Заміннику USB, Ethernet, DisplayPort, HDMI, VGA виповнилося виповнилося 10 років: маловідомі факти про Thunderbolt

Thunderbolt дозволяє об’єднати дані, відео та електроенергію для живлення в одному крихітному конекторі.

Цього тижня кругла дата у однієї з найбільш проривних комп’ютерних технологій нашого часу. В 2011 році Intel представила технологію Thunderbolt, яка мала амбітну мету – прибрати «гірлянду» портів і в одному кабелі замінити USB, Ethernet, DisplayPort, HDMI, VGA. Технологію розробляли спільно з Apple, тому перший варіант мав конектор Mini DisplayPort, однак згодом його замінили на USB-C.

Особливості Thunderbolt

Thunderbolt дозволяє об’єднати дані, відео та електроенергію для живлення в одному крихітному конекторі. Ця технологія дозволяє швидко передавати інформацію між комп’ютерами, моніторами, зовнішніми дисками, камерами тощо за допомогою одного кабеля.

Коли представили Thunderbolt 1, технологія дозволяла передати повнометражне відео у високій роздільній здатності усього за 30 секунд. Бекап музики MP3 загальною тривалістю один рік неперервного прослуховування потребував 10 хвилин.

Сьогодні актуальне вже покоління Thunderbolt 4, яке представили в січні 2020 року. У нього в чотири рази більша пропускна здатність порівняно з першим поколінням. Thunderbolt 4 підтримує два дисплеї роздільної здатності 4K і одночасне заряджання ноутбука. Перехід на ще компактніший роз’єм USB Type-C дозволяє вбудовувати технологію в дуже тонкі і компактні пристрої.

У Intel проводять сертифікацію продуктів, які планують використовувати логотип чи назву Thunderbolt. Тест включає електричне та функціональне тестування. Компанія каже, що це дозволяє гарантувати, що пристрій працює як потрібно.

А ось ще кілька маловідомих фактів про цю технологію:

  • Thunderbolt мав іншу назву. Перша ідея щодо створення технології Thunderbolt з’явилася ще в 2009 році. Тоді в надрах Intel її називали Light Peak.
  • Apple була першою. Компанія приймала участь в розробці Thunderbolt і тому саме її гаджети першими в світі отримали цю технологію. Першим був MacBook Pro 2011 року. Потім того ж року технологію отримав iMac. Коли вийшов Thunderbolt 2 у 2013 році, продукти Apple також були першими, які її отримали – це був Retina Macbook Pro 2013.
  • Thunderbolt набирає популярність, бо став безплатним. На початку Intel вимагала у виробників грошей за сертифікацію. Ціна була досить високою, а вендори також побоювалися, що коли технологія стане популярнішою, Intel підніме ціну. Це була одна з причин, що підштовхнула Intel за кілька років після випуску Thunderbolt скасувати оплату роялті.
  • Thunderbolt 4 не швидший за Thunderbolt 3. Перше покоління Thunderbolt 1 забезпечувало до 10 ГБ/сек – удвічі швидше за USB 3.0. Thunderbolt 2 підвищив швидкість удвічі до 20 ГБ/сек. Thunderbolt 3, який перевели на USB Type-C, в 2015 році, знову подвоїв швидкість – до 40 ГБ/с. А ось Thunderbolt 4 розвивається у напряму розширення можливостей. Наприклад, універсальний 2-метровий кабель з підтримкою 40 ГБ/с, підтримка двох дисплеїв 4K, можливість установки чотирьох роз’ємів замість двох.

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

Коментуйте, будь-ласка!
Будь ласка введіть ваше ім'я