Неділя, 19 Травня, 2024

Хаббл повністю відновився – 31 рік і знову в строю

Космічний телескоп “Хаббл” повернувся до повноцінної роботи після більш ніж місячних проблем зі зв’язком. НАСА заявило, що старіючий телескоп працює з усіма чотирма активними бортовими приладами. Вперше з кінця жовтня.

Хаббл є спільним проектом НАСА, Європейського космічного агентства (esa) та Канадського космічного агентства (CSA). Він спостерігає за всесвітом вже більше трьох десятиліть.

З моменту свого запуску в квітні 1990 року він провів понад 1,5 мільйона спостережень. На основі його даних опубліковали понад 18 000 наукових робіт.

Він обертається навколо Землі зі швидкістю близько 27 300 км/год на низькій навколоземній орбіті на висоті близько 550 кілометрів, що трохи вище, ніж Міжнародна космічна станція (МКС).

У NASA відкинули побоювання, що Хаббл не підлягає ремонту. Інженери запропонували кілька варіантів ремонту через кілька тижнів після того, як комп’ютерний збій призвів до відключення телескопу.

Проблема виникла в кінці жовтня 2021 року, коли у Хаббла стався збій, через який деякі з його функцій перестали працювати. Його прилади перейшли в “Безпечний режим” після того, як у нього виникли проблеми з синхронізацією з внутрішнім зв’язком космічних апаратів, оголосило НАСА 25 жовтня.

Перші коди помилок на наукових приладах Хаббла з’явилися 23 жовтня. Інженери перезапустили прилади, але 25 жовтня з’явився другий пакет помилок. Згодом прилади перейшли в «Безпечний режим».

Команда Хаббла продовжить тестування змін у програмному забезпеченні приладів, які дозволять проводити наукові операції, навіть якщо в майбутньому вони зіткнуться з кількома втраченими повідомленнями синхронізації, повідомило НАСА.

Це не перший випадок, коли у Хаббла виникли проблеми в 2021 році – у червні він перестав працювати після того, як зіткнувся з проблемами з комп’ютером 1980-х років, який керує його науковими приладами.

Запущений у квітні 1990 року з Космічного центру Кеннеді у Флориді, Хаббл демонструє все більше і більше ознак старіння, незважаючи на серію ремонтів і оновлень, проведених астронавтами, що виходили у відкритий космос в епоху шаттлів НАСА.

Нещодавно Хаббл відзначив свою 31 річницю в космосі, зробивши знімок гігантської зірки Ag Carinae, яка знаходиться на межі руйнування.

У NASA вже підготували заміну – космічний телескоп Джеймса Вебба вартістю 10 мільярдів доларів. Він розглядається як модернізація телескопа Хаббла і в 100 разів потужніший. Запуск телескопа Вебба запланований на кінець цього місяця.

Євген
Євген
Євген пише для TechToday з 2012 року. Інженер за освітою. Захоплюється реставрацією старих автомобілів.

Vodafone

Залишайтеся з нами

10,052Фанитак
1,445Послідовникислідувати
105Абонентипідписуватися