Вівторок, 16 Квітня, 2024

Українців позбавляють українського інтернету на окупованих територіях

В окупованих регіонах України людей відключають від українських інтернет-каналів. Трафік спрямовується в Росію, де його обробляє потужна машина цензури та спостереження.

Веб-сторінки міста Херсон на півдні України перестали завантажуватися на пристрої людей о 14:43 30 травня. Протягом наступних 59 хвилин будь-хто, хто підключався до інтернету через ХерсонТелеком, відомий як SkyNet, не міг подзвонити близьким, дізнавайтеся останні новини або завантажуйте зображення в Instagram. Вони застрягли у відключенні комунікацій.

Коли о 15:42 веб-сторінки почали оживати, здавалося, що все нормально. Але за лаштунками все змінилося: тепер весь інтернет-трафік проходив через російського провайдера і потужну онлайн-цензуру.

З кінця травня 280 000 людей, які проживають в окупованому портовому місті та його прилеглих районах, стикаються з постійними збоями в інтернеті, оскільки інтернет-провайдери змушені перенаправляти свої з’єднання через російську інфраструктуру.

За даними високопоставлених українських посадовців і технічного аналізу, переглянутого WIRED, кілька українських провайдерів тепер змушені переводити свої послуги на російських провайдерів і наражати своїх клієнтів на широку мережу стеження та цензури.

Провайдерів змушують підключатися до російських інтернет-шляхів

За словами чиновників, інтернет-компаніям було наказано змінити маршрути з’єднань під пильним оком російських окупаційних військ або повністю припинити свою роботу.

Крім того, в регіоні розповсюджуються SIM-карти мобільного оператора без бренду з використанням російських номерів, що ще більше підштовхує людей до російських мереж.

Отримання контролю над серверами, кабелями та вежами стільникового зв’язку — вони класифікуються як критична інфраструктура — що дозволяє людям вільно отримувати доступ до інтернету, вважається одним із перших кроків у «русифікації» окупованих територій.

«Ми розуміємо, що це грубе порушення прав людини, – каже Віктор Жора, заступник голови Державної служби спеціального зв’язку та захисту інформації (Держспецзв’язку). – Оскільки весь трафік контролюватиметься російськими спецслужбами, російські загарбники обмежуватимуть доступ до інформаційних ресурсів, які передають правдиву інформацію».

«Херсонтелеком» вперше переключив свій інтернет-трафік на російську мережу 30 квітня, а потім повернувся на українське з’єднання протягом більшої частини травня. Проте з 30 травня ситуація змінилася назавжди.

Весь трафік «ХерсонТелекому» тепер спрямовується через Miranda Media – кримську компанію, яка пов’язана з російським національним оператором зв’язку «Ростелеком». Miranda Media створили анексії Криму у 2014 році.

На наступний день після того, як «Херсонтелеком» здійснив останній перехід на російські інтернет-канали, державне російське ЗМІ «РИА Новости» заявило, що Херсонська та Запорізька області офіційно переведені на російське інтернет-з’єднання. За кілька днів до цього видання повідомило, що регіони також почнуть використовувати російський телефонний код. +7.

Жора каже, що в окупованих областях України, включаючи Херсонську, Луганську, Донецьку та Запорізьку, існує клаптик з близько 1200 різних провайдерів.

«На жаль, є випадки масової маршрутизації трафіку українських операторів через російські канали», – каже Лілія Малон, уповноважений регулятора телекомунікацій України НКРЕКП. – Українські мережі частково заблоковані або повністю відключені».

Технічний аналіз підтверджує, що з’єднання перемикаються. Моніторингова компанія Cloudflare більше двох тижнів у червні спостерігала за трафіком Херсонтелекома через Miranda Media.

Дуг Мадора, директор з інтернет-аналізу моніторингової компанії Kentik, спостерігав, як близько десятка мереж у Херсоні підключаються до провайдера. «Це не одноразова річ, — каже Медора. – Кожні пару днів інша компанія переходить на російський транзит з України».

З початку війни в лютому зрив або відключення інтернет-інфраструктури було поширеною тактикою — контроль над потоком інформації — потужна зброя.

Російські ракети нищили телевежі, вимикали стільникові базові станції, атакували супутникові системи. Незважаючи на часті відключення інтернету, українська екосистема інтернет-компаній згуртувалася, щоб утримувати людей в мережі.

«Одна справа — захопити місто й контролювати лінії постачання в місто, потік їжі чи палива», — каже Девід Белсон, керівник відділу аналізу даних у Cloudflare. Але, за його словами, контроль доступу до інтернету та можливість маніпулювати доступом до інтернету на окупованій території є новим фронтом конфлікту.

Російські війська захоплюють інтернет-системи кількома способами. По-перше, є фізичний доступ — війська захоплюють техніку. Прес-секретарі двох найбільших українських мобільних операторів, кажуть, що їхнє обладнання в Херсоні вимкнули російські окупаційні війська, і вони не мають доступу до відновлення чи ремонту обладнання.

У Держспецзв’язку зазначають, що 20% телекомунікаційної інфраструктури по всій Україні пошкоджено або зруйновано, а десятки тисяч кілометрів волоконних мереж не функціонують.

Коли російські війська отримують контроль над обладнанням, вони наказують українським співробітникам переналаштувати мережі на Miranda Media.

«Якщо місцеві співробітники цих інтернет-провайдерів не бажають допомогти їм у переналаштуванні, вони можуть зробити це самостійно», – каже Жора. Держспецзв’язку, додає він, радив персоналу не ризикувати власним життям або життям своїх сімей. – Сподіваємося, що незабаром ми зможемо звільнити ці землі, і цей тимчасовий період шантажу цих операторів пройде».

Коли Гудзь Дмитро Олександрович, власник ХерсонТелекому, на початку травня вперше перейшов на Miranda Media, він стверджує, що одні клієнти дякували йому за те, що він залучав людей в інтернет, а інші дорікали його за підключення до російського провайдера.

«Знову 30 травня, як і 30 квітня, абсолютно все впало і працюють тільки канали Міранди», – розповідає Гудзь. У довгому дописі на сторінці компанії у Facebook на початку травня, він заявив, що хоче допомогти людям, і поділився фотографіями натовпу, що збирається біля офісу «Херсонтелекому», щоб підключитися до Wi-Fi.

Контроль над мобільниками

Росія також намагається контролювати мобільний зв’язок. За останні тижні в Херсоні з’явилася таємнича нова мобільна компанія.

На зображеннях видно, що продаються пусті SIM-карти — повністю білі без бренду. Про ці SIM-картки відомо небагато, окрім того, що ця мобільна мережа використовує російський префікс +7 на початку номера.

«Російські військові усвідомлюють, що вони в невигідному становищі, якщо продовжують використовувати українські мобільні мережі», – каже Катал Мак Дайд, технічний директор компанії AdaptiveMobile з мобільної безпеки. Компанія бачила, як два сепаратистські оператори мобільного зв’язку в Донецьку та Луганську розширюють територію, яку вони охоплюють, на нещодавно окуповані території.

Що буде далі з інтернетом на окупованих територіях

Має значення, хто контролює інтернет. Хоча більшість країн встановлюють лише обмежені обмеження на певні веб-сайти, кілька авторитарних країн, включаючи Китай, Північну Корею та Росію, серйозно обмежують доступ до усіх веб-сайтів.

Росія має широку систему інтернет-цензури та стеження, яка останніми роками зростає, оскільки країна намагається реалізувати суверенний інтернет-проект, щоб бути незалежною від решти світу. Вбудована в нього система оперативно-розшукової діяльності (СОРМ) призначена для читання електронних листів людей, перехоплення текстових повідомлень та спостереження за іншими комунікаціями.

«Російські мережі повністю контролюються російською владою», – каже Малон. Зміна маршруту інтернету в окупованих українських районах має на меті поширення «кремлівської пропаганди», щоб змусити людей повірити, що українські сили їх покинули.

«Вони побоюються, що новини про прогрес української армії сприятиме опору на Херсонщині та сприятиме реальній діяльності», – каже Жора.

У центрі зміни маршруту знаходиться Miranda Media, оператор у Криму, який з’явився після анексії регіону в 2014 році. Серед «партнерів», зазначених на його веб-сайті, — російська служба безпеки, відома як ФСБ, і Міністерство оборони Росії.

Багато в чому Крим може стати прикладом того, що відбувається далі на новоокупованих територіях.

«Тільки в 2017 році Крим повністю відключили від українського інтернету. А зараз, наскільки я знаю, там тільки російський трафік», – каже Ксенія Єрмошина, доцент-дослідник Центру Інтернету та суспільства, дочірній співробітник Citizen Lab. У січні минулого року Єрмошина та її колеги опублікували дослідження про те, як Росія взяла під контроль інтернет-інфраструктуру Криму.

Після анексії Криму в 2014 році російська влада створила два нових інтернет-кабелі, що проходять уздовж Керченської протоки, де вони з’єднуються з Росією.

На завершення цього процесу знадобилося три роки — те, що Єрмошина називає «моделью м’якої заміни», коли зв’язки передаються повільно з часом.

З тих пір Росія розробила більш досконалі системи управління інтернетом. «Потужність російської цензурної машини змінилася в період з 2014 по 2022 роки, – каже Єрмошина. – Я боюся сили російської пропаганди».

Ймовірно, що зміна маршрутів інтернету в Херсоні та прилеглих районах розглядається російською владою як ключовий крок у спробі легітимізувати окупацію, каже Олена Леннон, доцент української політології та національної безпеки Університету Нью-Хейвена. Ці кроки також можуть стати планом майбутніх конфліктів.

За матеріалами: Wired

Євген
Євген
Євген пише для TechToday з 2012 року. Інженер за освітою. Захоплюється реставрацією старих автомобілів.

Vodafone

Залишайтеся з нами

10,052Фанитак
1,445Послідовникислідувати
105Абонентипідписуватися