П’ятниця, 1 Грудня, 2023

Чому рухом мишки у Windows 95 можна було пришвидшити систему

Часто коли комп’ютер довго «думає», ми рухаємо мишкою туди-сюди, наче це може його пришвидшити. Однак для користувачів Windows 95 це був не просто жест, а дія, яка реально робила ОС швидшою. Розгадати цю загадку вдалося спільними зусиллями користувачів Stack Exchange, які розібрали особливість роботи тієї операційної системи від Microsoft.

Обговорення на форумі Stack Exchange почалося після того, як один з його юзерів грав у гру Hypnospace Outlaw про ретро-операційну систему. В цій ігровій ОС була особливість поведінки: можна було пришвидшити завантаження веб-сторінки, рухаючи мишкою туди-сюди. Користувач згадав, що схожу поведінку демонструвала і Windows 95. При інсталяції програм рухи курсором пришвидшували процес.

Деякі юзери форуму відповіли, що таке відчуття пришвидшення роботи ОС від рухів мишкою є виключно самонавіюванням. Однак знайомі з конструкцією Windows 95 розповіли, що рухи мишкою дійсно пожвавлювали систему.

Причина незвичної залежності швидкості роботи Windows 95 від рухів курсора полягає в системі генерації подій. Додатки того часу також спиралися на події. Для своєї роботи програми Windows 95 використовують асинхронне введення-виведення. Наприклад, якщо додаток хоче скопіювати файл, він дає ОС відповідну команду, а також дозволяє помістити себе в стан сну. Таким чином вдавалося зменшити споживання потужності процесора, адже додаток не запитував щомиті про закінчення процесу копіювання.

На слабких комп’ютерах Windows 95 намагається групувати події про завершення операцій введення-виведення і не передає їх до додатка по одному. Для користувача це виглядає як сповільнення роботи комп’ютера. Коли користувач рухає мишкою, він генерує операції введення-виведення, і ОС передає пакет таких операцій до додатка, виводячи його зі стану сну.

Ефект від рухів мишкою досить помітний у Windows 95: інсталяція великої програми в стандартному режимі може займати близько години. Якщо рухати при цьому мишкою, можна скоротити потрібний час до 15 хвилин.

Євген
Євген
Євген пише для TechToday з 2012 року. Інженер за освітою. Захоплюється реставрацією старих автомобілів.

Vodafone

Залишайтеся з нами

10,052Фанитак
1,445Послідовникислідувати
105Абонентипідписуватися