Вівторок, 12 Грудня, 2023

Інтернет може зламати зайва секунда

Щоб синхронізувати реальний астрономічний час з глобальним його відліком на Землі, Паризька обсерваторія оголосила про те, що 2015 рік стане на одну секунду довшим. Більшість жителів планети цього не помітять, але зайвий час може призвести до збоїв комп’ютерної техніки. Від цієї секунди як мінімум стануть недоступними якісь сайти, а як максимум – може зламатися увесь інтернет.

Зайву секунду додадуть опівночі 30 червня, коли атомний годинник, який рахує час на планеті, перейде з 23:59:59 до 23:59:60, якого не існує, і лише після цього настане 1 червня 00:00:00. Ця секунда потрібна, щоб синхронізувати земні годинники з реальним положенням та обертанням нашої планети відносно Сонця. За цим стежить спеціальна служба International Earth Rotation Service, яка регулярно додає час згідно з  астрономічними спостереженнями.

Перша така додаткова секунда з’явилася у 1972 році, а цьогорічна буде вже 26, і вони продовжать додаватися. Проблема в тому, що це незапланований час: на швидкість обертання планети навколо своєї вісі впливають різноманітні катаклізми та процеси, наприклад, землетруси та цунамі.

Минулий раз додаткову секунду ввели у 2012 році, і тоді, за даними Phys.org, «лягли» такі сайти, як Foursquare, Reddit, LinkedIn та StumbledUpon. Власники Reddit відстежили причини проблем, котрі крилися в підсистемі синхронізації часу в операційній системі Linux, на якій працюють сервери цього веб-ресурсу.

У Google рятуються від подібних несподіванок просто: інжерени компанії наприкінці дня переводять час на секунду назад. Тоді атомний годинник та сервери однаково розпочнуть новий день о 00:00:00. Однак цей, на перший погляд, елементарний вихід створює багато проблем. Наприклад, що робити, якщо в цей час прийде електронна пошта або відбудеться операція запису на диск – вони матимуть неправильний час та порушать хронологію. У Google знайшли рішення цьому: вони поділили додаткову секунду на десятки тисяч часток та впродовж усього дня додають їх до звичайного часу. Це означає, що сервери розпочнуть новий день разом з атомними годинниками обсерваторій, а зайвий час «розмажеться» впродовж усього дня.

На впровадження такого рішення, яке винайшов Google, потрібно багато інженерних зусиль, і тому не кожен сайт може собі його дозволити. Тому не варто дивуватися, якщо 30 червня чи 1 липня цього року улюблені сайти вийдуть з ладу.

1 коментар

Comments are closed.

TechToday
TechTodayhttps://techtoday.in.ua
TechToday – це офіційний акаунт, яким користується редакція ресурсу

Vodafone

Залишайтеся з нами

10,052Фанитак
1,445Послідовникислідувати
105Абонентипідписуватися