Як Vodafone запускає в Києві 3G

Сьогодні в столиці на вулицях та в будинках з’явився зв’язок третього покоління від Vodafone. Щоправда, він працює поки що тільки в Солом’янському районі, а решту районів оператор покриє до кінця року.

Про особливості запуску 3G у Києві вчора розповіли гендиректор «Vodafone Україна» Олег Проживальський та її технічний директор Андрій Терещук.

Чому запуск 3G відбувається тільки зараз

По-перше, оператор почав запускати 3G ще на початку літа, але всередині найлюдніших приміщень: у бізнес-центрах, супермаркетах, аеропорту «Київ», торговельних центрах, спортзалах, ресторанах – сьогодні це 62 об’єкти.

По-друге, щоб покриття та якість зв’язку були якісними, потрібно перебудовувати мережу. Зокрема, необхідно збільшувати кількість базових станцій – у середньому, за словами Терещука, у 1,6 разів.

По-третє, зараз оператор впроваджує стандарти Vodafone, а вони набагато вищі за ті, що були в Україні. «У нас кількість необроблених викликів складає 1,5%, а у Vodafone – 0,75%. Успішно встановлених з’єднань: наш стандарт – 95%, у Vodafone – 99,5%. Також є розбіжність у підрахунках: ми рахуємо в середньому за добу, а вони рахують під час найбільшого навантаження. Успішність пересилання даних 3G за нашими стандартами 95%, Vodafone – 98,5%. Тому нам потрібно було довести нашу мережу до цих стандартів», – розповідає Олег Проживальський.

За його словами, у Мукачеві, Одесі та Ужгороді оператор уже досягнув цих стандартів.

Чому для 3G потрібно більше базових станцій

Перша причина – 2G-мережа працює на частотах 900 і 1800 МГц, і радіус покриття базових станцій у них набагато більший, ніж при 3G-частотах 2100 МГц.

Є ще явище, яке телекомщики називають «Дихання мережі». «Воно більше стосується голосових викликів, – пояснює Андрій Терещук. – Коли базова станція обслуговує небагато телефонів, то в абонентів усе добре. А як тільки телефонів більшає, ситуація змінюється. Вона починає нагадувати таку, в якій в кімнаті сидять дві людини, з яких одна розмовляє англійською, а інша – російською. Якщо ввімкнути два телевізори – один англійською, а другий російською, – то ці люди чутимуть кожен своє. Та якщо поступово додавати мови, то згодом дальня людина вже не чутиме свій телевізор. Так само і базова станція все гірше чує дальній телефон, на це йде більше ресурсів, і вона починає чути тільки найближчі телефони. А в дальніх якість різко погіршується».

Друга причина – із запуском 3G абоненти починають набагато більше споживати трафік – у десятки разів.

Цей графік показує, що після запуску 3G обсяг пересилання даних в Одесі збільшився із 477 Мбіт на добу до 7 642 Мбіт – у 16 разів більше

«Щоб пропускати такий обсяг, потрібна не лише сильніша транспортна мережа, ні тільки більш об’ємні контролери, але й більше базових станцій. Тому що кожна з них все одно обмежена певною ємністю, кількістю абонентів та сесій», – каже Терещук.

Після запуску 3G одесити на мобільних пристроях почали більше дивитись онлайн-відео. Для порівняння – частка YouTube-трафіку зросла із 7% у 2G-мережі до 42% у мережі 3G
 

Як Vodafone покриватиме Києв 3G-зв’язком

У столиці оператор буде запускати зв’язок третього покоління поступово – кластерами. «Це достатньо складне місто, в ньому ще треба знайти об’єкти для оптимального покриття території. Незважаючи на те, що ми інші міста запускаємо цілком, ми пішли за принципом 100-200 базових станцій у кластері», – розповідає технічний директор «Vodafone Україна».

Цей малюнок показує, які столичні райони в яку чергу будуть отримувати 3G від Vodafone:

1. У ніч на 26 листопада 3G від Vodafone з’явиться в Солом’янському районі.
2. 4 грудня компанія запустить 3G у Шевченківському районі та на Подолі.
3. Найбільший кластер запрацює 15 грудня.
4. 25 грудня будуть південні та південно-східні райони Києва та аеропорт «Бориспіль».
5. У п’яту чергу буде запущений кластер Дарниці.

«Ми планували 3G у Києві як окрему мережу, як це має бути у 20 великих містах. Потім ми побачили, що ми не всюди, навіть у Києві, використовуємо 100% наших об’єктів. Тому що вони розташовані високо і будуть псувати якість, яку дають інші базові станції. Якщо якісь із них будуть із правого берега добивати на лівий та «освітлювати» якийсь житловий масив, то виникне інтерференція, а через неї – низькі швидкості та погана якість зв’язку. Саме тому ми подивились, які станції у цих зонах ми можемо використовувати, і запланували побудову нових станцій. Тому що 3G не будується за принципом «розташуватися на наявних об’єктах та дивитися, де сигнал не дістає». Ми пішли за принципом планування цілком нової мережі», – пояснює Терещук.

За його словами, кількість нових базових станцій, що Vodafone поставить для 3G-мережі у Києві, дорівнює кількості базових станцій оператора в Одесі. Тобто, у столиці компанія будує майже таку ж мережу, що і в Південній Пальмірі.

Після запуску 3G інженерам Vodafone доведеться ще доналаштовувати мережу. Адже як тільки абоненти починають користуватись новим зв’язком, то тоді спеціалісти оператора бачать, що в дійсності відбувається з трафіком. Зараз сотня співробітників зі спеціальними SIM-картками тестують мережу, але вони не можуть створити реальне навантаження. «В Одесі в нас була ситуація, коли китайські невідомі телефони через те, що вони нестандартизовані, дуже псували статистику. Хоча їхні користувачі не відчували незручностей. У нас було всього 12 таких випадків, і ми дзвонили кожному з абонентів, розбиралися в причинах проблеми, зв’язувалися з вендорами щоб зробити так, аби у власників тих апаратів не було проблем», – розповідає техдиректор «Vodafone Україна».

Що дає такий підхід до запуску мережі?

Те, що базові станції рівномірно покривають територію, абоненти не відчувають перепадів у якості пересилання даних. Отже, можуть більше насолоджуватись зв’язком. Це й пояснює, чому після запуску 3G в Одесі кількість трафіку у Vodafone зросла набагато більше, ніж у конкурентів. «Як ми бачимо з досвіду закордонних партнерів, абонент більше цінує не стільки швидкості, нехай навіть 20-30 Мбіт/с, скільки безперервність послуги. Тому що для перегляду відео у форматі 4К достатньо 3-5 Мбіт/с. А коли доводиться чекати завантаження, то це дуже дратує», – пояснює Терещук.

Як і коли отримають 3G інші міста?

До кінця цього року оператор планує покрити третім поколінням мобільного зв’язку більшість обласних центрів України. І план запуску такий:

 • Луцьк – 30 листопада;
 • Чернігів – 30 листопада;
 • Львів – 7 грудня;
 • Миколаїв – 8 грудня;
 • Полтава – 9 грудня;
 • Суми – 10 грудня;
 • Івано-Франківськ – 11 грудня;
 • Херсон – 11 грудня;
 • Кіровоград – 14 грудня;
 • Дніпропетровськ – 15 грудня;
 • Рівне – 23 грудня;
 • Вінниця – 24 грудня;
 • Тернопіль – 24 грудня;
 • Хмельницький – 2  грудня.

Є чотири міста, у яких 3G затримується через те, що необхідними радіочастотами користуються військові. Це Харків, Запоріжжя, Житомир та Черкаси. За словами Терещука, оператор на початку грудня буде готовий запустити 3G-мережу і в Харкові, але доведеться чекати, доки військові звільнять частоти.

У наступному році оператор понесе 3G в інші міста. За словами Проживальського, у першу чергу Vodafone покриє «третім поколінням» передмістя Києва, а далі будуть великі міста, у яких послуга буде найбільш затребуваною. «Будемо покривати там, де є трафік. Найближчим часом великого покриття по областях не очікується, адже собівартість цього досить висока. Але в подальшій перспективі покриття 3G буде по всій Україні. А ось четверте покоління – LTE – буде тільки у великих містах», – каже гендиректор «Vodafone Україна».

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

Коментуйте, будь-ласка!
Будь ласка введіть ваше ім'я