Із колонії бактерій зробили якісний фотоапарат

Щоб отримати довготривале та чітке зображення з мікроорганізмів необхідно приблизно вісім годин.

Вчені із Массачусетського технологічного інституту виготовили незвичну фотокамеру, адже вона жива. Головним елементом в ній слугують колонії мікроорганізму Escherichia coli, які працюють наче фотоплівка. Завдяки генній інженерії із цих бактерій можна робити кольорові фотографії:

бактерій

«Зображення тримаються деякий час», – пояснює один з авторів живої фотокамери Крістофер Войт. Він разом з колегами вже 12 років займається розробкою подібної технології, але до недавно бактерії забезпечували лише чорно-білі фотокопії.

Щоб зробити колонії бактерій Escherichia coli кольоровим фотосенсором Войт використав технології генної інженерії. Він вбудував спеціальні гени, які реагують виключно на червоне, зелене чи синє світло. При освітленні такої бактерії вона починає виробляти кольоровий пігмент відповідного кольору.

Після цього для створення бактеріальної фотоплівки дослідники виростили колонію таких фотобактерій. Якщо її освітити яскравим зображенням, організми починають виробляти пігмент залежно від кольору світла, який падає на кожну окрему бактерію. Щоб отримати довготривале та чітке зображення з мікроорганізмів необхідно приблизно вісім годин.

Бактеріальний фотоапарат є більше забавкою, але технології, які дозволили його створити, кажуть учені, мають потенціал. Вони, наприклад, дозволять точно контролювати популяцію бактерій, які виробляють корисні ліки, антитіла та матеріали. Їх також можна використовувати, щоб підсвічувати органи для трансплантації.

Природно бактерія E. coli є сліпою – вона не реагує на світло взагалі. Але і модифіковані мікроорганізми не мають такого зору, як у більш складних організмів.