10 найважливіших кроків в історії робототехніки

Майже сто років минуло з того часу, як чеський письменник Карел Чапек у 1921 році придумав слово «робот» для своєї п’єси «Россумські універсальні роботи». Відтоді роботи вийшли за межі сторінок наукової фантастики та глибоко проникли в нашу реальність.

  1. Три закони робототехніки

У 1942 році письменник Айзек Азімов формулює три закони робототехніки. Їх він висловив у розповіді «Хоровод», яка змінила положення роботів, котрі до цього були переважно негативними персонажами. Азімов не тільки змінив ставлення до машин, а й поставив запитання: як люди повинні програмувати роботів у майбутньому?

  1. Кібернетику повернули до комп’ютерів

У 1948 році Норберт Вінер коригує термін «кібернетика». Цей видатний учений і основоположник теорії штучного інтелекту позначив кібернетику як науку про процеси, пов’язані з інформацією у складних системах, таких як машини, живі організми або суспільство. До цього термін, введений Ампером, використовувався тільки як позначення науки управління державою.

  1. Перший промисловий робот

У 1961 році General Motors використала першого у світі промислового робота. Робота «Юнімейт» впровадили завдяки зусиллям інженера Джорджа Деволя, який поставив його на ливарній ділянці заводу General Motors у містечку Юінг. Робот захоплював виливки дверних ручок, опускав у басейн з охолоджувальною рідиною і встановлював їх на конвеєр.

  1. Перше використання безпілотника

Перше військове використання безпілотника відбулося у 1964 році. Ідея безпілотних літаків витала в повітрі практично з моменту створення авіації. Проте перший бойовий виліт подібного пристрою, що отримав назву «Світлячок», відбувся тільки під час американської кампанії у В’єтнамі.

  1. Перший антропоморфний робот

У 1973 році світ побачив перший робот, який зовні був схожий на людину. Сталося це в Японії, у знаменитому університеті Васеда. Wabot-1 міг ходити, спілкуватися і піднімати предмети.

  1. Робот асистує хірургам

Хірург виконав першу операцію з асистентом-роботом у 1985 році. Це була машина серії PUMA, яку розробили в General Motors. PUMA 560 допомагав хірургу провести біопсію головного мозку, двома роками пізніше – ще одну операцію.

  1. Вільне переміщення роботів

У 1986 році Honda зайнялася роботом, який міг вільно ходити. Тій машині потрібно 5 секунд, щоб зробити крок. Зате сучасні моделі успішно бігають, долають перешкоди, користуються сходами тощо.

  1. Роботи змінюють уяву про чистоту

Робот-пилосмок Roomba змінює уявлення про завдання роботів. Він вийшов у 2002 році і з того часу непомітно прибирає домівки.

  1. Роботи летять у космос

У 2011 році NASA запустила першого людиноподібного робота на орбіту. Робонавт-2, який відправився на МКС-24 лютого 2011 року, тепер працює на станції на постійній основі. Це досі один із найдосконаліших роботів сучасності.

  1. Безпілотні автомобілі

Над робо-автомобілями робота йшла десятиліттями. Однією з ключових подій можна вважати проходження безпілотного авто від Google тесту на водіння в Лас-Вегасі у 2012 році. На задньому сидінні знаходилися два інструктори, на передньому – інженер на випадок страхування, але машина впоралася з перевіркою.

За матеріалами: Popmech

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

Коментуйте, будь-ласка!
Будь ласка введіть ваше ім'я