Boeing хоче «викинути» пілотів зі свого наступного літака

Пасажирські лайнери вже сьогодні вміють без допомоги пілота злітати, тримати курс та приземлятися.

Слідом за водіями таксі та вантажівок без роботи можуть залишитися пілоти. Напередодні авіашоу в Парижі представники Boeing провели прес-конференцію, на якій сказали про бажання зробити свої літаки автономними та позбутися пілотів. Найбільший виробник літаків у світі почне тестувати відповідні технології вже наступного року.

пілотів

Ідея літати на літаку, яким не керує досвідчений пілот, може здатися дивною. Але, наприклад, дрони за $1000 вже давно так роблять. Віце-президент Boeing Майк Сіннет каже, що всі базові блоки для такої технології вже доступні.

Пасажирські лайнери вже сьогодні вміють без допомоги пілота злітати, тримати курс та приземлятися. Завдяки цьому останніми роками зменшилася кількість пілотів на борту – з трьох до двох.

Сам Сіннет також є пілотом. Він планує випробувати технологію на симуляторі вже цього року. Польоти лайнерів без пілотів фахівець прогнозує на наступний рік. Керувати бортом буде штучний інтелект, який прийматиме такі ж рішення, що і людина-пілот.

За даними агентства Aviation Safety Network, минулий 2016 рік був найбезпечнішим роком для авіації. Літаки з автопілотом повинні будуть витримувати такі високі стандарти безпеки. Подібні машини також повинні будуть переконати авіаційних регуляторів у своїй надійності. Самі регулятори поки не мають вимог та процедур сертифікації подібних машин.

«Я не маю уявлення, як ми це зробимо, – сказав Сіннет. – Але ми вивчаємо можливості та розробляємо алгоритми».

Самі авіаперевізники підтримують ідею відмови пілотів-людей. За прогнозами, в наступні 20 років знадобиться близько 1,5 млн пілотів, оскільки авіація стає популярнішим видом транспорту.

Щоб безпілотні літаки стали реальністю, каже Сіннет, вони повинні в критичних ситуаціях діяти так само, як капітан Челся Салленбергер. Його історію розповідає фільм «Диво на Гудзоні». «Якщо автопілот так не зможе, тоді ми не впровадимо його», – каже Сіннет.

Салленбергер став відомим у 2009 році, коли незабаром після вильоту з аеропорту Нью-Йорка його літак стикнувся зі стаєю гусей. Птахи потрапили в двигуни літака та вивели їх з ладу. Однак Салленбергер зміг спланувати борт Airbus A320 на поверхню річки Гудзон, чим врятував всіх 150 пасажирів на борту.