Як визначитися, за кого голосувати

Уже цієї неділі Україна обиратиме новий парламент. Ми вже знаємо, як спостерігати за ходом голосування. А як бути тим, хто ще не визначився, за кого віддати голос? Для таких людей ми далі розповімо про ресурси, які допоможуть зробити правильний (з їхньої точки зору) вибір.

Офіційні сайти партій

Для початку пройдемося по візитних картках провідних політичних сил – їхніх офіційних сайтах. Таких партій ми нарахували десяток, а почнемо з головних фаворитів осінніх перегонів – Блоку Петра Порошенка.

Сайт цієї політичної сили знаходиться за адресою solydarnist.org – саме так («Солідарність») називалася партія чинного Президента до перейменування в однойменний блок. На ресурсі можна знайти свіжі новини передвиборчої кампанії Блоку, актуальну інформацію про кандидатів, що балотуються від нього як за списком, так і по мажоритарних округах, анонси подій та різноманітні фото- і відеозвіти. Сайт доступний українською та російською мовами. Також інформацію про президентську політсилу можна знайти на Вікіпедії.

Сайт «Правого сектору» можна знайти за адресою pravyysektor.info. Він має досить стриманий і аскетичний дизайн – мінімум яскравих кольорів та різноманітних банерів та блоків. Усього їх чотири – вони висвітлюють головні теми, які, проте, вже доволі застарілі (одна з них, наприклад – звернення від 7 квітня). А от розділи новин та публікацій актуальні – записи там з’являються майже щодня. Програма партії знаходиться в розділі «Документи». Є у політсили і сторінки в соціальних мережах – Facebook, ВК та канал на YouTube. Також можна почитати про організацію і на Вікіпедії.

Сторінка «Народного фронту» – політичної сили, яку очолює Прем’єр-міністр Арсеній Яценюк, – знаходиться за адресою nfront.org.ua. Враховуючи, що це партія чинного прем’єра, у стрічці новин (яка чомусь називається «Наші події») багато матеріалів про роботу уряду та міністрів. Також ресурс надає інформацію про кандидатів від партії, знайомить з її програмою, містить багато фото- та відеоматеріалів. «Народний фронт» продуктивно працює і з соцмережами. Сторінки є в усіх популярних в Україні соціалках: Facebook, BK, Одноклассники, Google+, Twitter та має канал на YouTube. Дані про силу є і на Вікі.

Діяльність «Радикальної партії Олега Ляшка» висвітлюється на сайті liashko.ua. Дизайн сторінки доволі оригінальний на фоні інших. Майже весь екран при відкритті ресурсу займають три фото самого Ляшка, що періодично змінюються, а під ними – цитати лідера (які можна розцінювати як програму партії, бо самої програми ми на сайті не знайшли). Якщо прокрутити сторінку вниз, то з’являється стрічка новин, яких доволі таки багато. Окрім сайту, Ляшко має сторінки у Facebook, BK, Twitter, LiveJournal  та YouTube. Але левова частка інформації на них – про діяльність самого Олега, а не його партії.

Ресурс партії «Батьківщина» розміщений за адресою batkivshchyna.com.ua. Він пропонує інформацію про діяльність лідера партії – Юлії Тимошенко – та різноманітні заходи партійців у рамках передвиборчої кампанії. На сайті можна дізнатися статут та структуру об’єднання, ознайомитися з документами та складом фракції в парламенті. Окремий розділ присвячений громадським приймальням, які є по всій Україні, та їхнім веб-версіям – прямо із сайту туди можна написати лист, скориставшись відповідною формою зворотнього зв’язку. У соціальних мережах «Батьківщина» присутня у Facebook,  BK та Twitter, також сторінка про цю політсилу є у Вікіпедії.

Головні опозиціонери країни – «Опозиционный блок» – мають представництво в інтернеті за адресою opposition.org.ua. Сайт дуже лаконічний, головна сторінка присвячена новинам, яких там дуже багато. Крім цього, є інформація про платформу партії та їхніх кандидатів, а також різноманітні фотоматеріали. Сайт доступний російською та англійською мовами, української немає. Блок має сторінки в усіх популярних соцмережах та сервісах. Це Facebook, BK, Twitter, Google+, Одноклассники, YouTube та навіть Instagram. Також інформація про блок є на Вікіпедії.

Об’єднання «Самопоміч» має сторінку за адресою samopomich.ua. Там можна ознайомитися з передвиборним списком та кандидатами-мажоритарниками від партії, дізнатись її програму, адреси осередків по регіонах та новини виборчої гонки. Сайт доступний українською, російською та англійською мовами, а додаткова інформація про партію є у Facebook, Twitter та Вікіпедії.

У домені svoboda.org.ua знаходиться сайт партії «Свобода». На головній сторінці розміщена стрічка новин, посилання на основні розділи ресурсу та інші сайти, пов’язані з діяльністю партії. Також на ресурсі є програма партії, історичний екскурс, різноманітні документи (в тому числі закони, авторами яких були свободівці) та інша інформація. У соціальних мережах партія має сторінки на Facebook, BK, Twitter, та YouTube. Також про об’єднання є сторінка на Вікіпедії.

Цікава ситуація з партією «Громадянська позиція» Анатолія Гриценка. Розділ, присвячений цій політичній силі, є на сайті самого Гриценка, а от окремий домен партії – poryadok.org.ua – не працює. На сайті ж Гриценка є програма та статут партії, адреса Центрального виконавчого комітету та регіональних представництв. Також сайти є у деяких регіональних відділень. Наприклад, київське можна знайти тут: gp-kiev.com.ua. Представлена партія і в соцмережах – Facebook та BK. Традиційно є інформація про неї і в онлайн-енцеклопедії.

Веб-сторінка партії Сергія Тігіпка «Сильна Україна» розміщена за адресою silnaukraina.com. Як і в інших, там висвітлюється діяльність політичної сили, присутні новини, програма, цінності та інші подібні речі. Адреси офісів та місця проведень заходів тут оригінально розмістили на мапі. Правда, крім відміток в Києві, на ній більше нічгого немає. У роботі із соціальними мережами та сервісами «Сильна Україна» вирізняється тим, що має акаунт на SoundCloud – для вітчизняних політиків це справжня екзотика. Інші ж мережі більш звичні: Facebook, BK, Одноклассники, Twitter, Google+ та YouTube. А історію розвитку цього політичного проекту шукайте на Вікіпедії.

Допоміжні ресурси

Щоб визначитись, за кого голосувати, ви можете скористатись і сторонніми джерелами. Наприклад, сайт «Нова теза» допоможе дізнатись, наскільки програма тієї чи іншої партії збігається з вашими поглядами. Для цього треба просто відповісти на декілька питань (вибрати один з трьох варіантів у кожному).

Подібний тест пропонує і новинний портал ТСН. В окремому домені rada.tsn.ua можна відповісти на десяток питань і отримати результати. Правда, там є далеко не всі партії. Автори забули, наприклад, про «Правий сектор» та 5.10.

Дізнатись про програми партій більш детально, та ще й з думками експертів щодо них, можна, почитавши відповідний матеріал на «Українській правді». А на сайті руху «Опір» є гарна інфографіка з приводу виконання лідерами партій обіцянок, наявності в списках чинних депутатів, голосування за скандальні закони та ін. Подібна інфографіка є і на ресурсі руху «Чесно», також гарний аналіз безвідповідальності депутатів та нових програм партій провели журналісти «Нового времени», а ГО «Всеукраїнська Люстрація» провела аналіз, як депутати голосували за ключові законопроекти. А точно сформулювати свої політичні погляди і голосувати вже відштовхуючись від них допоможуть тести на визначення політичної орієнтації.

Що стосується одномандатних київських округів, то інформацію про хід кампанії на них та останні новини можна дізнатися з сайтів, які ще влітку зробили активісти територіальних громад Києва. Такі гіди є для 211-го округу (Голосієво), 217-го (Оболонь), 218-го (частина святошшинського району ), 219-го (теж частина святошшинського району), 221-го (шевченківський район) та скандального 223-го округу (теж шевченківський район). По останньому також є сайт за чесні і прозорі вибори.

Не забули активісти і про місто-анклав Коцюбинське. Для нього є дві сторінки, які охоплюють 95-й та 96-й округи.

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

Коментуйте, будь-ласка!
Будь ласка введіть ваше ім'я