Понеділок, 20 Травня, 2024

Чи загрожує нам вишка

Часто, як тільки поряд встановлюють нову антену стільникової мережі, влада тут же починає отримувати скарги. Кияни кілька років тому «засипали» СЕС листами, а в карпатському місті Яремче взагалі через це вимкнули всі вишки, і його жителі залишилися без мобільного зв’язку. Це актуально зараз, коли в нашій державі став доступний зв’язок 3G у форматі UMTS, й оператори активно будують нові базові станції. Давайте розберемося, як впливає стільниковий зв’язок на здоров’я та чи варто його боятися.

Як працюють мережі

Головним куратором зв’язку в стандартах GSM та UMTS є асоціація GSMA, до якої входять найбільші оператори світу та виробники. Ось як вона пояснює роботу мереж стільникового зв’язку.

Оператори розбудовують територію за стільниковим принципом – коли покриття сусідніх базових станцій дотикається один одного. Ваш мобільний телефон постійно «спілкується» з мережею та повідомляє, яка вишка знаходиться найближче. Так можна витрачати менше енергії при пересиланні. При цьому радіус покриття кожної вишки сильно залежить від ландшафту, дерев, будівель та інших перешкод:

 

Окрім цього, дальність роботи базової станції залежить від частоти, на якій вона працює. Якщо GSM на частоті 900 МГЦ забезпечує максимальне покриття на відстані до 35 км, то зв’язок UMTS працює на частоті 2,1 ГГц, і його радіус складає близько 1,5 км. Саме тому вишок 3G потрібно в декілька разів більше, ніж 2G – у середньому в 1,6 раза.

Сама базова станція – це комплекс із кількох блоків. До неї входить будівля з обладнанням, вишка для антен, самі антени. Останні зазвичай являють собою паралелепіпед шириною 15-30 см та довжиною в кілька метрів – це залежить від робочої частоти.

Чого варто боятися

Дослідження біологічного впливу радіохвиль проводиться вже більше 50 років, і лише за останнє десятиліття на них витратили близько ?200 млн. Вони показали, що радіохвилі – це неіонізуюча радіація, і тому вони не руйнують молекулярну структуру організму при проходженні, якщо потужність менша, ніж встановлені організацією International Commission on Non-Ionizing Radiation Protection (ICNIRP) рівні. Базові станції мобільного зв’язку їх не перевищують – за вказівками ICNIRP, вони мають випромінювати в 500 разів слабкіше.

За даними Світової організації охорони здоров’я, за останні 30 років опубліковано більше 25 тисяч статей на тему біологічних ефектів неіонізуючої радіації. Її фахівці у 2004 році постановили, що наявні сьогодні докази не виявляють якогось негативного впливу електромагнітного випромінювання на живі організми.

Головна доведена небезпека від мобільного зв’язку полягає в нагріванні тіла радіохвилями. Наше тіло самостійно регулює температуру і невеликий нагрів йому не страшний. При перевищенні норм ICNIRP можна буквально зваритися зсередини.

Поглинання енергії радіохвиль показує параметр Specific Absorption Rate (SAR), і його вказують на упаковках гаджетів. Визначають його за допомогою манекена у вигляді наповненої водою голови (людина майже на 80% складається з води). Усередині є датчик SAR, а досліджуваний телефон чи базова станція працює на максимальній потужності випромінювання. Ось, наприклад, які телефони варто тримати подалі від голови.

Яка ситуація з базовими станціями

Різні країни мають власні стандарти максимальної потужності випромінювання. У Росії та Білорусі це 10 мкВт/кв.см, а в деяких країнах Скандинавії – 100 мкВт/кв.см. В Україні в Державних санітарних нормах і правилах захисту населення від електромагнітних випромінювань (наказ № 239 від 01.08.96) вказаний максимальний рівень  2.5 мкВт/см2,  або 3 В/м.

 

За матеріалами: GSMA, Habrahabr, Tech Today, ICNIRP, WHO

3 КОМЕНТАРІ

  1. Не совсем так, а точнее вообще не так!!! График Вообще отбалды!
    Максимальный уровень не 25 мкВт/кв. см., а 2,5 мкВт/кв. см. для диапазонов (300МГц – 300ГГц). Другими словами в 4 раза строже чем в Росии и Белорусии. Наши наверное принимали санитарные нормы по принципу что лучше перебз… чем недобз…
    И по поводу 45 метров готов поспорить, а если еще учесть что антенна там не одна и не только один оператор.
    Поэтому если есть сомнения – приглашайте (требуйте) работников СЭС пусть делают замеры уровней ЭМП возле ваших окон. Сами они напрашиваться к вам не будут. Особенно это касается верхних этажей.

  2. Стаття написана геть чисто не правдива про шкоду мобільних станцій на біологічний організми в тому числі на людину, і дезорієнтує своєю інформацією. Так як будь яке випромінення є вже опроміненням, воно вже присутнє, це означає вплив цих хвиль на організм людини не значний але в постійному середовищі значно шкодить організму людини.

Comments are closed.

TechToday
TechTodayhttps://techtoday.in.ua
TechToday – це офіційний акаунт, яким користується редакція ресурсу

Vodafone

Залишайтеся з нами

10,052Фанитак
1,445Послідовникислідувати
105Абонентипідписуватися