Українські науковці подружать залізницю та водіїв

Дорожньо-транспортні пригоди на залізничних переїздах траплятимуться рідше завдяки винаходу українських учених. Вони створили систему «Благовіст», яка інформуватиме водіїв про параметри потягу, що наближається. Так автомобілісти будуть обізнані, чому варто почекати підняття шлагбауму.

Нова розробка належить ученим Інституту проблем математичних машин і систем (ІПММС) НАН України. Науковці побачили, що головною причиною ДТП на залізничних переїздах є легковажність і неінформованість водіїв автотранспортних засобів, яким зазвичай просто бракує терпіння дочекатися відкриття автоматичного шлагбауму або закінчення руху потягу. Тому науковці запропонували оснастити залізничні переїзди новими технічними засобами на основі сучасних інформаційних технологій. Цю ідею підтримали експерти Державного науково-дослідного центру залізничного транспорту України, Державної автомобільної інспекції Міністерства внутрішніх справ України та Національного транспортного університету.

Система «Благовіст» доповнює традиційний на залізничних переїздах дзвінок та світлову сигналізацію. Вона надає повну інформацію про момент закриття автоматичного шлагбаума, напрям і швидкість руху потягу через переїзд, час до проходження потягу. Система попереджає водіїв за допомогою табло з рухомим інформаційним рядком.

«Благовіст» складається з двох блоків: лічильного та основного з таблом. Лічильні блоки встановлюються на відстані від переїзду та рахують кількість осей потягу, що проходить. Цю інформацію по радіоканалу вони передають на центральний пункт, який виводить її у вигляді інформаційного рядка.

Основна перевага запропонованого підходу в тому, що такі контрольно-інформаційні системи є відносно дешевими засобами. Їх можна встановлювати на переїздах будь-яких типів. Ці системи – автономні, не вимагають узгодження з уже наявними системами автоматичної переїзної сигналізації й автоматичними шлагбаумами. На них не поширюються вимоги з функціональної безпеки, які висуваються до систем залізничної автоматики.

Учені кажуть, що впровадження «Благовісту» у масштабах усієї держави потребуватиме мінімальних фінансових вкладень. При цьому вона зменшить кількість аварійних ситуацій на залізничних переїздах на 50% і більше.

За матеріалами: Прес-служба НАН України