Неділя, 3 Березня, 2024

Хакери можуть знову атакувати Україну, на цей раз – критичну інфраструктуру

Хакери, які стоять за нещодавніми збоями десятків українських урядових сайтів можуть атакувати знову. Вони вже цілитимуться в критичну інфраструктуру – енергомережі, тепломережі тощо, пише Reuters.

“У міру зростання напруженості ми можемо очікувати більш агресивної кібератаки в Україні і, можливо, в інших місцях”, – сказав Джон Халтквіст, аналітик розвідки американської компанії з кібербезпеки Mandiant, можливо, включаючи “руйнівні атаки, націлені на критичну інфраструктуру. Організаціям необхідно почати підготовку”.

Вторгнення хакерів у лікарні, енергетичні компанії та фінансову систему до недавнього часу були рідкістю. Але організовані кіберзлочинці в останні два роки агресивно нападали на установи за допомогою програм-вимагачів.

У деяких випадках ці напади з метою вимагання грошей призводили до смерті пацієнтів, згідно з судовими розглядами, повідомленнями засобів масової інформації та медичним працівникам.

П’ятнична атака на українські сайти включала попередження “боятися і очікувати гіршого” в той час, коли Росія зібрала близько 100 000 військовослужбовців поблизу України, що викликало побоювання на Заході, що вона розглядає можливість вторгнення. Москва заперечує, що хоче вторгнутися.

Росія неодноразово відкидала звинувачення в хакерстві, висунуті Україною та іншими країнами протягом багатьох років. Незважаючи на те, що Росія підозрюється в нових псуваннях в інтернеті, Україна не звинувачувала її безпосередньо.

У 2014 році російські війська увійшли на Чорноморський півострів Крим і анексували його в України. Якщо Росія знову вторгнеться, відбудеться ще більше кібератак, передбачив колишній керівник відділу кібербезпеки CrowdStrike Дмитро Альперович.

За словами Альперовича, вони, швидше за все, будуть руйнівними, а не смертельними. “Це буде другорядне уявлення. Головне шоу буде проходити на землі”.

Україна вже прийняла на себе основний тягар деяких з найбільших зломів інфраструктури на сьогоднішній день.У грудні 2015 року перша в своєму роді кібератака відключила світло 225 000 жителям на Західній Україні, при цьому хакери також саботували обладнання для розподілу електроенергії, ускладнюючи спроби відновлення електропостачання. В 2017 році кілька районів Києва під Новий Рік залишилися без світла через хакерів.

Атаки на енергосистему України розглядаються експертами як перші приклади того, як хакери відключили критично важливі енергетичні системи, що постачають теплом і світлом мільйони будинків.

Репортаж Крістофера Бінга і Джозефа Менна

Євген
Євген
Євген пише для TechToday з 2012 року. Інженер за освітою. Захоплюється реставрацією старих автомобілів.

Vodafone

Залишайтеся з нами

10,052Фанитак
1,445Послідовникислідувати
105Абонентипідписуватися