Субота, 15 Червня, 2024

Держави можуть змусити веббраузери блокувати доступ до сайтів – прецедент створює Франція

Сьогодні ваш браузер не блокує вам доступ до сайтів, але це може змінитися, якщо у Франції ухвалять новий закон. Уряд Франції хоче, щоб списки заблокованих сайтів були вбудовані безпосередньо в браузери, що унеможливить відкриття сайтів із цих списків. Експерти кажуть, що ця законодавча ініціатива встановлює прецедент, адже інші країни можуть захотіти від браузерів такого ж.

Сьогодні майже усі країни блокують доступ до певних сайтів, найчастіше, прикриваючись міркуваннями безпеки громадян. В Україні, наприклад, система блокування сайтів працює з березня 2023 року. Систему запустив Національний координаційний центр кібербезпеки (НКЦК), Рада національної безпеки і оборони України (РНБО), Національний банк України (НБУ).

Подібні системи блокують доступ до сайтів на рівні інтернет-провайдерів. Наприклад, українська система блокування сайтів надсилає оновлення списків заблокованих сайтів кожні 15 хвилин.

Ефективність подібних систем блокування на рівні провайдерів не надто висока. Достатньо скористатися VPN чи іншими технологіями, що надають проміжні сервери. Таким чином, користувач відкриває заборонений сайт на якомусь зарубіжному сервері, отримуючи дані від цього сервера, а не заблокованого сайту.

Уряд Франції, прикриваючись турботою про безпеку дітей в інтернеті, планує зробити так, щоб технологія проміжних серверів не допомагала. Адже списки блокувань будуть вбудовані безпосередньо в браузер.

У компанії Mozilla, яка створила браузер Firefox, кажуть, що майже нічого не можна буде зробити, якщо блокування зроблено належним чином.

«Здійснюючи благий, але небезпечний крок, спрямований на боротьбу з онлайн-шахрайством, Франція на межі змусити браузери створити антиутопічні технічні можливості, — повідомили у Mozilla. – Стаття 6 (параграфи II і III) законопроекту SREN змусить постачальників вебпереглядачів створити засоби для обов’язкового блокування вебсайтів, які містяться в наданому урядом списку».

«Хоча мотивований законним занепокоєнням, цей крок щодо блокування вебсайтів безпосередньо в браузері буде катастрофічним для відкритого інтернету та непропорційним цілям правової пропозиції – боротьбі з шахрайством, – продовжила Mozilla. – Це також створить тривожний прецедент і створить технічні можливості, які інші режими використовуватимуть для набагато більш мерзенних цілей. Використання існуючих пропозицій щодо захисту від зловмисного програмного забезпечення та фішингу, а не заміна їх державними, списки блокування на рівні пристрою є набагато кращим шляхом для досягнення цілей законодавства».

Mozilla попереджає, що в поточній пропозиції законодавча ініціатива зосереджена на блокуванні вебсайтів. Вона не містить нічого, що гарантувало б конфіденційність або запобігало використанню системи блокування для інших цілей.

«Змушувати браузери створювати можливості, які дозволяють блокувати вебсайти на рівні браузера, — це слизький шлях. Хоча сьогодні у Франції його можна використовувати лише для зловмисного програмного забезпечення та фішингу, це створить прецедент і створить технічні можливості в браузерах для того, що уряд може захотіти назавжди обмежити або криміналізувати в певній юрисдикції», – попереджає Mozilla.

Державні системи блокування доступу до сайтів існують давно і уже є приклади того, як ці рішення використовуються для обмеження інших свобод користувачів.

Система блокування контенту Cleanfeed, розроблена британським провайдером BT за орієнтовною вартістю 500 000 фунтів стерлінгів, була запущена в 2004 році з метою запобігання доступу до матеріалів про насильство над дітьми.

Але цю систему почали використовувати голлівудські студії у боротьбі з недозволеним ними поширенням їхніх фільмів. Намагаючись придушити індексатор Usenet Newzbin, голлівудські студії добилися судової заборони, яка змусила BT використовувати Cleanfeed для блокування сайту. Причому студії визнали, що компанія стала мішенню, оскільки мала інструменти для здійснення блокування. Лише в червні 2023 року в списках заблокованих інтернет-провайдерів Великобританії з’явилося понад 850 нових записів.

Система блокування сайтів в Україні також несе ризики зловживання з боку влади. Наприклад, система не надає можливості оскаржити рішення, якщо сайту відмовили у виключенні зі списку на блокування. Також система збирає дані про користувачів: який сайт людина відвідувала, дату і час події, IP-адресу користувача. Інтернет Асоціація України уже запропонувала РНБО та НБУ внести зміни до цієї системи.

 

 

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

Коментуйте, будь-ласка!
Будь ласка введіть ваше ім'я

Євген
Євген
Євген пише для TechToday з 2012 року. Інженер за освітою. Захоплюється реставрацією старих автомобілів.

Vodafone

Залишайтеся з нами

10,052Фанитак
1,445Послідовникислідувати
105Абонентипідписуватися