Влітку запустять найбільший науковий довгобуд людства – перший реактор ядерного синтезу ITER

Лише в 2035 році очікується його повноцінний запуск – тоді йому замінять тестове водневе пальне на дейтерій та тритій

Його будують з 1992 року і завершення будівництва заплановане на 2035 рік. Однак вже цього літа проект International Thermonuclear Experimental Reactor (ITER) стане першим у світі функціонуючим реактором ядерного синтезу. Звісно, якщо його тестовий запуск виявиться успішним.

Ядерний синтез – це реакція, яка живить Сонце, і вона вважається найперспективнішим джерелом енергії. У ході неї два легких атомних ядра формують одне важке, виділяючи величезну кількість енергії. Більшу, ніж при розпаді ядра в атомних станціях. У центрі Сонця відбувається ядерний синтез водню в гелій.

Проблема ядерного синтезу в тому, що для цього потрібні надзвичайно пекельні умови. У центрі зірок ці умови склалися природним шляхом, а земним ученим потрібно вигадати, як наявними матеріалами втримати нагрітий до сотень мільйонів градусів газ. Нині вченим вдається утримувати цю плазму кілька секунд, але для стабільного джерела енергії час утримання повинен вимірюватися роками. Над проблемою працює навіть Google.

Програми дослідження технологій ядерного синтезу проводяться з 1950-х років. Сьогодні найперспективнішим методом вважається токамак, який виглядає як бублик із плазмою всередині.

Установкою такого класу є ITER, проект якого стартував у 1992 році, у 2020 році почалося його збирання, а перші тестові запуски очікуються не раніше 2035 року. Реактор розміщується в південній області Франції і має висоту семиповерхового будинку.

ITER вважається однією з найскладніших установок, які коли-небудь створювалися людиною, загальна маса реактора оцінюється в 23 тисячі тонн. Він вже коштує більше €18 млрд, і його будують експерти США, Євросоюзу, Китаю, Індії, Південної Кореї, Росії, Японії.

Тестові спроби виробити енергію на ITER очікуються не раніше 2025 року. Цього літа реактор лише проходитиме тестові запуски і випробування окремих компонентів. Також мають остаточно підібрати пальне та витратні матеріали.

З 2025 року ITER почне працювати на мінімальній потужності протягом наступного десятиліття. Лише в 2035 році очікується його повноцінний запуск – тоді йому замінять тестове водневе пальне на дейтерій та тритій.