Із Viber писати в Telegram: Європа змушує месенджери подружитися

Закон про цифрові ринки (DMA) застосовуватиметься до великих компаній, які надають «основні платформні послуги». До таких відносяться, наприклад, соціальні мережі, або пошукові системи

Європейський Союз досяг угоди щодо деталей великої реформи конкуренції технологічних платформ. Серед важливих наслідків – взаємна сумісність месенджерів між собою. Тобто користувач одного месенджера зможе написати юзеру іншого месенджера – сьогодні це неможливо.

Закон про цифрові ринки (DMA) застосовуватиметься до великих компаній, які надають «основні платформні послуги». До таких відносяться, наприклад, соціальні мережі, або пошукові системи, які мають ринкову капіталізацію щонайменше 75 мільярдів євро або річний оборот 7,5 мільярдів євро.

Щоб потрапити в сферу дії DMA, компанії також повинні мати принаймні 45 мільйонів кінцевих користувачів щомісяця в ЄС і 10 000+ річних бізнес-користувачів.

Таким цифрам відповідають технологічні гіганти, включаючи Apple, Google і Meta (Facebook).

«Угода відкриває нову еру технологічного регулювання у всьому світі. Закон про цифрові ринки покладає кінець постійно зростаючому домінуванню великих технологічних компаній. Відтепер вони повинні показати, що вони також дозволяють чесну конкуренцію в інтернеті, – каже Андреас Шваб, доповідач Європейського парламенту. – Нові правила допоможуть запровадити цей основний принцип. Таким чином, Європа забезпечує більше конкуренції, більше інновацій і більше вибору для користувачів».

Седрік О, державний міністр Франції, відповідальний за цифрові технології, додав: «Європейському Союзу довелося накладати рекордні штрафи за останні 10 років за певну шкідливу бізнес-практику з боку дуже великих цифрових гравців. DMA безпосередньо заборонить цю практику та створить справедливіший та конкурентоспроможний економічний простір для нових гравців та європейського бізнесу».

Основні вимоги, погоджені співзаконодавцями ЄС, включають сумісність для платформ обміну повідомленнями, що означає, що менші платформи зможуть вимагати, щоб великі компанії відкривали доступ до своїх сервісів за запитом і дозволяли своїм користувачам обмінюватися повідомленнями, надсилати файли або здійснювати відеодзвінки через повідомленнями.

Це може мати надзвичайно велике значення для розширення можливостей споживачів. Наприклад, сьогодні Meta володіє найбільшими месенджерами Facebook Messenger і WhatsApp і користувачі відчувають, що не можуть переключитися на конкурента, оскільки їхній соціальні зв’язки стануть недоступними в іншому месенджері.

Служби месенджерів повинні будуть відкрити свої API для конкурентів, щоб забезпечити взаємосумісний обмін повідомленнями для основних функцій. Вимога асиметрична, що означає, що менші служби обміну повідомленнями, які не входять до сфери DMA, не повинні відкриватися для техногігантів.

«Першими основними функціями обміну повідомленнями будуть повідомлення від користувача до користувача, відео- та голосові дзвінки, а також базова передача файлів (фото, відео), а потім з часом з’являться нові функції, такі як групові чати, – зазначив Шваб. – Усе має бути наскрізне зашифровано».

Інші зобов’язання для великих платформ включають вимоги:

– гарантувати, що користувачі мають право скасувати підписку на основні послуги платформи

– дозволити розробникам додатків справедливий доступ до додаткових функцій смартфонів (наприклад, NFC)

– надати продавцям доступ до маркетингових або рекламних даних про ефективність на платформі

– інформувати Європейську комісію про свої придбання та злиття

І для них також є список обмежень:

– оцінювати свої власні продукти чи послуги вище, ніж інші (також заборона надавати перевагу собі)

– повторно використовувати приватні дані, зібрані одною службою, для цілей іншої служби

– встановити несправедливі умови для бізнес-користувачів

– попередньо встановити певні програмні програми

– вимагати від розробників додатків використання певних послуг (наприклад, платіжних систем або постачальників ідентифікаційних даних), щоб бути в списку в магазинах додатків

Документ все ще очікує на схвалення тексту парламентом і Радою. Потім, після остаточного голосування, текст буде опубліковано в офіційному документі ЄС, а регламент набуде чинності через 20 днів. Країни матимуть шість місяців, щоб країни-члени могли впровадити його в національне законодавство.