Гігантські сонячні ферми Китаю – двигун, який трансформує світову енергетику

Компанія Panda Green Energy, яка збудувала сонячні ферми з малюнком гігантських панд, також планує запустити подібні проекти в інших країнах

Якщо пролетіти над регіоном Датонг у північній частині Китаю, можна побачити двох гігантських панд. Одна з них махатиме вам своєю лапою. Але найцікавіше в них те, що вони складені з тисяч сонячних панелей. Разом із сусідніми панелями ці дві панди складають 100-мегаватну сонячну ферму, яка займає площу 248 акрів. Це гігантська споруда, яка, за мірками Китаю, є відносно невеликою. І з таким патріотичним наповненням подібні ферми змінюють глобальну енергетику.

«Вона розроблена та побудована як зліпок китайського національного скарбу – гігантської панди», – говорять у компанії Panda Green Energy, яка створила цю ферму.

Китай сьогодні має найпотужніші сонячні електростанції у світі, які загалом продукують 130 гігават. Якби ця енергія була доступна в одну мить, її б вистачило для живлення середньої європейської країни.

Окрім ферми у формі гігантських панд у Китаї також розміщено кілька інших масштабних фотоелектростанцій. Серед них – 850-мегаватна Longyangxia Dam на тібетському плато. Вона складається з чотирьох мільйонів панелей. Найбільша сонячна ферма у світі знаходиться в пустелі Тенгер – її потужність перевищує 1500 мегават:

Представник найбільшого виробника сонячних панелей Івонна Ліу говорить, що ринок дуже великий. «Це ніби індустріальна політика для влади», – каже вона. За даними міжнародної енергетичної агенції (IEA), понад 60% усіх фотопанелей виготовляється в Китаї. Влада цієї країни має чіткий економічний інтерес і хоче підтримувати високий попит на цю продукцію.

Іншою ціллю є диверсифікація джерел енергії. Сьогодні дві третини електрики Китай отримує від спалювання вугілля. При цьому північні та північно-західні регіони країни є пустельними та купаються в сонячних променях.

Ще один мотив розбудови гігантських сонячних ферм у Китаї – політичний. Регіон Тібету завжди був місцем, куди втікали противники нинішньої влади і який десятиліттями намагається втримати свою автономію. Розбудова інфраструктури в цих місцях може зміцнити вплив китайської влади.

Розбудова сонячних ферм у віддалених регіонах також має негативну сторону. Попри доступність сонячного світла, його енергія майже не використовується. За офіційними даними китайського енергетичного консульства, у 2018 році лише 14,7% електрики від фотопанелей використали з користю. Це дуже низькі цифри, якщо порівнювати з іншими сонячними фермами.

«Я думаю, важливо зрозуміти, що китайський вплив не обмежується лише мегапроектами всередині країни, – говорить експерт Центру енергетичної політики та фінансів Джефрі Бол. – Він стосується також мегапроектів за межами Китаю».

Сьогодні у світі споруджують кілька гігантських сонячних ферм, переважно в Індії. Багато з них будуть сперечатися за титул найбільшої на планеті ферми, наприклад, Бенбан у Єгипті. Ця станція займе площу 37 квадратних кілометрів та матиме потужність від 1600 до 2000 мегават. Одна з компаній-підрядників на її будівництві є китайською.

Компанія Panda Green Energy, яка збудувала сонячні ферми з малюнком гігантських панд, також планує запустити подібні проекти в інших країнах. Наприклад, панда + регбі на Фіджі та панда + кленовий листок у Канаді.

Однак фотопанелі не є лише дешевим способом отримати енергію. Вони також несуть великий ризик забруднення. Панелі слугують у середньому 30 років, після чого їхня ефективність падає так сильно, що їх залишається лише утилізувати. Це важко, оскільки в них містяться токсичні матеріали. У Китаї бум виведених з експлуатації фотопанелей припаде приблизно на 2040-ві роки. Плану з переробки гігантських обсягів токсичних відходів поки немає.

У будь-якому випадку Бол вважає, що дешеві сонячні панелі сьогодні призведуть до сплеску будівництва гігантських сонячних ферм найближчими роками. «Якими б великими не здавалися ці проекти сьогодні, з’являться нові ферми, які будуть ще більшими», – говорить експерт.

За матеріалами: BBC

 

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

Коментуйте, будь-ласка!
Будь ласка введіть ваше ім'я