Чи дійсно Android вимагає більше оперативної пам’яті, ніж iOS

В свої смартфони Apple ставить менше пам’яті, ніж отримують флагмани від Samsung, LG, Google

Apple оснащує свої флагмани лише 3 ГБ оперативної пам’яті, тоді як девайси з Android сьогодні мають вже до 8 ГБ. Можна зробити висновок, що Android потребує більше оперативної пам’яті для своєї роботи. Експерти Android Authority спробували розібратися, чи це насправді так.

оперативної пам’яті

Оперативна пам’ять (ОЗП, Random Access Memory, RAM) – це накопичувач, який має дуже високу швидкість роботи – дані передаються в сотні разів швидше за флеш-пам’ять. Вона енергозалежна – при зниканні живлення інформація в ній знищується. Саме тому в RAM зберігається лише поточна робота – запущені додатки, відкриті файли тощо. Окрім цього вона дуже дорога порівняно з флеш, тому ОЗП нараховує лише кілька гігабайтів.

В свої смартфони Apple ставить менше пам’яті, ніж отримують флагмани від Samsung, LG, Google:

Рік iPhone Samsung LG Google
2016 iPhone 7: 2GB
iPhone 7 Plus: 3GB
S7 & S7 Edge: 4GB G5: 4GB
V20: 4GB
Pixel & Pixel XL: 4GB
2015 iPhone 6S: 2GB
iPhone 6S Plus: 2GB
S6 & S6 Edge: 3GB
S6 Edge+: 4GB
G4: 3GB
V10: 4GB
Nexus 5X: 2GB
Nexus 6P: 3GB
2014 iPhone 6: 1GB
iPhone 6 Plus: 1GB
S5: 2GB G3: 2GB (16 GB model)
G3: 3GB (32 GB model)
Nexus 6: 3GB
2013 iPhone 5S: 1GB S4: 2GB G2: 2GB Nexus 5: 2GB

Популярна думка, що iPhone має більш плавну роботу з меншою кількістю ОЗП. Причиною часто називають Java-машину, яка використовується для роботи додатків в Android, та вимагає ресурсів для власної роботи.

Що таке вільна оперативна пам’ять

Керування пам’яттю на сучасних гаджетах (ПК, ноутбуки, планшети, смартфони) є складним процесом серез необхідність забезпечити багатозадачність, а також необхідність запускати додатки, які потребують більше RAM, ніж доступно на пристрої.

На Android та iOS оперативна пам’ять виділяється для самої ОС, є секції (називаються сторінками) для додатків, а також є незайнятий простір. Однак тримати ОЗП порожньою не вигідно, адже вона працює дуже швидко, і краще завантажити в неї необхідні дані. Цей процес називається кешування. Коли додаткам не вистачає ОЗП, система видаляє кеш та звільняє місце. При цьому в інформації про гаджет можна побачити розділ «доступна ОЗП» – це обсяг, який ОС тримає для того, щоб в нього можна було миттєво завантажити нову порцію додатків без витрати часу на очищення кешу.

Отже, з практичної точки зору обсяг вільної оперативної пам’яті не важливий. Набагато інформативнішим є інформація про доступну оперативну пам’ять, яку ОС може звільнити від кешу для додатків.

У Android Authority перевірили, скільки Android та iOS споживають одразу після запуску на iPhone 7 та Nexus 5X. Гаджет iOS мав 730 МБ доступної пам’яті. Android мав 840 МБ доступної RAM, тобто він використовує майже на 100 МБ менше за iOS.

Плутанина розмірів

Так само як вільна RAM не є тим самим, що і доступна RAM, з розмірами додатків також існує плутанина. Скажімо, додаток запитує для свого завантаження 1 МБ. Однак система не квапиться виділяти йому реальну оперативну пам’ять, а виділяє віртуальну. Фізичну RAM програма отримує лише для виконання якихось дій і її кількість може бути менше затребуваної додатком. Подібний обсяг називається Resident Set Size (RSS) і показує скільки насправді оперативної пам’яті потрібно додатку для роботи. Щоб подивитися цей об’єм необхідно використовувати спеціалізовані інструменти.

В Android Authority перевірили значення RSS для популярних ігор та додатків на Android та iOS. В усіх випадках експерти змушували програму працювати та виконувати дії. На діаграмі можна побачити, що додатки Android вимагають приблизно на 6% більше RAM, ніж iOS. При цьому на обох ОС кількість зайнятої додатком RAM не перевищувала 400 МБ.

Фоновий режим

Коли користувач прибирає з екрану додаток той переходить в фоновий режим. Операційні системи мають особливе ставлення до таких процесів, адже важливо завантажити новий додаток. Якщо для нього не вистачить ОЗП, система може скористатися об’ємом, який займають фонові додатки. На ПК це означає, що фоновий додаток переміститься з фізичної RAM у віртуальну на жорсткому диску. Це повільний та затратний процес, який відомий як використання файлу підкачування (swap file).

Android та iOS не використовують таку схему як на ПК через те, що швидкість роботи флеш-пам’яті дуже низька, а також вона має обмежену кількість записів. Натомість використовується «стиснене підкачування». Замість переміщення сторінок оперативної пам’яті на диск у файл підкачування ОС стискає їх, залишаючи в ОЗП. Звільнений простір стає доступною RAM.