5 налаштувань графіки, які варто змінити в кожній грі на ПК для збільшення продуктивності

З перерахованими нижче опціями графіки варто погратися навіть власникам топових ПК

Іноді невелика корекція стандартних налаштувань може значно збільшити швидкість роботи гри і поліпшити загальне враження від ігрового процесу. Деякі налаштування графіки можуть ставити «на коліна» навіть топове комп’ютерне «залізо», якщо розробники не провели оптимізацію. Ось п’ять налаштувань графіки, які варто змінити в кожній грі для більшої продуктивності.

  1. VSync

У комп’ютерів є одна проблема виведення зображення, яку з різним ступенем успішності вирішують багато десятиліть. Проблема криється в тому, що відеокарта жодним чином не пов’язана з монітором, і кожен з них оновлює зображення у власному темпі. Через це на моніторі можуть спостерігатися розриви зображення, коли на екрані присутні частини старого та нового кадру.

Однією з технологій для синхронізації роботи відеокарти та монітора є вертикальна синхронізація (Vertical Sync, VSync). З нею відеокарта відправляє на екран новий кадр, лише коли монітор починає черговий цикл оновлення зображення.

З VSync картинка стає більш плавною, але при цьому реакція на натиснення кнопок може сповільнитися, адже відеокарта може чекати, поки монітор почне оновлювати зображення.

Також з вертикальною синхронізацією страждає швидкість гри. Якщо монітор виводить картинку 60 разів на секунду (частота 60 Гц), але відеокарта здатна готувати лише 47 кадрів на секунду, тоді картинка на екрані виводитиметься з частотою 30 кадрів на секунду. Така частота надає візуально помітні ривки в динамічних сценах. Із вимкненою вертикальною синхронізацією на екран виводитимуться всі підготовані відеокартою 47 кадрів, але деякі з них можуть бути суміщені зі старими кадрами.

Щоб VSync не сповільнювала гру, потрібно, аби відеокарта генерувала більше кадрів на секунду, ніж робоча частота монітора. Для монітора 60 Гц відеокарта повинна «витягувати» швидкість понад 60 fps. Для моніторів із частотою 144 Гц відеокарта повинна видавати більше 144 кадрів на секунду.

Нині набирають популярність технології апаратно-програмної синхронізації G-Sync та Freesync, однак для цього треба мати сумісний дисплей та відеокарту.

  1. Motion Blur

Технологія Motion Blur додає невелике розмиття зображення, щоб картинка на екрані була більше схожою на кіно. Однак на цей програмний ефект витрачається певна обчислювальна потужність, якої може бракувати, а результат не завжди такий якісний, як очікується. Додатково можна вимкнути такі візуальні ефекти, як Film Grain, Lens Flare, Bloom, Chromatic Aberration.

  1. Field of View

Поле зору людини невелике за вертикаллю, але досить велике за горизонталлю, що дозволяє частково бачити події справа та зліва. В іграх компенсувати невеликий розмір екрана й отримати боковий зір ігрового персонажа дозволяє опція Field of View. Оптимальне налаштування – 90-110 градусів. Збільшуючи його, можна бачити більше, однак картинка буде дещо спотворена.

  1. Anti-Aliasing

Віртуальний простір в іграх будується за допомогою крихітних трикутників. Так вдається формувати будь-які поверхні, однак на прямих гранях може спостерігатися «драбина» із цих трикутників. За допомогою технології згладжування (антиаліасінг) цю «драбину» роблять менш помітною.

Один з найпопулярніших підходів до згладжування – Super-sampling anti-aliasing (SSAA). Він генерує картинку більшої роздільної здатності, яка потім масштабується в менший розмір. Очевидно, що такий підхід потребує великих обчислювальних потужностей. Також є згладжування MSAA, TAA, FXAA, SMAA які менш затратні, пропонуючи компроміс у візуальній складовій, і все одно потребують додаткових ресурсів.

  1. DLSS

Для більшої візуальної привабливості гри варто вибирати якомога більшу роздільну здатність, однак збільшення роздільної здатності потребує зростання обчислювальної потужності. Технологія DLSS від Nvidia «рубає» це замкнуте коло штучним інтелектом. Для кожної гри генерується спеціальна база даних, яка дозволяє штучному інтелекту з меншими затратами ресурсів підвищувати якість фінальної картинки. Для роботи цієї технології необхідно мати сумісну відеокарту та грати в гру, що адаптована до DLSS. AMD готує схожу технологію у своєму наступному поколінні відеокарт.