Що таке Prozorro.Sale і як вона виграла конкурс стартапів від Citibank

Prozorro.Sale – це open source проект і будь-яка людина, організація або держава може завантажити його без усякої ліцензії та впроваджувати в себе

Український проект Prozorro.Sale (Prozorro.Продажі) – платформа для прозорого продажу держмайна за допомогою електронних аукціонів – переміг у конкурсі антикорупційних стартапів в Індії, який організував Citibank. На сьогодні українська розробка є унікальною у своєму роді і буде «експортуватися» до інших країн. У нашій країні вона має шанс вирости у всеукраїнську платформу для відкритого продажу майна, що належить будь-яким суб’єктам.

Олексій Соболєв, керівник Prozorro.Sale, розповідає про те, як його система електронних аукціонів допомагає в боротьбі з корупцією і як виглядає ситуація в цій сфері в інших країнах.

Що таке Prozorro.Sale

Це відкрита платформа для продажу майна банків-банкрутів, також держмайна. По суті Prozorro.Sale являє собою базу даних, до якої можуть приєднатися будь-які торгові майданчики і продавати товари своїм клієнтам. Тобто один і той самий товар можна купити і на zakupki.Prom.ua, і на Ubiz.

Зараз у нас є два напрямки роботи: з Фондом гарантованих вкладів фізичних осіб (ФГВФО), а також ми намагаємося підключити до системи держпідприємства. Сьогодні загальна ціна лотів, зібраних у нас, перевищує $1 млрд. Машини, квартири, заводи, торгові центри – все що завгодно. Система дозволяє продавати товари прозоро: усі ціни, інформація про продавців і покупців – усе це відкрито.

Поки що у нас є ФГВФО, в якому 80-90 банків використовують цю систему, а також 10-15 клієнтів з держорганів, які підключаються до системи, виставляють свої лоти і працюють.

Як Prozorro.Sale виграла конкурс стартапів в Індії

Citibank (найбільший міжнародний банк, США – ред.) уже кілька років проводить конкурс фінансово-технологічних стартапів. Він відбирає найцікавіші та частину з них впроваджує в себе.

Але цього разу Citibank зробив опитування держав-партнерів, з якими працює, про їхні проблеми, і найбільша проблема, як з’ясувалося, – це корупція. Тому було оголошено конкурс антикорупційних стартапів.

Заявки на конкурс подали 1 тис. проектів з 70 країн. Із них 103 були відібрані для участі. Фінальний конкурс проходив у 6 різних країнах, і, відповідно, було 6 переможців. Ми обрали для участі Індію, оскільки проблеми з корупцією цій країні настільки ж близькі, як і нам. На конкурсі були представлені 19 команд: дві з Кенії, 16 з Індії і ми.

За результатами Prozorro.Sale був визнаний найкращим антикорупційним стартапом. Citibank попросив 1-2 місяці, щоб осмислити проекти переможців і зрозуміти, як їх найкраще «запакувати», щоб запропонувати іншим країнам.

Переваги Prozorro.Sale

Prozorro.Sale – це open source проект, тобто проект з відкритим кодом. Це означає, що будь-яка людина, організація або держава може завантажити його без усякої ліцензії та впроваджувати в себе.

Індія вже завтра може скопіювати наш код, але у них немає фахівців, які знають, як цей код працює, як ця система працює, тому їм потрібні консультанти. Наші фахівці можуть поїхати в Індію і, скажімо, за 2 місяці налаштувати систему, навчити фахівців і повернутися.

Ми, грубо кажучи, експортуємо технологію і бренд. Наприклад, Prozorro (система, орієнтована на закупівлі) вже працює в Молдові. Ми теж плануємо в кінці року потрапити в Молдову і запропонувати їм нашу систему.

Ми готові розширюватися в різні країни. Як я вже говорив, Citibank має багато країн-партнерів.

Я взагалі вважаю, що в ідеальному світі така система повинна бути міжнародною. Нехай буде єдина база даних, усі держави до неї підключаються і віддають дані про об’єкти. А потім активи продаються на міжнародному ринку. Це була б повністю прозора система, до якої може підключитися будь-який торговий майданчик. Але, звичайно, навряд чи держави коли-небудь зможуть до цього домовитися.

Як влаштована система продажу майна за кордоном

Та сама Індія дуже схожа на нас. Там працюють ті ж корупційні схеми, що і в Україні. Але в Індії держава цілеспрямовано стимулює інновації. Мене вразила їхня система, до якої внесено біометричні дані понад мільярда жителів країни: фото, відбитки пальців, сітківка ока. У цій базі 30 мільйонів транзакцій щодня.

Люди можуть заходити, скажімо, в банківську систему за відбитками пальців. А є стартапи, які дозволяють ідентифікувати особу за селфі. У свою чергу, наприклад, страхові компанії можуть за фото людини визначати, наскільки ти здоровий, і виставляти різні ціни для страхування. Це просто фантастика. Я все думаю – в Індії вийшло зробити такий проект на мільярд осіб, чому в Україні не можна зробити для 40 мільйонів?

Що стосується розвинених країн, то там ситуація з продажами майна теж не на високому рівні. У нас були студенти норвезької бізнес-школи, які робили магістерську роботу по нам. Вони досліджували, як продається держвласність у різних країнах.

Виявилося, що дуже хороший приклад – Канада, Нова Зеландія, у нас є звіт про це на сайті. Там прописано чіткі політики про те, як все повинно продаватися. Але все одно далі майно продається на різних майданчиках – у них немає єдиної платформи. Кожне міністерство вигадує свій майданчик.

Важко прийти в Європу і сказати: хлопці, а давайте зробимо у вас центральну базу даних. Вони будуть ще три роки це узгоджувати. А ось у країнах, що розвиваються, легше впроваджувати інновації. У таких країнах з’являються проекти, які вирішують проблеми нестандартним чином.

У Кенії, наприклад, слабо поширений 3G-інтернет, зате у них купа SMS-стартапів. Вони роблять верифікації за SMS, платять за автобусні квитки есемесками і багато інших речей роблять в тому ж плані.

Що буде далі

Протягом року проект буде повністю відданий державі. Можна поставити крихітну маржу за продажу, і система буде сама генерувати гроші на себе.

А ми, можливо, підемо розвивати проект в інші країни. Зараз у нашій команді 11 осіб – це проектний офіс, але ще є кілька компаній, з якими ми працюємо на аутсорсі. Це ще десяток-другий людей. Зараз ми шукаємо в команду проектних менеджерів, юриста і координатора, який буде контролювати всі це розширення на держпідприємстві.

Але нам не вистачає грошей. Адже проект не фінансується державою, він існує на гроші донорів. Якби були кошти, то в нас роботи вистачило б ще на 20 осіб.

І ще нам потрібні партнери. Чим більше людей цікавиться цією системою, тим краще. Система побудована на відкритих даних, і потрібні люди, які б спостерігали за процесом закупівель.

У нас величезний масив інформації – BigData в чистому вигляді, приходьте, аналізуйте, ми готові допомогти вивантажити інфу, якщо це потрібно.

Також, якщо ви державне або комунальне підприємство і вам потрібно продавати активи, то звертайтеся до нас. Ми обов’язково допоможемо.