П’ятниця, 8 Грудня, 2023

Український науково-технічний комплекс дає танкам і ракетам нічне бачення

Проходячи повз Інститут фізики напівпровідників імені В.Є. Лашкарьова НАН України, ніхто не здогадається, що в ньому працює унікальний комплекс. Це єдина в нашій країні установа, яка займається створенням напівпровідникових матеріалів з унікальними властивостями. Комплекс називається «Науково-технічний комплекс для розробки методів одержання та фізичних досліджень кристалів і шарів напівпровідників та напівпровідникових сполук» і користується всесвітнім визнанням, адже його розробки часто навіть перевершують найкращі світові зразки. Це дозволяє постачати продукцію комплексу не лише на вітчизняний, а й на світовий ринок.

Інституті фізики напівпровідників (ІФН) імені В.Є. Лашкарьова НАН України
Інститут фізики напівпровідників (ІФН) імені В.Є. Лашкарьова НАН України

Установа складається з технологічної, дослідницької та метрологічної ділянок. До них входять 38 пристроїв зарубіжного і вітчизняного походження, зокрема, й виробництва Інституту фізики напівпровідників (ІФН) імені В.Є. Лашкарьова НАН України. Практично всі промислові установки модернізовані для підтримки нових технологій. Завдяки цьому крім вивчення властивостей напівпровідникових матеріалів учені комплексу спільно з провідними європейськими науковими закладами та мікроелектронними центрами досліджують також механізми фізичних процесів, що відбуваються у напівпровідникових структурах і приладах мікро- й нанометрових розмірів.

Наукові здобутки

Науковий комплекс уже має певні практичні результати. Його працівники розробили технологію вирощування з газової фази великих монокристалів халькогенедів кадмію з рекордно високою оптичною міцністю. З них виготовляють робочі елементи лазерів, які використовувалися при створенні систем лазерної світлової локації літаків і кораблів.

Науковці також розробили технологію вирощування з газової фази великих монокристалів твердих розчинів сульфідів і селенідів цинку-кадмію. На їхній основі створили перші у світі електронно-променеві трубки зі збудженням електронним пучком (квантоскопи) із синім випромінюванням для систем лазерного проекційного кольорового телебачення із зображенням великих розмірів.

Вирощені в ІФН імені В.Є. Лашкарьова НАН України кристали халькогенедів кадмію також застосовуються у вітчизняній електронній промисловості та постачалися за контрактом відомій аерокосмічній компанії США McDonnell Douglas Corporation.

До останніх здобутків учених інституту належить технологія створення запатентованого в Україні та впровадженого у власне виробництво нового матеріалу інфрачервоної техніки – об’ємних кристалів оптичного германію, легованого натрієм. Раніше вважалося, що його неможливо отримати. Кристали цього матеріалу пройшли апробацію на підприємствах різних країн світу: перевагу їхніх оптичних характеристик над традиційним оптичним германієм підтверджено спеціальними вимірюваннями.

Науково-технологічний комплекс ІФН імені В.Є. Лашкарьова НАН України є єдиним в Україні виробником оптичного германію та єдиним у світі виробником германію, легованого натрієм. Останній із двох згаданих матеріалів протягом багатьох років постачався за контрактами до США, Німеччини, Швейцарії, Австрії, Латвії та інших країн. Пластини великої площі з цього матеріалу входять до комплектації українських танків «Оплот», а також використовуються для створення оптичних систем космічної, авіаційної та інших галузей.

tank_Oplot
У кожному українському танку «Оплот» використовується чотири великих пластини з германію у приладах нічного виявлення, наведення та прицілювання

Перспективні дослідження

Нині на обладнанні комплексу започатковано роботи з одержання за допомогою нещодавно запатентованих фахівцями ІФН імені В.Є. Лашкарьова НАН України нових технологічних методів актуальних матеріалів – вирощуваних із газової фази великих монокристалів оксиду цинку та шарів магніторозведених матеріалів на основі оксиду цинку.

За матеріалами: НАН України

 

Євген
Євген
Євген пише для TechToday з 2012 року. Інженер за освітою. Захоплюється реставрацією старих автомобілів.

Vodafone

Залишайтеся з нами

10,052Фанитак
1,445Послідовникислідувати
105Абонентипідписуватися