Українські айтішники стали рятувальниками – історії техностартапів та їхній вклад у допомогу українцям

В умовах ескалації війни керівники бізнесу, відповідальні за велику кількість робочих місць в Україні, стали координаторами евакуації, військовими стратегами, постачальниками гуманітарної допомоги та, в деяких випадках, фінансистами української армії.

Невдовзі після початку українсько-російської війни Антон Коломієцев стояв на кордоні Румунії з Україною, чекаючи на свою матір і сім’ї співробітників своєї ІТ-компанії, яка базувалася в Києві. Дев’ять людей дісталися кордону, і Коломєйцев повіз їх тієї ночі до Угорщини. Завдання переміщення людей через кордони – знайти їм поїздки, притулок і їжу – все ще займає його більше ніж через місяць після того, як він почав вивозити своїх співробітників і сервери даних з України до Польщі в очікуванні російського вторгнення.

«Ми розуміли, що ми в значній мірі самі відповідальні за те, щоб зберегти бізнес, рятувати наших людей і рятувати людські життя», – сказав  Коломейцев, 44-річний генеральний директор StarWind Software Inc.

В умовах ескалації війни керівники бізнесу, відповідальні за велику кількість робочих місць в Україні, стали координаторами евакуації, військовими стратегами, постачальниками гуманітарної допомоги та, в деяких випадках, фінансистами української армії.

Стартапи, такі як StarWind, використовують свою технічну кмітливість, розосереджену робочу силу та відносну спритність, щоб допомогти пом’якшити бізнес-травму та людську катастрофу війни.

Для генеральних директорів, які керують цими стартапами, та їхніх заступників звичайні завдання по доставці коду та збільшення продажів були замінені картою шляхів евакуації та оплатою колегам, які воюють.

Їхня підготовка до війни почалася кілька місяців тому. Стартапи отримали паспорти та вакцини від Covid-19 для співробітників та їхніх сімей, конвертували гроші в США і переводили персонал у безпечніші місця.

Тепер, з місць у Польщі, Німеччині, Ізраїлі, Кремнієвій долині та інших місцях, ці лідери стартапів продовжують вести свій бізнес, додаючи ще одне завдання — допомагати захищати Україну.

Як українські техностартапи допомагають

StarWind вдвічі збільшив заробітну плату співробітникам, які вступили на службу в українську армію, повідомив Коломейцев.

Український стартап Lemon.io, онлайн-маркетплейс для пошуку робоити програмістами, наприкінці кожного місяця віддає весь прибуток компанії армії – на даний момент близько 124 000 доларів. І жертвує організаціям, які закуповують дрони для армії, сказав генеральний директор. Олександр Володарський.

Коли співробітники софтверної компанії People.ai Inc. вирішили вступити на службу, їхні співробітники зібрали понад 30 000 доларів на придбання армійських спальних мішків і килимків, радіо та іншого комунікаційного обладнання, сказав генеральний директор Олег Рогинський, українець, який проживає у Кремнієвій долині вже майже десятиліття.

Ці лідери стартапів та їхні працівники кажуть, що такі зусилля полегшують безпорадність від спостерження за тим, як руйнують їхню домівку.

«Наш план полягає в тому, щоб виграти цю війну і зробити все можливе, щоб допомогти військовим зусиллям і зробити так, щоб наша країна могла повернутися до мирного життя», — сказав Андрій Тузов, директор з розвитку бізнесу StarWind.

Пан Володарський з Lemon.io є одним із близько 10 людей його компанії, які вийшли з України. Він утік до Єрусалиму з дружиною та двома дітьми, віком 6 і 3 роки. Щоб втекти, вони порушили комендантську годину і рано вранці виїхали з Києва на кордон з Угорщиною, де перетнули його пішки, а потім полетіли до Ізраїлю. Він сказав, що щодня спілкується з 33 співробітниками в Україні, трьома в окупованих Росією містах, пропонуючи їм допомогти з переїздом.

Вони вважають, що вже пізно, сказав Володарський. Чоловікам, придатним до військової служби, заборонено виїжджати з країни, інші вважають подорож занадто ризикованою.

«Люди просто дуже бояться вийти на вулицю, щоб піти», – сказав пан Володарський, 35 років.

Володарський сказав, що у нього є план війни. Він виплатив своїм співробітникам зарплату за два місяці наперед і збільшив виплати фрілансерам, які використовують Lemon.io, щоб знайти роботу, на випадок, якщо банки відключаються. Він сказав своїм співробітникам, якщо почнеться війна, візьміть сумку і аптечку і зустріньтеся в будинку співзасновника на західній Україні.

«Ми підтримаємо вас, якщо ви не вирішите переїхати до Росії», — писав Володарський своїм співробітникам перед вторгненням.

Все пішло не так, як планувалося, і робітники залишилися на місці, деякі відступили в бомбосховища. «Почуття провини застрягло в горлі», – сказав Володарський.

Пан Володарський заявив, що полишив досягнення запланованих до війни комерційних цілей компанії. Його мета зараз — мати достатньо грошей, щоб заплатити своїм співробітникам і допомогти фінансувати українську армію, і «просто пережити це».

Український ІТ-бізнес втікає від війни

Lemon.io, People.ai і StarWind стверджують, що їхні бізнеси продовжують працювати, чому частково допомогли рання підготовка та звичка працювати з глобально розподіленою робочою силою.

StarWind базується в Массачусетсі, але його заснували українці, а три чверті його співробітників базувалися в Києві. Це дозволило перемістити деякі сервери даних за межі країни на особистих автомобілях; решта даних була передана на інші сервери, які компанія придбала або орендувала.

People.ai, компанія з Кремнієвої долини, яка використовує штучний інтелект, щоб допомогти компаніям покращувати продажі та роботу, перенесла деякі роботи, які зазвичай виконувались в Україні, до Сан-Франциско та Торонто.

Рогинський з People.ai створив оперативну групу і в середині грудня почав проводити таємні зустрічі, щоб розгадати десятки сценаріїв російського вторгнення за допомогою колишнього командира взводу армії США, який приєднався як начальник Рогинського. Близько третини інженерної команди перебуває в Україні.

Через місяць пан Рогинський дав своїй команді в Києві вказівки: переконайтеся, що ви та всі члени вашої родини мають паспорт, конвертуйте свої гроші в долари США і залиште Україну. Компанія надіслала співробітникам скріншоти маршрутів з Google Maps, які показують найкращі маршрути з країни до безпечного місця зустрічі та готелів по дорозі.

«Вони подумали, що я божевільний», – сказав 36-річний Рогинський, який виріс у Дніпрі.

До середини лютого більшість співробітників People.ai були за межами України. Компанія оплатила паспорти співробітників та найближчих сімей, транспорт, мобільні телефони та житло.

Коломейцев із StarWind сказав, що він очікував російського вторгнення після анексії Криму в 2014 році. Останніми роками він та деякі співробітники вправлялися у стрільбі по четвергах — їхня версія командоутворення, сказав він. За його оцінками, в українську армію пішли сім співробітників.

Коломейцев відправив Тузова, керівника відділу розвитку бізнесу StarWind, до Вроцлава, щоб відкрити новий офіс. Зазвичай робота Тузова передбачає роботу з партнерами та клієнтами StarWind. Але вже більше місяця 29-річний чоловік відвозить своїх колег та їхні родини, які прибувають на польський кордон, до підготовленого ним хостелу.

Серед нещодавно прибулих – Дарина Гаврада, співробітник служби підтримки клієнтів StarWind, яка здійснила 33-годинний похід до Вроцлава із західної України, де залишила батьків і молодшу сестру.

«Я дійсно не очікувала, що компанія подбає про мене, коли я така молода», — сказала 18-річна Гаврада, яка приєдналася до StarWind у січні.

Близько 60 із приблизно 180 київських працівників StarWind переїхали до Вроцлава. «Це також трохи комплекс уцілілих, тому що ми тут», – сказав Тузов.

Мар’яна Луцька, керівник відділу кадрів People.ai в Україні, тепер має завдання допомогти колегам закріпитися в новому місті. Це включає, серед іншого, забезпечення легального дозволу на проживання та роботу, а також зарахування дітей до школи.

У вихідні вона з колегами їздить до місцевих аптек і купує засоби першої допомоги, щоб відправити в Україну, – розповіла Луцька. Багато хто приєднується до проукраїнських демонстрацій.

Але 31-річна дівчина задається питанням, чи коли-небудь вони з чоловіком будуть жити в новому будинку в Києві, який вони майже закінчили будувати, коли почалася війна.

«Ми не знаємо, чи зможемо ми повернутися назад, — сказала пані Луцька. – Чи буде Україна вільною чи ні».

За матеріалами: Wall Street Journal

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

Коментуйте, будь-ласка!
Будь ласка введіть ваше ім'я