа

Виробництво «розумних» будинків започаткували США, а потім ідею підхопили європейські компанії. Зараз підтягується і Китай, але він в основному копіює американські чи європейські аналоги.

У своїй більшості американські «розумні» будинки – це рішення з коробки за фіксованою ціною. Європейські ж більш гнучкі: у Старому Світі виробники розробили і затвердили стандарт KNX, що дозволяє поєднувати обладнання від різних виробників, обираючи, таким чином, оптимальні варіанти для свого житла.

Та й спрямованість у них трохи різна. У Штатах акцент робиться на автоматизацію розваг (створення мультирумів, управління домашніми кінотеатрами та аудіосистемами, ТВ). У Європі ж більше звертають увагу на економію та енергоефективність:

На українському ринку є обидва види, але більшою популярністю користується KNX, розповідає Костянтин Шульга, менеджер АВВ – виробника систем «розумних» будинків. І справа не тільки в тому, що наші співвітчизники воліють економити, а не розважатися. «Штатівські рішення» самі по собі коштують вельми дорого, а KNX-обладнання трохи допомагає оптимізувати витрати.

«Якщо в людини на першому місці мультимедіа – домашній кінотеатр, мультирум, – а тільки потім йде управління освітленням, опаленням, кондиціонуванням, вентиляцією, то їй вигідніше поставити «американця». Але якщо первинно управління інженерними системами будинку – мікроклімат, освітлення, вентиляція, – то система KNX підходить більше. Оскільки система дуже гнучка, то за бажання не важко додати в загальну систему і керування мультимедіа, до того ж без будь-яких серйозних змін у системі, за допомогою програмування і параметрування відбувається об’єднання двох систем», – говорить технічний директор компанії Diacom Group Андрій Шкадовський.

Як управляти?

Незаперечна перевага «розумних» будинків полягає ще і в тому, що управління всіма системами відбувається з одного місця. Це може бути смартфон, планшет і спеціальна панель на стіні (деякі системи передбачають установлення пультів на кожну кімнату, але це не так зручно). Використовуючи мобільний пристрій, системою можна управляти, навіть не встаючи з дивана або по дорозі додому:

Ось так це пропонує робити компанія Diacom

Розробники пишуть спеціальні додатки, які можна завантажити або на їхньому сайті, або в магазині додатків. Їх можуть налаштовувати як під конкретного замовника (відразу прописати сценарії, відключити непотрібні функції), так і постачати в готовому вигляді. Панель же створюється під конкретне рішення і постачається разом з ним. Ну і, звичайно, кожна компанія, яка себе поважає, навчить свого клієнта, як користуватися додатком і що потрібно робити для створення власних сценаріїв:

Наприклад, як показує компанія MimiSystems

Такий метод добре підходить для приватних будинків. На відміну від звичайної квартири, у них може бути котельня, басейн, система поливу, кілька бойлерів, теплиця, гараж. Кожен з цих об’єктів, якщо управляється окремо, вимагає специфічних знань. Власникам часто доводиться наймати окремий персонал, якому потрібно платити гроші за те, що за допомогою систем «розумного» будинку можна зробити самому. Автоматика дозволяє управляти системами з простого пристрою і спеціального навчання не вимагає. Більше того, тут можуть застосовуватися і заходи безпеки. Наприклад, котел не увімкнеться за відсутності води або вимкнеться, коли небезпечно підвищився тиск.

Тут також багато залежить і від устаткування – більш дороге має і більш широкі можливості. Але про вартість і виборі постачальника «розумного» будинку ми розповімо в наступному матеріалі.

1 коментар

Comments are closed.

TechToday
TechTodayhttps://techtoday.in.ua
TechToday – це офіційний акаунт, яким користується редакція ресурсу

Vodafone

Залишайтеся з нами

10,052Фанитак
1,445Послідовникислідувати
105Абонентипідписуватися