Google переконує купувати лише сертифіковані ним смартфони

Сама Google пояснює, що сертифікація пристроїв Android потрібна, щоб переконатися в їхній надійній та безпечній роботі

Індійський підрозділ Google запустив нову рекламну кампанію, яка начебто має надати користувачам більше захисту. У цій країні смартфони та планшети на Android матимуть логотип Google Play Protect. Деякі експерти вважають, що заклик купувати лише сертифіковані Google апарати є спробою посилити контроль над екосистемою.

Google

Сама Google пояснює, що сертифікація пристроїв Android потрібна, щоб переконатися в їхній надійній та безпечній роботі. Окремо компанія підкреслює, що тести потрібні, аби переконатися в аутентичності додатків Google. Вона також розповідає, що до програми сертифікації приєдналося більше півсотні брендів та контрактних виробників, серед яких – Samsung, Huawei, Xiaomi, Oppo, Vivo, Lenovo.

У Google також наголошують, що сертифіковані пристрої мають утиліту Google Play Protect. Це рішення постійно контролює встановлені на смартфоні чи планшеті додатки. У Google кажуть, що воно надає захист від шкідливих утиліт, які в Google Play регулярно виявляють сотнями. Лише нещодавно Google видалила 300 таких додатків, які спричинили наймасовішу атаку DDoS на базі гаджетів Android. Пошуковий гігант не надав список видалених утиліт.

Додатково, щоб показати споживачам переваги використання сертифікованих девайсів, Google запустив сайт www.android.com/intl/en_in/certified/. На ньому наведено аргументи, які переконують довіритися сертифікованим пристроям.

Вважається, що Android – це відкрита платформа, і апарати на цій ОС може випустити будь-який виробник. Це підтверджує історія Android, яка почалася у 2008 році з одного виробника, а сьогодні у світі існує більше 2 млрд гаджетів на ній від понад 200 вендорів.

Однак у реальності виробники апаратного та програмного забезпечення виявилися у кліщах Google. Адже попри те, що існує кілька десятків магазинів програм для Android, для значної кількості користувачів Android означає Google Play. Відсутність цього маркету часто стає вирішальним аргументом для відмови від цікавого за апаратною начинкою та ціною смартфона.

Google ретельно контролює свою екосистему Google Mobile Services – виробники не можуть вільно записати додаток Google Play та інші сервіси пошукового гіганту (Google Карти, Gmail, Google Диск, YouTube, Hangouts, Chrome та інші) у пам’ять свого нового апарата.

Щоб отримати дозвіл, вендори повинні пройти ліцензування та сплатити відповідні збори. За деякими даними, вартість сертифікації нового смартфона в лабораторіях Google складає від $5 до $10 тисяч.

Щоб дізнатися, чи сплатив виробник вашого смартфона ці гроші, зайдіть у налаштування Google Play та прокрутіть їх до самого низу. Там буде рядок «Сертифікація пристрою».

Монополія Google на платформі Android є визнаним фактом, з яким уже кілька років намагаються боротися. У 2014 році Єврокомісія вирішила залучити російську інтернет-компанію «Яндекс» до розслідування проти Google. Європейські фахівці хотіли отримати від «Яндекса» свідоцтва для нового антимонопольного розслідування проти Google, яке стосується примусового включення служб Google у мобільну операційну систему Android. «Яндекс» у 2015 також окремо подав скаргу до російської антимонопольної служби проти Google.

Монополія Google дозволяє йому ігнорувати будь-кого. Наприклад, інструмент Google Play Protect, який не є новим і роками працював під назвою Safety Net, за даними інженерів пошукового гіганта, щодня сканує 400 мільйонів гаджетів та перевіряє 6 мільярдів додатків. Для користувачів це виглядає так, що одної миті зі смартфона без попередження та інших повідомлень зникає додаток. Загальне пояснення – його Google визнав шкідливим чи неякісним. Подробиці роботи цієї системи читайте в матеріалі «Чому раптово зникають додатки з Android та як це працює».

Деякі експерти також переконані, що сертифікація є способом Google обмежити свободу виробникам. Вони можуть вільно змінювати Android, що веде до підвищеної фрагментації системи. Це означає, що Google не може швидко запроваджувати зміни в умовах обслуговування для більшості користувачів.

Різні візуальні оболонки, додаткові опції роблять так, що Android однакової версії на гаджетах різних вендорів може суттєво відрізнятися. Загроза відмови у сертифікації змусить виробників переходити на чистий Android від Google без власних надбудов і з сервісами Google Mobile Services.

Наскільки жорстко Google буде протидіяти гаджетам і програмам, які не хочуть грати за правилами пошукового гіганта, поки невідомо. Але на тому ж сайті, який пояснює переваги сертифікації, є фраза: «Пам’ятайте, що ваш [не сертифікований] гаджет може не бути безпечним та може не працювати належним чином. Ми рекомендуємо вам звернутися до виробника чи продавця, щоб попрохати сертифікований пристрій».

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

Коментуйте, будь-ласка!
Будь ласка введіть ваше ім'я