Четвер, 22 Лютого, 2024

Детектив про перегрів Macbook Pro 2018: під загрозою дані користувачів

Представлений нещодавно топовий ноутбук Apple, максимальна комплектація якого коштує близько $6700, має дефект: його потужний процесор i9 може розкрити свій потенціал на 5-10 хвилин, а потім перегрівається. У підсумку Macbook Pro 2018 з Core i9 працює повільніше за минулорічну модель Macbook 2018 з Core i7. Днями також виявилося, що новий лаптоп має більшу проблему, ніж сповільнення процесора, і дані користувачів знаходяться під загрозою.

Система охолодження не винна

Після виходу Macbook Pro 2018 youtube-блогер Dave Lee довів існування перегріву, поставивши гаджет у холодильник, після чого той почав працювати швидше. Блогер озвучив думку, що проблема у системі охолодження, яка не підходить для такого потужного процесора, як Core i9.

Читачі форуму Reddit провели власне розслідування і з’ясували, що тротлінг процесора викликає насправді перегрів компонента під назвою Voltage Regulator Module (VRM). Це мікросхеми, які надають живлення для процесора. У Macbook 2018 вони не в змозі тривалий час видати потужність, якої потребує Core i9 при максимальному навантаженні.

Коли VRM досягає максимального значення своєї потужності, материнська плата посилає сигнал процесору знизити свою частоту. Так VRM отримує можливість трохи охолонути. Після цього процесор знову отримує максимальну потужність, переходить на максимальну частоту, і VRM починає перегріватися. Цикл повторюється.

Розслідування показало, що Apple поставляє Macbook Pro i9 з налаштуваннями потужності системи у 125 Вт для турбо-режиму протягом 28 секунд. У стандартному режимі інженери Apple налаштували систему так, щоб вона споживала до 100 Вт. При цьому VRM у ноутбуках не перегрівається за умови, якщо споживання не перевищує 49 Вт. У цю цифру входить не лише споживання процесора, а й відеокарти та інших чіпів. Максимальний час, який витримують VRM при роботі Core i9 у турбо-режимі, складає близько 8 секунд.

Подібні налаштування потужності Apple використовує багато років в усіх чіпах Intel в ноутбуках Macbook Pro та Macbook Air. Цьогорічний Core i9 просто став першим процесором, який виявився спроможним насправді досягти встановлених лімітів. Попередньо використовувані чіпи не споживали такі обсяги енергії.

Користувачі Reddit вже знайшли оптимальні налаштування, які дозволяють налаштувати VRM для Core i9. Запропоноване ними рішення також збільшує продуктивність принаймні на 20% за рахунок використання іншої логіки управління розподілом енергії. Apple також випустила оновлення своєї ОС (macOS High Sierra 10.13.6 Supplemental Update for MacBook Pro (2018), яке намагається пом’якшити наслідки перегріву та зменшення продуктивності.

Перегрів загрожує даним

Однак власникам Macbook Pro 2018 з Core i9 загрожує не лише постійне невдоволення від повільного комп’ютера. Їхні дані знаходяться у небезпеці.

Постійне перемикання системи з максимальної на мінімальну частоту призводить до екстремального режиму роботи VRM. Експерт з ремонту продуктів Apple Луїс Россман вважає, що за рік-два може статися хвиля відмов цих ноутбуків через поломку VRM. Поломка VRM може означати, що процесор замість приблизно 1 Вольта отримає 12 Вольт і також вийде з ладу.

У більшості випадків ноутбук, який не працює, можна легко відправити в ремонт, залишивши свої дані вдома. Досить витягнути жорсткий диск чи SSD, підключити його через перехідник, і можна продовжувати користуватися диском.

Apple уже кілька років розпаює чіпи флеш-пам’яті на материнській платі, і при поломці материнської плати Macbook залишити свої дані при собі було неможливо. Але їх можна було врятувати, для чого компанія залишила на платі спеціальний роз’єм для підключення до розпаяного накопичувача. Apple випустила для ремонтників спеціальний аксесуар, який вони можуть підключити до непрацездатної материнської плати Macbook і врятувати дані з розпаяного SSD, якщо він непошкоджений. Apple не продає цей аксесуар звичайним користувачам.

У Macbook Pro 2018 компанія прибрала роз’єм підключення до накопичувача. Цю інформацію підтвердили фахівці ресурсу iFixit, які розбирають електронні гаджети до гвинтика. Журналісти видання Macrumors опитали сервісні центри, і ті підтвердили, що створений Apple аксесуар підключення до SSD не підходить для MacBook Pro 2018.

Експерти припускають, що роз’єм прибрали через те, що у  MacBook Pro 2018 встановили чіп Apple T2. Це чіп, який забезпечує апаратне шифрування для SSD. Такий же використовується на iMac Pro.

На момент написання статті сервісники казали, що вони не мають способу відновити дані з Macbook Pro 2018 року, який не працює. Внутрішній документ Apple 2018 MacBook Pro Service Readiness Guide радить сервісним центрам заохочувати користувачів використовувати інструмент створення резервних копій Time Machine.

Євген
Євген
Євген пише для TechToday з 2012 року. Інженер за освітою. Захоплюється реставрацією старих автомобілів.

Vodafone

Залишайтеся з нами

10,052Фанитак
1,445Послідовникислідувати
105Абонентипідписуватися