Firefox OS припинила існування: закрився магазин додатків

Без програмного забезпечення залишаться користувачі 18 моделей смартфонів виробництва Alcatel, LG, ZTE, Huawei та інших вендорів.

Слідом за BlackBerry з мобільного світу зникла ще одна багатообіцяюча платформа – Firefox OS. Користувачі гаджетів з цією ОС не зможуть встановлювати програми з офіційного магазину Mozilla, оскільки компанія закриває його з 30 березня 2018 року. Експерти говорять, що це можна вважати остаточною смертю цієї вільної мобільної платформи для бюджетних пристроїв.

Оголошення про закриття магазину Firefox Marketplace компанія Mozilla розмістила на головній сторінці його сайту. Без програмного забезпечення залишаться користувачі 18 моделей смартфонів виробництва Alcatel, LG, ZTE, Huawei та інших вендорів. Серед них, наприклад, смартфони ZTE Open і ZTE Open C, які з’явилися в продажі у липні 2013 і в травні 2014 року відповідно. На Firefox OS також випускали незвичайні телефони, наприклад, смартфон Fx0 в прозорому корпусі від японського оператора KDDI. Також без додатків залишиться планшет InFocus New Tab F1, випущений навесні 2014 року.

Усі випущені гаджети на Firefox OS відносилися до бюджетних апаратів. На момент запуску в продаж вони коштували від $33 до декількох сотень доларів в залежності від виробника та характеристик. Невисока ціна пояснювалася тим, що ця операційна система була адаптована для гаджетів із процесором від 800 МГц, оперативною пам’яттю від 256 МБ і екраном із роздільною здатністю 240х320 пікселів. Апарати під управлінням Firefox OS переважно продавалися в країнах, що розвиваються.

Вперше про те, що Mozilla планує розробити власну ОС для смартфонів, стало відомо в липні 2011 року. Платформа отримала робочу назву Boot to Gecko (B2G), оскільки в її основі лежав браузерний двигун Mozilla Gecko.

Створюючи власну мобільну платформу, Mozilla розраховувала зайняти частину світового ринку смартфонів, запропонувавши доступні пристрої жителям країн, що розвиваються. Через рік оператор Telefonica, який одним із перших «записався» в прихильники проекту, продемонстрував перший прототип смартфона на новій платформі.

Firefox OS базується на ядрі Linux. Розробка додатків здійснюється мовою HTML5. Перші два смартфони на базі Firefox OS були випущені в 2013 році іспанським виробником Geeksphone, який за два роки вирішив залишити цей бізнес.

У травні 2015 року керівництво Mozilla зізналося, що ідея випускати наддешеві апарати на базі Firefox OS виявилася невдалою, і вирішило сфокусуватися на їх функціональності. Гендиректор Mozilla Кріс Берд заявив у відкритому листі, що, як вони зрозуміли, споживачів більшою мірою хвилює інтерфейс та робота гаджета, а не його вартість.

В кінці 2015 року Mozilla прийняла рішення відмовитися від подальшої розробки платформи. Тоді ж у грудні стало відомо, що гонконгський стартап Acadine Technologies продовжить розвиток альтернативної Linux-платформи для смартфонів: Acadine створила і розвиває відгалуження проекту Firefox OS. У липні 2015 року стартап залучив $100 млн від гонконгської Tsinghua Unigroup на цей проект.

У липні 2016 року Mozilla повністю припинила комерційну розробку операційної системи Firefox OS і повідомила, що не планує зберігати її код на своєму порталі для розробників.